A kormánykoalíció pártjai és a CDU közösen erősítenék meg a bíróságok függetlenségét.
A német kormánykoalíció és a konzervatív ellenzék a héten egy tervet terjesztett elő, amely megvédi az ország legfelsőbb bíróságát „a szélsőséges vagy tekintélyelvű politikusok esetleges jövőbeli manipulációjától”.
Marco Buschmann igazságügyi miniszter indoklásában a lengyelországi, magyarországi és izraeli tapasztalatokra hivatkozott, amelyek a szövetségi alkotmánybíróság megerősítésének szükségességét illusztrálják.
Az Olaf Scholz kancellár hárompárti koalíciója és a legnagyobb ellenzéki erő, a CDU által előterjesztett terv azt kéri, hogy a bíróság alapszabályait az alkotmányban rögzítsék, ami a második világháború utáni német alkotmány 75 évvel ezelőtti megalkotásakor még nagyrészt nem volt így.
Ez azt jelenti, hogy a jövőben nem egyszerű többségre, hanem kétharmados parlamenti többségre lenne szükség a módosításukhoz.
Ritkán fordul elő, hogy egy kormánykoalíció ennyi mandátummal rendelkezzen a parlamentben, és hallatlanul ritka, hogy egyetlen párt ilyen erős legyen – írja az AP.
A változtatás támogatói különösen a szomszédos Lengyelországra hivatkoztak, mint elrettentő példára.
Németország szövetségi alkotmánybíróságát, amely Berlintől távol, a délnyugati Karlsruhe városában székel, gyakran tölt be szerepet a politika végső döntőbírájaként.
Az izraeli igazságügyi reformról itt írtunk részletesebben.