Athén évek óta egyre szorosabb katonai kapcsolatokat ápol a zsidó állammal.
Görögország tárgyalásokat folytat Izraellel egy 2 milliárd eurós (kb. 810 milliárd forint) légvédelmi és rakétavédelmi rendszer kifejlesztéséről, amely része annak a szélesebb körű törekvésnek, hogy modernizálja fegyveres erőit, miközben kilábal az elhúzódó adósságválságból – közölték görög tisztviselők csütörtökön.
Görögország szeretne beruházni védelmi rendszerébe, hogy lépést tartson NATO-szövetségesével és történelmi riválisával, Törökországgal, amely a kapcsolatok némi javulása ellenére szintén fejleszti saját légvédelmét.
„A terv egy többrétegű légvédelmi és drónelhárító rendszer létrehozása”
– mondta a Reutersnek egy, az ügyet ismerő forrás a görög védelmi miniszter, Nikosz Dendiasz zárt ajtók mögött tartott tájékoztatója után.
„Tárgyalásokat folytatunk Izraellel” – mondta a forrás.
Görögország jelenleg amerikai Patriot és régi orosz S-300-as rendszereket használ légterének védelmére.
Egy másik tisztviselő megerősítette a lehetséges üzlet nagyságrendjét, hozzátéve, hogy Görögországnak 2035-ig 12,8 milliárd eurót kell költenie fegyveres erőinek modernizálására.
A légvédelem része Athén 10 éves katonai beszerzési tervének, amely magában foglalja akár 40 új F-35 vadászrepülőgép és harci drónok beszerzését az Egyesült Államoktól, valamint négy Belharra fregatt és Rafale repülőgépek beszerzését Franciaországtól.
„Törekvéseink célja, hogy fegyveres erőinket gyorsan átállítsuk a 21. századra”
– mondta Dendiasz védelmi miniszter a csütörtöki tájékoztató előtt.
Annak ellenére, hogy Görögország és Törökország, a sokkal nagyobb keleti szomszédja, Törökország régóta feszült viszonya némileg javult az elmúlt időszakban, a két ország továbbra is ellentétes állásponton van egy sor kérdésben, többek között a tengeri határok, az energiaforrások és a Földközi-tenger keleti részén lévő légtérsértések tekintetében.
Ezt a cikket szerkesztőségünk a sábát beállta előtt készítette és előre időzítve jelent meg az oldalon.