Dalia Ziada: A Közel-Kelet történelmének kritikus fordulópontjához értünk

A pragmatikus politikai dzsihadizmus születésének vagyunk tanúi a Közel-Keleten – írja Dalia Ziada egyiptomi politikai elemző, a Közel-Kelet és a Földközi-tenger keleti térségének geopolitikáját kutató szakértő, és a Jerusalem Center for Security and Foreign Affairs főmunkatársa.

Amit ma látunk, hasonló ahhoz, ami az 1980-as években történt, miután az iszlám forradalom átvette az uralmat Iránban.

Az iszlamisták sikere Iránban, hogy minimális vérontással, a szabadság és a demokrácia jelszavai alatt átvették a hatalmat, arra ösztönözte az iszlamista csoportokat az egész régióban, hogy nagyobb szerepet vállaljanak országaik politikájában. 

Így a „Dawát” – az iszlám terjesztését – végző ideológiai csoportok vallási háttérrel rendelkező, politikai hatalomra törekvő, pragmatikus politikai blokkokká alakultak át. 

Ez volt az az időszak, amikor a Muzulmán Testvériség politikai hatása és ambíciói Egyiptomban, Jordániában, Marokkóban és Algériában elkezdtek növekedni és terjeszkedni, és a támogatottsága lendületet kapott. 

Újra berobbant a harc Szíriában: a lázadók támadást indítottak a kurdok ellen

Az Egyesült Államok által támogatott kurd milíciák által ellenőrzött Manbidzs már elesett, amelyet további városok követhetnek. Mutatjuk a legújabb szíriai fejleményeket!

Ez volt az az időszak is, amikor a Hamasz megszületett, és Katar elkezdett befektetni ezekbe az iszlamista szervezetekbe, és felerősíteni az üzenetüket. 

Ma a helyzet még ijesztőbb, mint 1979-ben volt. 

Ez az első alkalom, hogy egy fegyveres dzsihadista szervezetnek (a HTS-nek) sikerült erőszakkal megdöntenie egy diktatórikus rezsimet – a nagyon keményvonalas Aszad-rezsimet. 

Az Al-Dzsulani és a Hayat Tahrir Al Sham sikere Szíriában, valamint a hatalom zökkenőmentes átadása melletti látszólagos elkötelezettségük, ami nagyon pragmatikus és nagyon váratlan az ilyen dzsihadista csoportoktól, valójában megfertőzheti a dzsihadista és szalafista csoportokat más arab országokban, hogy megpróbáljanak erőszakkal politikai változásokat elérni és rezsimeket eltávolítani az országaikban.

Fejszál herceg és Leila hercegnő: az első szíriai államalapítás tanulságai

A fragmentált vallási és politikai csoportoknak, lázadóknak és ellenlázadóknak pénz, fegyver és paripa kell, amit önállóan nem tudnak megszerezni. Kornéli Beáta írása.

Izraeli szakértő: “Nem hiszem, hogy Szíriában valódi stabilitás lesz”

„Az iráni tengely, amelynek az volt a feladata, hogy Izrael államot fenyegesse, végzetes csapást szenvedett” – mondja egy volt izraeli dandártábornok.

A véleménycikkek nem feltétlenül tükrözik a Neokohn szerkesztőségének az álláspontját.