Egy olyan palesztinbarát szervezet utasítására, amely kritikusai szerint antiszemita, több mint egy tucat holland egyetem adminisztrátorai arra utasítják alkalmazottaikat, hogy listázzák az izraeli és zsidó szervezetekkel való kapcsolataikat – írja a JTA.
Az utasítás a The Rights Forum, egy palesztinbarát érdekvédelmi csoport által a múlt hónapban több egyetem irodájába küldött kérését követte.
Nem világos, hogy az egyetemek teljesítik-e a teljes kérést, és továbbítják az információkat a The Rights Forumnak.
A kérelemben Gerard Jonkman, a The Rights Forum igazgatója azt írta, hogy dokumentumokat vagy információkat kér „az izraeli egyetemekkel, intézményekkel és vállalkozásokkal, valamint az Izrael Állam támogatását propagáló szervezetekkel fennálló intézményi kapcsolatokról”.
A több tucatnyi szervezet között, amelyeket Jonkman felsorolt, szerepel az Elbit, az izraeli fegyver- és védelmi rendszereket gyártó cég, a Christians for Israel, valamint egy jobboldali, Izrael-barát holland-zsidó egyesület.
A listán azonban olyan hollandiai és más hollandiai zsidó szervezetek is szerepelnek, amelyek nem tekintik magukat izraelinek vagy nem kizárólag Izraelre összpontosítanak.
Ezek közé a csoportok közé tartozik a Rágalmazásellenes Liga, a Holland Zsidó Központi Tanács, a Nemzetközi Holokauszt Emlékszövetség, a B’nai B’rith, sőt még a holland kormány saját antiszemitizmus elleni küzdelem nemzeti koordinátorának irodája is, amelyet Edo Verdonner vezet, aki zsidó.
A NIW holland-zsidó hetilapban és más kiadványokban megjelent, a listáról szóló beszámolók nyomán zsidó csoportok és közösségi vezetők határozottan elítélték a The Rights Forumot. A csoport társalapítója Dries van Agt, Hollandia volt miniszterelnöke, akit gyakran vádoltak antiszemita eszmék terjesztésével (többek között 2017-ben a Hollandiai Zsidó Központi Tanács is), bár szerinte ez a vád az Izraellel szembeni kritikájának elhallgattatására irányul.
„A következtetésük az, hogy valamilyen cionista/zsidó összeesküvés működik a holland egyetemi rendszerben. Mindez bűzlik az antiszemitizmustól, de számomra nem meglepő, tekintve ennek a csoportnak a hírnevét”
– mondta Binyomim Jacobs holland főrabbi egy szerdai nyilatkozatában.
„Ami igazán aggaszt, az az egyetemek száma, amelyek ennyire engedelmeskedtek egy ilyen átlátszóan antiszemita kérésnek. Ez arra emlékeztet minket, hogy a legtöbb polgármester együttműködött a megszállás alatt, hogy zsidó polgáraik nevét átadják a németeknek”
– tette hozzá Jacobs.
A Rights Forum nem válaszolt azonnal a Jewish Telegraphic Agency kérésére, hogy reagáljon a kritikára.