Szerafim Sabaranszkij büszke zsidó, és ukrajnai hazafi volt.
A 29 éves férfi, aki aktív tagja volt szülővárosa, Harkiv Hillel közösségének, előre látta a háborút. Február 23-án, egy nappal az orosz invázió kezdete előtt vásárolt harci felszerelést, és amint a harcok megkezdődtek, beállt a várost védő fegyveres erőkhöz. Bajtársai szerint sokuk életét mentette meg.
Vasárnap harc közben halt meg, amikor az elmúlt hetekben kilőtt több száz orosz rakéta egyike az ő pozíciója közelében landolt.
Yuliya Pototska, a harkivi Hillel igazgatója – amelyet a hónap elején orosz bombák tettek a földdel egyenlővé – felidézte Sabaranszkij lelkes részvételét a helyi zsidó életben, és független szellemiségét.
„Tudta, mit akar, és senki sem tudta jobbra vagy balra fordítani, nagyon erős volt”
– mondta Pototska a Jewish Telegraphic Agency-nek.
Pototska, aki nem sokkal a bombázás után menekült el, amely lerombolta a Harkiv Hillel helyét a város történelmi Alkotmány terén, a sábáti vacsorák és a szombatot lezáró havdala szertartások során sokat találkozott Sabaranszkijjal. Két évvel ezelőtt csatlakozott egy, a Hillel által támogatott izraeli utazáshoz a Birthright program keretében.
Sabaranszkij egy rövid videóinterjúban mutatta meg a rá jellemző elszántságot, amelyet körülbelül egy héttel a halála előtt rögzítettek. Felfegyverkezve és rögtönzött egyenruhába öltözve a vörös hajú Sabaranszkij egy városi utcán látható, amint a kamerába beszélve válaszol Vlagyimir Putyin orosz elnök azon állítására, hogy erői Ukrajna „nácimentesítésére” törekszenek.
„Hogyan lehet elhinni ezeket az állításokat? Én zsidó vagyok, és biztonságban vagyok Ukrajnában. Nincs szükségem az önök segítségére. Tűnjetek el Ukrajnából”
– mondja Sabaranszkij a videóban a Pototska fordítása szerint.
Sabaranszkij édesanyja Putyint támogatja, és a Krím 2014-es annektálása után Harkivból Oroszországba távozott.
Oroszország iránti támogatása olyannyira teljes volt, hogy Pototska szerint nem hajlandó elhinni, hogy egy orosz légicsapás végzett a fiával. Azzal érvel, hogy az orosz csapatok azért léptek be az országba, hogy megmentsék az embereket a náci üldöztetéstől, és Ukrajna kormányát hibáztatja.
A Hillel International a közösségi médiában tette közzé a hírt, mondván, hogy Sabaranszkij „hősként halt meg”. Az Egyesült Államokban a Hillel egyesületei egyetemekhez kapcsolódnak, de Ukrajnában és máshol a Hillel-kirendeltségek inkább zsidó közösségi központokként működnek a harmincas éveikben járó fiatal felnőttek számára a világ több tucatnyi országában.
Sabaranszkij Instagram-fiókja dokumentálja az utazás és a szabadban töltött idő szeretetét, különösen a biciklizés és a házi kutyája társaságában.
„Négyéves kora óta ismerem őt”
– írta a család egyik barátja egy Facebook-bejegyzésben.
„Elcsépelt dolog, de a szemem előtt cseperedett egy vörös hajú kisfiúból először általános iskolás, csintalan nagyfiúvá, majd makacs tinédzserré, végül magabiztos fiatalemberré. Fáj a tudat, hogy nem lesz több átalakulás”.