Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök vasárnap megfogalmazta az ország alapvető követeléseit a Hamász elleni gázai háború befejezéséhez.
„Az alapvető cél mindenekelőtt a Hamász felszámolása. E cél eléréséhez három dologra van szükség” – mondta Netanjahu újságíróknak a kabinet heti ülése előtt a tel-avivi Kirjá katonai bázison.
„Az első követelmény a Hamász zászlóaljainak összeomlása. Eddig a 24 zászlóaljból 17-et tettünk harcképtelenné. A fennmaradó zászlóaljak többsége a Gázai övezet déli részén és Rafahban van – ezekkel is foglalkozni fogunk”
– mondta.
Miután a zászlóaljakat megsemmisítették, az izraeli hadseregnek kiürítési műveleteket kell majd végrehajtania, hogy megakadályozza a Hamászt abban, hogy újjáépítse hadseregét, „ahogyan erőink nagyon agresszív rajtaütésekkel elszántan teszik ezt az övezet északi és középső részén”
– folytatta Netanjahu.
Végül, mondta Netanjahu, Izraelnek be kell fejeznie „a földalatti [alagutak] semlegesítését, ahogy erőink szisztematikusan végzik azt Khan Juniszban és az övezet minden részén. Ez több időt igényel”.
Az Izraeli Védelmi Erők nem fognak kivonulni Gázából, amíg fel nem számolják a Hamászt, vissza nem kapják mind a 136 túszt és nem biztosítják, hogy a tengerparti enklávé soha többé ne jelentsen fenyegetést a zsidó államra
– ismételte meg Netanjahu.
Netanjahu felszólított arra is, hogy
az UNRWA palesztin menekültügyi ügynökséget más, „a terrorizmus támogatása által nem beszennyezett” segélyszervezetekkel váltsák fel.
Itamar Ben-Gvir izraeli nemzetbiztonsági miniszter a The Wall Street Journal című lapban vasárnap korábban megjelent interjúban bírálta Joe Biden amerikai elnököt, mondván, hogy Donald Trump jobb lett volna Izraelnek a jelenlegi háború idején.
„Ahelyett, hogy teljes támogatását adná nekünk, Biden azzal van elfoglalva, hogy humanitárius segélyt és üzemanyagot adjon Gázának, ami aztán a Hamászhoz kerül”
– vádolt az amerikai vezetést Ben-Gvir.
„Ha Trump lenne hatalmon, az USA magatartása teljesen más lenne”.
Ronen Bar, az Izraeli Biztonsági Ügynökség, vagyis a Shin Bet vezetője szerint a Hamász az övezetbe érkező segélyek legalább 60 százalékát saját céljaira irányítja át – jelentette a 12-es hírcsatorna január 31-én. Ennek ellenére Washington továbbra is nyomást gyakorol Izraelre, hogy engedje be a Gázai övezetbe az élelmiszert, az üzemanyagot és a gyógyszereket.
„Nincs szükségem segítségre, hogy eligazodjak az Egyesült Államokkal és a nemzetközi közösséggel való kapcsolattartásban, miközben szilárdan kiállunk nemzeti érdekeink mellett. Hála Istennek, ezt már évek óta csinálom”
– mondta Netanjahu vasárnap, nyilvánvalóan jobboldali koalíciós partnerére célozva.
„Izrael szuverén állam. Nagyra értékeljük a támogatást, amelyet a háború kitörése óta kaptunk a Biden-kormányzattól….. Ez nem jelenti azt, hogy nincsenek nézetkülönbségeink, de ezeken eddig sikerült határozott és mérlegelt döntésekkel felül kerekednünk”
– jegyezte meg.
Január 8-án Daniel Hagari ellentengernagy, az IDF szóvivője a The New York Timesnak azt mondta, hogy Izrael a Hamász elleni háború új, kevésbé intenzív szakaszába lépett, amely kevesebb szárazföldi csapatot és légicsapást foglal magában.
A lépés azt követően történt, hogy Washington ismételten felszólította Izraelt, hogy csökkentse a harcok intenzitását az enklávéban.
Pontosan egy héttel később Joav Gallant izraeli védelmi miniszter sajtótájékoztatót hívott össze, hogy jelezze a gázai heves harcok közelgő befejezését.
„Az intenzív manőverek szakasza a Gázai övezet északi részén véget ért, és délen is hamarosan véget ér”
– jelentette ki Gallant.