A szíriai hadsereg parancsnoksága vasárnap értesítette a tiszteket, hogy véget ért Bassár el-Aszad elnök 24 éves önkényuralma – mondta a Reutersnek egy szíriai tiszt, akit tájékoztattak a lépésről, a világot meglepetésként érő gyors lázadó-offenzíva után.
A szíriai lázadók, akik szerint Damaszkusz „mostantól megszabadult Aszadtól”, várhatóan az állami televízióban közvetítik első nyilatkozatukat a szíriai népnek – közölte két lázadó forrás.
Asszad vasárnap korábban ismeretlen helyre repült Damaszkuszból, miközben a lázadók azt mondták, hogy bevonultak a fővárosba, és a hadsereg bevetésének semmi jele.
Autókban és gyalogosan ezrek gyűltek össze Damaszkusz egyik főterén, integetve és a „szabadságot” skandálva az Aszad család fél évszázados önkényuralma után. A rezsim végleges összeomlása drámai pillanatot jelent a Közel-Kelet számára és súlyos csapást mér Oroszországra és Iránra, amelyek elvesztették egyik legfontosabb szövetségesüket a régió szívében.
A Flightradar weboldal adatai szerint a Syrian Air egyik repülőgépe nagyjából akkor szállt fel a damaszkuszi repülőtérről, amikor a fővárost a lázadók elfoglalták.
A repülőgép kezdetben Szíria tengerparti régiója felé repült, amely Aszad alavita szektájának egyik fellegvára, de aztán hirtelen fordulatot vett, és néhány percig az ellenkező irányba repült, mielőtt eltűnt a térképről.
A Reuters nem tudta egyelőre kideríteni, hogy kik voltak a fedélzeten.
Szíria fő külföldi ellenzéki csoportjának vezetője, Hádi al-Bahra kijelentette, hogy Damaszkusz most már „Bassár el-Aszad nélkül létezik”, miközben Mohammad Ghazi al-Dzsalali miniszterelnök kijelentette, hogy kész támogatni a kormányzás folyamatosságát, és kész együttműködni a szíriai nép által választott bármely vezetéssel.
Joe Biden amerikai elnök és csapata figyelemmel kíséri a „rendkívüli szíriai eseményeket”, és kapcsolatban áll a regionális partnerekkel – közölte a Fehér Ház.
A szíriai polgárháború frontvonalain évekig patthelyzet volt, aztán az egykor az al-Kaidával kapcsolatban álló iszlamisták hirtelen akcióba lendültek, és ezzel az eddigi legnagyobb kihívást jelentették Asszad számára,
aki Oroszország, Irán és a libanoni Hezbollah segítségével túlélte az sok éve tartó háborút és a nemzetközi elszigeteltség éveit.
Asszad szövetségesei azonban különböző saját válságaik miatt másra összpontosítottak és meggyengültek, így Aszad kiszolgáltatott volt ellenfeleinek, és a hadsereg nem volt felkészülve arra, hogy megvédje őt.
Izrael, amely súlyosan meggyengítette az Irán által támogatott libanoni Hezbollah és a gázai Hamász terrorcsoportokat, valószínűleg ünnepelni fogja Aszad, Irán kulcsfontosságú regionális szövetségesének bukását.
Ám az mindenképpen aggodalomra adhat okot, hogy Szíriában egy iszlamista csoport fog uralkodni.
Alig néhány órával Damaszkusz elérése előtt a lázadók bejelentették, hogy mindössze egy napnyi harc után teljes ellenőrzést szereztek a kulcsfontosságú Homsz város felett.
Homsz lakosainak ezrei özönlöttek az utcákra, miután a hadsereg kivonult a központi városból, táncoltak és Aszad ellenes rigmusokat skandáltak.
A lázadók ünneplésképpen a levegőbe lőttek, és fiatalok letépték a szíriai elnök plakátjait, akinek a terület feletti ellenőrzése összeomlott a hadsereg egy hete tartó visszavonulása során.
Homsz elestével a felkelők ellenőrzésük alá vonták Szíria stratégiai fontosságú központi területét és egy kulcsfontosságú autópálya-kereszteződést,
elvágva Damaszkuszt a tengerparti régiótól, ahol Asszad orosz szövetségesei tengeri és légi támaszpontot tartanak fenn.
A Hayat Tahrir al-Sham (HTS) parancsnoka, Abu Mohammed al-Golani, a lázadók legfőbb vezetője történelmi pillanatnak nevezte Homsz elfoglalását, és felszólította a harcosokat, hogy ne bántsák „azokat, akik eldobják a fegyvereiket”.
A lázadók több ezer foglyot szabadítottak ki a város börtöneiből. A biztonsági erők sietve távoztak, miután elégették irataikat.
Az események gyorsasága megdöbbentette az arab országokat, és a regionális instabilitás új hullámától való félelmet keltett.
Katar, Szaúd-Arábia, Jordánia, Egyiptom, Irak, Irán, Törökország és Oroszország közös nyilatkozatot adott ki, amelyben veszélyes fejleménynek nevezték a válságot, és politikai megoldást sürgettek.
A szíriai polgárháború, amely 2011-ben az Aszad uralom elleni felkelésként tört ki, nagy külső hatalmakat rántott be, teret adott a dzsihadista csoportoknak, hogy támadásokat tervezzenek szerte a világon, és menekültek millióit eredményezte szomszédos és európai országokba.
A Hayat Tahrir al-Sham, a legerősebb lázadócsoport az al-Kaida egykori szíriai „leányvállalata”, amelyet az Egyesült Államok és mások terrorszervezetnek tekintenek, és sok szíriai továbbra is attól tart, hogy drákói iszlamista uralmat fog bevezetni.
Golani igyekezett megnyugtatni a kisebbségeket, hogy nem fog beavatkozni, a nemzetközi közösséget pedig arról, hogy ellenzi a külföldön elkövetett iszlamista támadásokat. Aleppóban, amelyet a lázadók egy hete foglaltak el, nem érkezett jelentés megtorlásról.
Amikor szombaton megkérdezték tőle, hogy hisz-e Golaninak, Szergej Lavrov orosz külügyminiszter azt válaszolta: „A puding próbája az evés”.
Donald Trump megválasztott amerikai elnök azt mondta, hogy az Egyesült Államoknak nem kellene részt vennie a konfliktusban, és „hagynia kellene, hogy az lejátszódjon”.
Aszád állítólag, a felkelők előrenyomálsa láttám az amerikaiakkal próbált alkudozni azért, hogy a megmaradt területeket megtarthassa, vagy biztonságban külföldre távozhasson.
A Bloomberg értesülései szerint Aszad felajánlotta az amerikaiaknak azt, hogy megszakítja a kapcsolatot az Irán által támogatott iszlamista szervezetekkel, például a Hezbollahhal.
Egy másik kezdeményezés értelmében a szíriai diktátor egy magas rangú keresztény vezetőt küldött, hogy találkozzon Orbán Viktor miniszterelnökkel azért, hogy tolmácsolja azt, amit ő a szíriai keresztény kisebbséget fenyegető egzisztenciális veszélynek tekint, ha az iszlamista lázadók győznek.
„A szándék az volt, hogy Orbán Viktor, aki Trump szövetségese, közvetítse ezt a veszélyt a leendő amerikai elnöknek”
– mondták bennfenntes források a Bloombergnek.
Azt nem lehet tudni, hogy melyik „magas rangú keresztény vezetőről” van szó, de tény, hogy a napokban Orbán Viktor találkozott II. Efrém szír ortodox érsekkel.