Itt az új terv: Izrael megkímélné Szinvár életét a túszokért cserébe

Egy titkos alternatív terv látott napvilágot a túszmegállapodásra vonatkozóan.

Annak ellenére, hogy a túsz- és tűzszüneti megállapodás a felek közötti nézeteltérések miatt megrekedni látszik, amelyeket a közvetítők a jelek szerint nem tudnak megoldani, egy titkos alternatív terv körvonalazódik, amely az összes túsz szabadon engedését és Jahja Szinvár Hamász-vezér száműzetését jelentené – jelentette az izraeli média csütörtök reggel.

Források szerint amerikai tisztviselők úgy vélik, hogy a többlépcsős alku „nem működik”, és különböző lehetőségeket mérlegelnek. A vezető alternatív terv az összes szakasz egyetlen lépésben való egyesítését javasolja. Izraelben és az Egyesült Államokban egyre inkább úgy vélik, hogy a köztes szakasz kihagyására azért van szükség, mert a jelenlegi tárgyalások nem vezetnek eredményre.

Az új javasolt javaslat egyetlen, átfogó alkut javasol, amelyben

  • az összes túszt – élőket és halottakat egyaránt – egyszerre visszaadják Izraelnek,
  • terroristákat engednek szabadon az izraeli börtönökből,
  • a közvetítők pedig vállalják, hogy lefegyverzik Gázát és a Hamász vezetőit egy harmadik országba költöztetik.

Cserébe Izrael beleegyezne, hogy kivonul a Gázai övezetből, a közvetítők pedig egy multinacionális erőt állítanának fel, amely felügyelné a megállapodás végrehajtását, beleértve Gáza lefegyverzését (pl. a Hamász rakétakészleteinek és alagútjainak megsemmisítését).

Jahha Szinvár Hamász-vezető és a legfontosabb terroristák elhagyhatnák Gázát és egy harmadik országba távozhatnának, és az izraeli börtönökből szabadon engedett terroristák közül sokakat harmadik országokba küldenének, és nem engednék vissza őket a Gázai övezetbe vagy Júdea-Szamáriába (Ciszjordániába).

Einat Wilf: A Hamász legyőzése az egyetlen módja a túszok kiszabadításának

Az izraeli baloldalon sem támogatja mindenki a túsztárgyalásokat, illetve a Philadelphi-folyosó feladását.

Egylépcsős megállapodás

Sokak szerint az egylépcsős alku mellett szól az is, hogy Izraelben egyre nagyobb a megosztottság a túszok családjai között. A katonák és a fiatal férfiak hozzátartozói azzal érvelnek, hogy a jelenlegi terv halálos ítéletet jelent az első szakaszban el nem engedett túszok számára. Az egylépcsős megállapodás támogatói úgy vélik, hogy az nagyobb támogatottságot élvezne, és egyesítené a túszok családjait.

Az egyezséget és a Gázai övezet lefegyverzését felügyelő multinacionális erő felügyeletére több lehetőséget is fontolgatnak, köztük

egy amerikai csapatokból és szunnita arab államokból álló erőt, vagy egy magánbiztonsági cég felbérlését a kritikus területek biztosítására.

Ha az átfogó megállapodást nem hajtják végre egy meghatározott időn belül, az jogsértésnek minősülne, és Izraelnek joga lenne visszatérni a Gázai övezetbe. Az alternatív terv, amely Szinvár száműzetésbe vonulásával járna a célba vétele és likvidálást helyett, megfelel az arab médiában megjelent más beszámolóknak.

Egy magas rangú egyiptomi tisztviselő, aki amerikaiakkal beszélt, azt mondta, hogy Szinvár ragaszkodik a biztonságának szavatolásához, ami azt jelentené, hogy Izrael vállalná, hogy az alku után nem veszi célba. Szinvár egyértelmű üzeneteket küldött, és arra számít, hogy azok eljutnak a legmagasabb izraeli tisztviselőkhöz.

Zsákutcában a túszalku: Oroszország segítségét kérte Izrael

A Nyugat részvételével folyó erőfeszítések eddig nem mutattak előrelépést.

Robert C. Castel: Akiknek savanyú a túsz

Roman Gofman tábornok diplomáciai küldetése egy érdekes lakmusztesztje annak, hogy ki hol áll valójában.