Izraeli szakértő: “Nem hiszem, hogy Szíriában valódi stabilitás lesz”

„Az iráni tengely, amelynek az volt a feladata, hogy Izrael államot fenyegesse, végzetes csapást szenvedett” – mondja egy volt izraeli dandártábornok.

Mind az izraeli, mind az amerikai hírszerzésnek nem sikerült megjósolnia Aszad bukását. Még a lázadók két héttel ezelőtti offenzívájának kezdete után is az volt a feltételezés Washingtonban és Jeruzsálemben, hogy még ha az ellenzéki erőknek sikerül is előrenyomulniuk, Aszad valahogyan megtudja tartani a hatalmát.

Csütörtökön azonban fordulat állt be. „A szíriai hadsereg összeomlásának korai jeleit látjuk” – mondták akkor izraeli tisztviselők a JNS-nek. Ezek a jelek a hétvégén egyre erősödtek, egészen Damaszkusz elestéig.

“Az Aszad-rezsim összeomlása nyomán a hírszerző szolgálatok hatalmas, példátlan kihívással néznek szembe” – mondta a JNS-nek Joszi Kuperwasser volt izraeli dandártábornok, a Jeruzsálemi Biztonsági és Külügyi Központ vezető munkatársa.

„Nagyon nehéz megjósolni, hogy merre mennek a dolgok. Ez mindenkit arra kötelez, hogy a valóság elemzésekor egy kis szerénységet tanúsítson”

– mondta Kuperwasser, aki korábban az Izraeli Védelmi Erők Katonai Hírszerzésének kutatási részlegét vezette.

Az Aszad-rezsim több mint 50 évig volt hatalmon. Egyes izraeli tisztviselők úgy tekintettek a rezsimre, mint az ördögre, akit azonban ismertek.

Az IDF épp porig bombázza a szír fegyverzetet, semmit sem hagy a lázadóknak

Látványos felvételek készültek a szír légierő és légvédelem megsemmisítéséről.

Mint arról lapunk is beszámolt, az elmúlt napokban az izraeli légierő stratégiai helyszíneket és fegyverraktárakat támadott Szíriában, hogy azok ne kerüljenek a lázadók kezébe.

„Nem hiszem, hogy Szíriában valódi stabilitás lesz, és azt hiszem, Izrael továbbra is azt fogja tenni, amit most is tesz – megerősíti magát a határvédelem terén”

– mondta a JNS-nek Uzi Rabi professzor, a Tel Aviv-i Egyetem Moshe Dayan Közel-Keleti és Afrikai Tanulmányok Központjának igazgatója.

„De összességében Szíria visszatér a természetes állapotába – soha nem volt igazi ország. Meg kell várnunk, hogy ki fogja végül vezetni Szíriát. Nehéz lesz bármelyik csoportnak meggyőznie a többieket, hogy hagyják vezetni” – tette hozzá.

Sok izraeli tisztviselő úgy véli, hogy a szíriai káosz egy lehetőség az Irán vezette „ellenállási tengely” megtörésére, amely megakadályozza Teheránt, hogy fegyvert tudjon  szállítani a Hezbollahnak, és talán arra bátorítja az iráni ellenzéket, hogy megpróbálja megbuktatni az iszlamista vezetést.

„Az iráni tengely, amelynek az a feladata, hogy Izrael államot fenyegesse, végzetes csapást szenvedett. És Irán most már nem lesz képes felfegyverezni a Hezbollahot” 

– mondta Kuperwasser a JNS-nek.

Képek: így foglalták el az izraeli különleges erők a Hermon-hegy szíriai oldalát

Ez az első alkalom, hogy Izrael a hegynek ezen a részén tartózkodik az 1974-es, a jom kippuri háborút követően aláírt megállapodás óta.

Ugyanakkor az is félő, ahogy egy amerikai tisztviselő a JNS-nek elmondta, hogy Irán most megpróbálhat az atomfegyverek felé fordulni. „Lehet, hogy meg akarja mutatni, hogy nem olyan gyenge, mint ahogyan az emberek elképzelik” – mondta a tisztviselő.

Kuperwasser nem ért egyet ezzel az értékeléssel. „Az irániak most nem tudnak fenyegetni és elrettenteni a megbízottjaikon keresztül, és az októberi izraeli [légierő] csapás után nem képesek megvédeni magukat. Emiatt haboznak az atomfegyver felé lépéseket tenni” – mondta.

Ráadásul – jegyezte meg – az atomfegyverek nem fogják megvédeni a rezsimet a saját népétől.

Egyes szakértők úgy vélik, hogy a szíriai eseményeknek az egész térségre kihatása lehet. 

„Úgy gondolom, ami Szíriában történt, az minden más diktatórikus rezsimet nagyobb kockázatnak teszi ki” 

– mondta Rabi.

„Libanonban más a helyzet, de különböző csoportok is megpróbálják majd csökkenteni a Hezbollah hatalmát. Irakban az utolsó szó még nem hangzott el. És Iránban sem” – tette hozzá.

Tovább dübörög az iráni atomprogram: hatezer új centrifugával dúsítják az uránt

Iránnak már jóval több mint 10 ezer centrifugája működik két földalatti üzemben Natanzban és Fordowban.

Ki az a szír dzsihadista-vezér, aki megdöntheti az Aszad-rezsim hatalmát?

„Dzsulani okosabb, mint Asszad” – véli a szíriai iszlamista lázadók vezetőjéről Joshua Landis Szíria-szakértő. Mutatjuk a legfontosabb tudnivalókat Abu Mohammed al-Dzsulaniról!

A véleménycikkek nem feltétlenül tükrözik a Neokohn szerkesztőségének az álláspontját.