1957-ben egy férfi besétált a Knesszetbe, amely akkor Jeruzsálem belvárosában volt, egy gránáttal a zsebében. Aztán beledobta az ülésterembe. David Ben-Gurion és Golda Meir a sebesültek között volt – olvasható a robbanás az Izraeli Nemzeti Könyvtár blogján.
Ez 1957. október 29-én történt. A fiatal Izrael Állam tízéves évfordulójához közeledett. Akkoriban az ország parlamentje egy meglehetősen hétköznapi lakóépületben tartotta üléseit, amelynek földszintjén kereskedelmi egységek működtek. Az épületet felújították, hogy a Knesszet ott ülésezhessen.
A Knesszet jelenlegi helyével ellentétben a Frumin-ház a város központjában, egy zsúfolt, forgalmas utcában volt. A biztonságról a bejáratnál állomásozó két fegyvertelen őr gondoskodott.
Aznap a 24 éves Moshe Dwek egyszerűen besétált a Knesszet épületébe, és engedélyt kapott, hogy a látogatói galérián foglaljon helyet, amely az ülésteremre nézett. Egy kézigránát volt nála. Abban az időben a Knesszet képviselői éppen nemzetközi és biztonsági ügyekkel kapcsolatos kérdéseket vitattak meg az ülésteremben. Yitzhak Rafael, a Mafdal (nemzeti vallásos) párt képviselője éppen a közgyűléshez szólt, amikor nem sokkal 18:00 óra után Dwek a galériáról a gránátot a közgyűlési terembe dobta. A robbanást hosszú pillanatokig tartó káosz és zűrzavar követte.
A Dwek által eldobott gránát az emelvény és a kabinetasztal között landolt.
A robbanásban megsérült Moshe Carmel közlekedési miniszter és Haim-Moshe Shapira vallásügyi miniszter (aki súlyos sérüléséből felépülve felvette a Haim nevet, ami héberül életet jelent). David Ben-Gurion miniszterelnök és Golda Meir külügyminiszter is könnyebben megsérült a repeszektől.
Dweket azonnal elfogták a mellette ülők, akik látták, amint eldobta a gránátot. Első kihallgatása során zavarodottnak és ijedtnek tűnt, és azonnal megbánást tanúsított tettei miatt. Később kiderült, hogy Dwek beperelte a Zsidó Ügynökséget az állítólagosan elszenvedett károkért, és a keresetét elutasították. Válaszul megfenyegette az Izraeli Legfelsőbb Bíróság elnökét, aminek következtében elmegyógyintézetbe került.
Minden sérült végül felépült.
Annak ellenére, hogy egyesek szerint mentálisan instabil volt, Dwek-et tárgyalásra alkalmasnak találták, és 15 év börtönbüntetést kapott.
1988-ban rövid időre visszatért a közéletbe, és megalapította a Tarshish politikai pártot, amely abban az évben indult a választásokon. A párt felvette a héber זעמ (héberül „dühöt” jelent) betűket, és egyenlő jogokat követelt az arab országokból érkező bevándorlók számára, azonban a szavazatok leadásakor nem érte el a minimális választási küszöböt.
Fotó: Ben Gurion 1957-ben a Knesszetben
Ezt a cikket szerkesztőségünk a Sábát beállta előtt készítette és előre időzítve jelent meg az oldalon.