A Knesszet biztonsági kockázatokra hivatkozva tiltaná meg a TikTok használatát a kormányzati telefonokon.
A kínai kormánynak való adatok továbbításától való félelem közepette Orit Farkash-Hacohen képviselő törvényjavaslatot nyújtott be a külföldi államok által ellenőrzött alkalmazások betiltására a kormány által használt eszközökön. Hasonló törvények léteznek már az Egyesült Államokban, Ausztráliában és az EU-ban is.
A volt innovációs miniszter által nemrégiben benyújtott törvényjavaslat mind a kormánykoalíció, mind az ellenzék támogatását kivívta. A javasolt jogszabály megtiltaná a külföldi államok által ellenőrzött alkalmazások, köztük a TikTok használatát
a kormány által használt telefonokon, amelyeket bizonyos állami alkalmazottak, köztük miniszterek és közeli munkatársaik használnak.
Farkash-Hacohen, a Knesszet Fejlett Technológiákkal Foglalkozó Bizottságának elnöke hangsúlyozta, hogy a törvényjavaslat célja, hogy kezelni lehessen annak kockázatát, hogy az érzékeny adatokat gyűjtsenek a kormányzati eszközökről, és esetleg külföldi kormányoknak, például Kínának továbbítsák.
„Ez a törvényjavaslat nem szokatlan, és már bevezették olyan országokban, mint az Egyesült Államok, Ausztrália, Kanada, India és több EU-tagállam” – mondta, hangsúlyozva, hogy éberségre van szükség, tekintettel a Kínát, Oroszországot és Iránt érintő jelenlegi geopolitikai aggályokra.
A javaslat a Knesszet Mesterséges Intelligenciával és Fejlett Technológiákkal Foglalkozó Bizottságában folytatott júniusi megbeszélést követi, amelyben az izraeli nemzetbiztonsági tanács, a TikTok, az adatvédelmi hatóság és más szakértők is részt vettek.
Az ülés során a TikTok-ot azzal vádolták, hogy „elhallgattatta az Izrael-barát tartalmat”, a bemutatott kutatások szerint a TikTok-fiókok lényegesen több Izrael-ellenes tartalmat kaptak, mint Izrael-barát tartalmat.
Jelenleg több mint 20 izraeli miniszter, köztük Benjamin Netanjahu miniszterelnök és a biztonsági kabinet kulcsfontosságú tagjai is működtetnek TikTok-fiókot.
A világszerte több milliárd felhasználóval, köztük Izraelben 3,8 millióval rendelkező TikTok adatgyűjtési gyakorlata évek óta a vizsgálatok célpontja. 2020-ban az alkalmazásról kiderült, hogy megsértette a Google irányelveit azzal, hogy titokban gyűjtötte a felhasználói adatokat,
2021-ben pedig egyértelmű indoklás nélkül hozzáadta a biometrikus adatok gyűjtését a szolgáltatási feltételeihez.
Az Egyesült Államokban aggodalmak merültek fel azzal kapcsolatban is, hogy a TikTok lehallgatja az amerikai állampolgárokat és újságírókat. Kiberbiztonsági szakértők arra figyelmeztetnek, hogy az alkalmazás képes adatokat kinyerni az eszközökről, és visszaküldeni azokat Kínába, ahol a TikTok anyavállalata, a ByteDance székhelye található. A ByteDance-re a kínai törvények vonatkoznak, amelyek előírják a vállalatoknak, hogy kérésre adatokat osszanak meg a kínai hatóságokkal, amely homályosan szerepel a TikTok szolgáltatási feltételeiben is.