Az ICCJ elnöksége és a Mazsihisz közép-magyarországi területi csoportja által 2017-ben alapított Prasz Tikkun Olam – a világ jobbá tételéért elnevezésű kitüntetést a Magyarhoni Zsidó Imaegylet Egyesület (Zsima) rendezésében a főrabbi nyugdíjba vonulása alkalmából tartott ünnepségen adták át Schönberger Andrásnak.
Szalay-Bobrovniczky Vince, a Miniszterelnökség civil és társadalmi kapcsolatokért felelős helyettes államtitkára köszöntőjében a magyarországi zsidóságról, zsidó közösségekről szólva azt mondta: az ellenük irányuló antiszemita incidensek száma Magyarországon „kirívóan alacsony” más országokhoz képest.
Közölte:
a kormány igyekszik támogatni a zsidó közösséget, számára 2010 óta „sok tízmilliárd forintos támogatást biztosított”, és ez a jövőben is így lesz.
Az Izrael és a Gázai övezetet vezető Hamász radikális palesztin szervezet közötti májusi, tizenegy napon át tartó rakétaháborúval kapcsolatban hangsúlyozta, hogy
Magyarország egyértelmű álláspontot képvisel a nemzetközi fórumokon, támogatja Izraelt, mivel az ország – mint mondta – „pusztán önvédelmet gyakorol”.
A kormányzat azért támogatta a Zsima létrejöttét – mondta Szalay-Bobrovniczky Vince -, mert az egyesület „közösséget épít és értékeket teremt”.
A helyettes államtitkár a kitüntetettet méltatva elmondta: Schönberger András már fiatalon eldöntötte, hogy a zsidó közösséget fogja szolgálni. Szegeden kezdte meg szolgálatát, és huszonhét éve Pécsen folytatja ezt a „nemes munkát”.
Róna Tamás főrabbi, a Zsima elnöke kiemelte: Schönberger András az elmúlt évtizedekben végzett szolgálata során időt és energiát nem kímélve járta az országot, dolgozott a magyarországi zsidóság összetartásán.
Feldmájer Péter, a Mazsihisz közép-magyarországi területi csoportjának elnöke, a Zsima alelnöke arról szólt:
a pécsi főrabbi egész életében a világ jobbá tételén munkálkodott, sosem hagyta cserben vidéki „őrhelyét”.
Elismerően beszélt Schönberger András börtönlelkészi szolgálatairól is.
Péterffy Attila (Mindenki Pécsért Egyesület), a baranyai megyeszékhely polgármestere azt emelte ki, hogy a főrabbi nagyon sokat tett a pécsi zsidó közösség egyben tartásáért, a zsidó hagyományok ápolásáért és a városért.
Schönberger András a díj átvétele után úgy fogalmazott, a továbbiakban is a helyi és hazai zsidóságért, a közösségek építéséért, a „tűz fenntartásáért” cselekszik:
Szeretném a továbbiakban a MAZSIHISZ-t is szolgálni és fenntartani azt a tüzet, amiről beszéltek előttem. Hiszen ahány elnök volt, mindig lehetett, mindig tudtunk arról beszélni, hogy mit is kéne tenni és ha nem is értettünk mindig egyet, meg tudtuk mondani egymásnak a véleményünket. Ez a legfontosabb dolog; beszélni egymással, leülni, tárgyalni, megbeszélni a dolgokat. Erre fogok kísérletet tenni, ezt vállaltam, amikor beléptem a ZSIMA-ba. A zsidóság érdekében mindent meg kell tenni, hogy erősebb legyen, hogy az legyen ami a dolga és ezért fogom járni majd az országot és próbálok közösséget szervezi. Nem ellen senkinek, nem elvéve senkitől semmit, ha nem hozzátéve az élethez, ez lenne a feladatom
A Zsima tájékoztatása szerint az ICCJ mintegy negyven nemzeti, a zsidó-keresztény párbeszédért munkálkodó szervezet nemzetközi ernyőszervezete, tagszervezetei az elmúlt ötven évben világszerte sikeresen vettek részt a zsidó-keresztény kapcsolatok történelmi megújításában.
A Prasz Tikkun Olam – A világ jobbá tételéért elnevezésű nemzetközi elismerést olyan személyiségek kapják, akik saját közösségükben elért sikereikkel, életmódjukkal és tevékenységükkel minden közösségnek követendő példát mutatnak.
A tikkun olam héber kifejezés „világjobbítást” jelent. A zsidó körökben a tikkun olam a társadalmi cselekvés és a társadalmi igazságosságra törekvés szinonimájává vált – olvasható a Zsima honlapján.
A díjat Magyarországon korábban ketten kapták meg: Szécsi József vallásfilozófus, a Keresztény-Zsidó Társaság főtitkára és Schőner Alfréd korábbi budapesti főrabbi és az Országos Rabbiképző – Zsidó Egyetem volt rektora.