Mandla Mandelát, az Izrael-ellenes aktivistát arról tájékoztatták, hogy jelenléte az Egyesült Királyságban „nem szolgálja a közjót”.
Mandla Mandela, az apartheid-ellenes ikon, Nelson Mandela unokája nem kapott beutazási vízumot az Egyesült Királyságba a Hamász terrorszervezet támogatása miatt.
Az Izrael-ellenes aktivista Mandela a tervek szerint e hónap elején
palesztinbarát, Izrael-ellenes gyűléseken beszélt volna Edinburgh-ban, Glasgow-ban és Manchesterben.
Az Egyesült Királyság belügyminisztériuma azonban a héten levelet küldött neki, amelyben arról tájékoztatták, hogy vízumkérelmét elutasították, mert „támogatja a Hamászt”, és mert jelenléte az Egyesült Királyságban „nem szolgálja a közjót” – írja az Associated Press.
A levél hivatkozik Mandela több Instagram-bejegyzésére, amelyben a Hamász támogatásának ad hangot, köztük egy fotóra, amelyen a júliusban Teheránban likvidált egykori Hamász-vezetővel, Iszmail Haníjével látható.
„Mint ilyen, az Ön jelenléte az Egyesült Királyságban fenyegetést jelent a brit társadalomra nézve, mivel nagy valószínűséggel feszültséget okozna a brit zsidó közösségek számára.
A közösség érdeke, hogy a közbiztonság védelme és az Egyesült Királyságban a rendbontások és bűncselekmények megelőzése érdekében megtagadjuk az Ön vízumkérelmét”
– áll a levélben.
Mandela, aki dél-afrikai állami útlevéllel rendelkezik, amely rendes körülmények között vízumkötelezettség nélkül is lehetővé tette volna számára a beutazást, azt mondta, hogy az Egyesült Királyság lépése nem fogja visszatartani attól, hogy továbbra is kifejezze támogatását a palesztinok iránt.
„Soha nem lehet minket elhallgattatni, és soha nem hagyjuk, hogy a vízum megtagadása megakadályozzon minket abban, hogy kiálljunk az igazságosság, a béke és az egyenlőség mellett” – mondta az AP szerint.
„Továbbra is felemeljük a szavunkat Gáza és egész Palesztina igazságtalan megszállása, népirtása és etnikai tisztogatása ellen, amelyet az Egyesült Királyság és társai támogatnak”
– tette hozzá.
Mandela a vízum megtagadását azokhoz a korlátozásokhoz hasonlította, amelyekkel nagyapja a dél-afrikai apartheid idején szembesült.