Barbárok: Iránban kivégeztek egy nőt, aki a lányát védte a megerőszakolástól

Az Iránban tavaly 901 embert végeztek ki, köztük 31 nőt, akik közül néhányat azért ítéltek el, mert nemi erőszak vagy házasságra kényszerítés miatt meggyilkolták férjüket – közölte kedden az ENSZ emberi jogi hivatala.

A legtöbb kivégzést kábítószerrel kapcsolatos bűncselekmények miatt hajtották végre, de politikai másként gondolkodók és olyan emberek is az áldozatok között voltak, akik kapcsolatban álltak a 2022-ben egy 22 éves nő rendőrségi őrizetben bekövetkezett halála miatti tömegtüntetésekkel – áll az ENSZ Iránról szóló közleményében.

„Mélységesen nyugtalanító, hogy ismét azt látjuk, hogy évről évre nő a halálbüntetésnek alávetett emberek száma Iránban” – mondta Volker Türk, az ENSZ emberi jogi főbiztosa az újságíróknak küldött nyilatkozatában.

„Legfőbb ideje, hogy Irán megállítsa a kivégzések egyre növekvő áradatát”.

Az ENSZ jogvédő hivatala szerint tavaly összesen legalább 901 embert végeztek ki akasztással az iszlám köztársaságban, míg 2023-ban 853-at. Ez a legmagasabb szám 2015 óta, amikor 972 embert végeztek ki.

Irán genfi diplomáciai képviselete nem reagált azonnal az ENSZ-nyilatkozattal kapcsolatos megkeresésekre.

Háborúra van pénz, a polgárokra nincs – miért van Iránban energiaválság?

A világ egyik legnagyobb kőolaj- és földgázkészletével bíró ország komoly energiahiánnyal küszködik. Hogy lehet ez? Elmagyarázzuk!

A gyilkos iszlamista rezsim

2024-ben legalább 31 nőt végeztek ki – közölte Liz Throssell, az ENSZ jogvédő hivatalának szóvivője egy genfi sajtótájékoztatón, ami szerinte a legmagasabb szám az elmúlt legalább 15 évben.

„Az esetek többségében gyilkossággal vádolták őket. A nők jelentős része családon belüli erőszak, gyermekházasság vagy kényszerházasság áldozata volt” 

– tette hozzá.

Az egyik gyilkosságért kivégzett nő azért ölte meg a férjét, hogy megakadályozza, hogy az megerőszakolja a lányát – mondta Throssell a Reutersnek a sajtótájékoztató után.

A 2024 júliusában iráni elnökké választott reformpárti Maszúd Peszeskján a kampánya során ígéretet tett a nők és a kisebbségek jogainak jobb védelmére.

Csak a szokásos: az iráni rezsim bebörtönzött egy fiatal olasz újságírónőt

A 29 éves Cecilia Sala több riportot is közölt a szíriai Aszad-rezsim bukása után megváltozott iráni helyzetről.

Bebörtönöztek egy fiatal iráni énekesnőt, miután hidzsáb nélkül lépett fel

„Parasztoo vagyok, egy lány, aki a szeretteiért akar énekelni” – írta a 27 éves Parasztoo Ahmadi a letartóztatása előtt.