Alakul ez: Szaúd-Arábia hamarosan csatlakozhat az Ábrahám-egyezményhez

Izraeli és amerikai tisztségviselők két időponthoz kötötték a normalizáció megvalósulását.

A Jeruzsálem és Rijád közötti esetleges normalizációs megállapodás aláírására nem kerül sor, amíg a novemberi választásokon el nem dől, ki lesz a következő amerikai elnök – jelentette pénteken a Ynet izraeli és amerikai tisztségviselőkre hivatkozva.

A szaúdiak a gázai tűzszünetre is várnak, mielőtt csatlakoznának az Ábrahám-egyezményhez.

A Fehér Ház magas rangú tisztviselői az elmúlt hónapokban pozitívan nyilatkoztak a két ország közötti történelmi megállapodás lehetőségéről. A Wall Street Journal júniusban beszámolt az Antony Blinken külügyminiszter által vezetett erőfeszítésekről, amely célja egy Washington és Rijád közötti jelentős biztonsági paktum megkötése volt, amely magában foglalta volna a szaúdi-izraeli normalizációt.

Ezzel Szaúd-Arábia lenne az egyetlen arab állam, amely hivatalos amerikai védelmi szerződéssel rendelkezik.

A Ynet szerint a Biden-kormányzat egyértelművé tette, hogy semmilyen szaúdi-izraeli megállapodásra nem kerül sor az amerikai választások és a gázai tűzszünet előtt.

A színfalak mögött: Izrael titokban tárgyalt az arab államok katonai vezetőivel

Az Axios azt is megtudta, hogy mely arab államok vettek részt a Bahreinben tartott találkozón.

„A kormány azzal magyarázta, hogy Rijád nem tudja megindokolni az arab világ előtt az Izraellel való kapcsolatok normalizálását, amíg a Gázai övezetben háború folyik”

– írja a Ynet.

Izrael azóta harcol a Hamász ellen Gázában, hogy a terrorcsoport október 7-én véres mészárlást hajtott végre a határ mentén.

Friss hír, hogy egy magas rangú Hamász-tisztviselő vasárnap az AFP-nek azt mondta, hogy a terrorcsoport kivonul a tűzszüneti tárgyalásokról.

Egy esetleges szaúdi-izraeli megállapodás egyik másik fő akadálya a palesztin államisághoz vezető út. A szaúdiak azt mondták, hogy garanciákat akarnak az e cél elérése felé való előrehaladásra, míg Jeruzsálem határozottan ellenzi a palesztin államiságot, amely szerintük veszélyeztetné az izraeli biztonságot azzal, hogy könnyen egy iráni terrorista vazallusállammá válhatna, hasonlóan más, Izraelt körülvevő entitásokhoz.

Netanjahu júniusban figyelmeztetett, hogy az Irán vezette tengely Szaúd-Arábiát is fenyegeti.

Izrael figyelmeztet: Irán az egész Közel-Keletet az uralma alá akarja hajtani

Benjamin Netanjahu szerint Jordánia és Szaúd-Arábia lehetnek Teherán következő célpontjai.