A Huawei és a Megvii által fejlesztett szoftver a rendőrséget is értesítené, ha ujgur-muszlim arcot érzékel. Etnikai alapú arcfelismerő rendszert fejleszt a kínai kormány számára a Huawei és az egyik legnagyobb kínai mesterséges intelligencia fejlesztésével foglalkozó vállalat, a Megvii. Az erre utaló 2018-as dokumentum kedden szivárgott ki, elsőként a Washington Post számolt be róla. A Huawei kameráin, és szerverein keresztül tesztelték a Megvii szoftverét, azt viszont mindkét cég tagadja, hogy a gyakorlatban is alkalmazták volna a rendszert.
„Az arcfelismerés törvényes használata Kína egyes részein hatékony a bűncselekmények megelőzésében. Kína nem tesz túl Amerika és Európa országain, az intézkedések pedig nem egy etnikai csoport ellen szólnak. Sőt, minden etnikai csoport támogatja őket, mert a közbiztonságot erősítik”
– áll a kínai külügy közleményben.
Az IPVM, egy amerikai kutatócég egy egyszerű Google-kereséssel találta meg a dokumentumot, amit azóta levettek a Huawei oldaláról. A Huawei és a Megvii sem tagadta a dokumentum létezését, a Huawei pedig azt állítja, hogy a rendszer csak egy teszt volt, ami nem alkalmazható valós körülmények között. „A Huawei csak általános jellegű termékeket szállít, egyedi algoritmusokat nem” – áll a közleményükben, és a Megvii is azt mondta, nem etnikai csoportok felismerésére fejlesztették ki a technológiát.
„Az ujgur-riasztórendszer egy újabb bizonyíték arra, hogy sok kiterjedt kínai megfigyelőrendszert fejlesztő cég mélyen elkötelezett az ujgurok elnyomásának irányába”
– mondta John Honovich, az IPVM elnöke a CNBC-nek. Hozzátette: technikai szempontból nehézségekbe ütközik az etnikai alapú arcfelismerő rendszer.
„Szkeptikusak vagyunk az etnikai arcfelismerés hatékonyságával kapcsolatban, különösen rossz szögből, rossz fényviszonyok között, távolról lehet pontatlan”
– mondta Honovich.
A muszlim ujgur kisebbség többsége a nyugat-kínai Hszincsiang régióban él. A kínai kormány évek óta üldözi őket: az ENSZ egy korábbi jelentése szerint több millió ujgurt tartanak fogva „átnevelőtáborokban” . Az Amnesty International szerint ezek a táborok rendkívül korlátozóak és diszkriminatívak, a kínai kormány viszont tagadja, hogy elnyomná az ujgurokat, a táborokat pedig a szélsőségek megelőzése miatt tartja fontosnak. A kínai külügyminisztérium „színtiszta rágalomnak” nevezte a CNBC kérdésére az etnikai arcfelismerő rendszerrel kapcsolatos vádakat.
A cikkre a Huawei magyar képviselete elküldte hivatalos válaszát, amit itt teljes egészében közlünk:
„Az IPVM jelentésében egy tesztről van szó, amelyet a valóságban soha nem alkalmaztak. Az ilyen típusú tesztelésekhez a Huawei kizárólag általános célú termékeket szállít, nem kínál egyedi igényekre szabott algoritmusokat vagy alkalmazásokat. A Huawei minden országban és régióban helyi törvényeknek és rendelkezéseknek megfelelően működik, illetve csak olyan IKT-termékeket és megoldásokat kínál, melyek megfelelnek az elismert iparági szabványoknak.”