Mahmúd Abbász, a Palesztin Hatóság elnöke kedden megdöbbenést keltett Németországban, amikor Olaf Scholz német kancellár mellett állva Berlinben azzal vádolta Izraelt, hogy az évek során „holokausztokat követett el a palesztinok ellen”. Scholz nem reagált ugyan helyben Abbász megjegyzésére, de grimaszolt a szó használatára, amelyet Abbász direkt angolul mondott. Scholz később azt mondta, hogy a kifejezés használata ilyen kontextusban „elfogadhatatlan”.
A megjegyzések akkor hangzottak el, amikor Scholtz és Abbász megbeszélése után a Palesztin Hatóság elnöke egy riporter kérdéseire válaszolt a fél évszázaddal ezelőtti müncheni mészárlás közelgő évfordulójával kapcsolatban. Mint ismeretes, 1972. szeptember 5-én tizenegy izraeli sportoló és egy német rendőr halt meg, miután a Fekete Szeptember nevű palesztin militáns csoport tagjai túszokat ejtettek az olimpiai faluban. A támadás idején a csoport Abbász Fatah pártjához tartozott.
Arra a kérdésre, hogy palesztin vezetőként tervez-e bocsánatot kérni Izraeltől és Németországtól a támadásért az 50. évforduló előtt, Abbász az „Izrael által 1947 óta elkövetett atrocitásokat” említette.
„Ha a múltat akarjuk átbeszélni, csak rajta” – mondta az arabul beszélő Abbász az újságíróknak.
„Van 50 mészárlás, amit Izrael elkövetett….50 mészárlás, 50 gyilkosság, 50 holokauszt” – mondta, ügyelve arra, hogy az utolsó szót angolul ejtse ki.
Scholz rosszallóan nézett a szóhasználatra, de nem szólt semmit.
A BILD című népszerű német lap vezető cikkben háborodott fel az eseten, és „Antiszemita botrány a kancellárián” címmel közölt írást, melyben megdöbbenésének adott hangot, hogy „egyetlen ellenvélemény sem hangzott el a legrosszabb holokausztrelativizálással szemben, amelyet egy kormányfő valaha is kiejtett a kancellári hivatalban”.
A Der Spiegel, a Welt, a Junge Freiheit és más médiaorgánumok is címlapon közölték Scholz hallgatását a sajtótájékoztatón.
Németországban a holokauszt kifejezést csak a nácik egyedülálló bűntettére, a második világháború előtti és alatti hatmillió zsidó meggyilkolására szabad használni.
Scholz szóvivője a BILD-nek elmondta, hogy „mielőtt a kancellár ellentmondhatott volna ennek a felháborító mondatnak, a kormányszóvivő már moderálta is a sajtótájékoztatót – szokás szerint az utolsó kérdés-válasz blokk után -, ami láthatóan bosszantotta Scholzot”.
„A kormányszóvivő ekkor közölte a még jelenlévő újságírókkal, akik nem tudták nem észrevenni a kancellár bosszúságát, hogy a kancellár mennyire felháborodott a kijelentésen, és azon is, hogy nem volt lehetősége még egyszer nyíltan ellentmondani Abbásznak”.
Scholz a BILD-nek adott nyilatkozatában hozzátette: „Különösen számunkra, németek számára elviselhetetlen és elfogadhatatlan a holokauszt bármilyen relativizálása”.
Lapid hétfő este azt tweetelte, hogy Abbász „német földön tett kijelentése ’50 holokausztról’ nemcsak erkölcsi paródia, hanem szörnyű ferdítés is… A történelem nem fog neki megbocsátani”.
Korábban ugyanezen a sajtótájékoztatón Scholz visszautasította, hogy Abbász az „apartheid” kifejezést használta a palesztinokkal kapcsolatos izraeli politika leírására.
Abbász, aki gyakran vádolja Izraelt azzal, hogy apartheidet gyakorol, Berlinben azt mondta, hogy „az 1967-es határokon alapuló kétállami megoldás aláásása Izrael részéről, és annak átalakítása egyállami valósággá egy apartheidrendszerrel, nem szolgálja a biztonságot és a stabilitást térségünkben”.
Scholz így fogalmazott: „Természetesen az izraeli politikát másként értékeljük, de itt szeretném kifejezetten leszögezni, hogy nem támogatom az „apartheid” szó használatát, és nem gondolom, hogy az helyesen írja le a helyzetet”.
A Palesztin Hatóság elnöke hozzászólásában azt is elmondta, hogy elkötelezett a bizalom kiépítése és az Izraellel fennálló konfliktus békés megoldása mellett.
Abbász korábban már korábban is vitákat váltott ki a holokauszttal kapcsolatos megjegyzéseivel, többek között azzal a 2018-as állításával, hogy a zsidó „társadalmi viselkedés” – és nem az antiszemitizmus – volt az oka a náci Németország európai zsidók elleni népirtásának. Ezért a kijelentéséért Abbász később bocsánatot kért.
A Palesztin Hatóság vezetőjének 1982-es doktori disszertációja a „The Other Side: The Secret Relationship Between Nazism and Cionism” (A másik oldal: a nácizmus és a cionizmus titkos kapcsolata) címet viselte. A disszertáció aazt állította, hogy a holokauszt áldozatainak hatmilliós száma erősen eltúlzott, és hogy a cionista vezetők együttműködtek a nácikkal.