Lazítanak az alkoholfogyasztással kapcsolatos szigorú korlátozásokon is, és lehetővé válik, hogy össze nem házasodott emberek együtt lakjanak.
Nagyszabású átalakításon megy át az Egyesült Arab Emírségek büntető törvénykönyve, amely a tervek szerint a nyugati standardoknak jobban megfelel majd, legalábbis abból a szempontból, hogy szigorúbban bünteti a nők elleni erőszakot és liberálisabb lesz az alkoholfogyasztás, valamint a nem házas párok együtt élése tekintetében.
A legfontosabb tervezett változtatás az, hogy az úgynevezett „becsületgyilkosságokat” emberölésként kezelik majd, és nem vonatkoznak erre a kategóriára az eddigi enyhébb szabályok.
Mostanáig „becsületgyilkosságért” háromtól 15 évig terjedő börtönbüntetést kaptak az elkövetők, a jövőben viszont életfogytig tartó börtönre ítélik a bűnösöket, vagy akár halálra is ítélhetik őket. A kivétel az lesz, ha az áldozat családja eláll a „bosszúállás” jogától, de akkor is minimum hét év börtönre büntetik majd a tettest.
Mint ismert, számos arab, illetve iszlám országban a „becsületgyilkosságokat” enyhén kezelik a törvények, vagyis azok a többnyire férfi rokonok, akik bántalmaztak, vagy megöltek olyan nőket, akik úgymond „szégyent hoztak a családra”, megengedőbb bánásmódban részesültek, mint más bántalmazók, illetve gyilkosok.
A reformok alapján, amelyeket már jóváhagyta Halifa bin Zájed al-Nahján, az Egyesült Arab Emírségek elnöke, a nők elleni más bűncselekményeket is szigorúbban büntetik majd.
Például keményebb büntetésre számíthatnak a szexuális zaklatók. Halállal büntethetik azokat, akik kiskorút, illetve értelmi fogyatékost erőszakolnak meg.
Nőjogi és emberjogi szervezetek évek óta követelik, hogy szigorítsanak a „becsület-bűncselekmények” elkövetőivel szembeni enyhébb bánásmódon, mivel egészen minimális büntetéssel is megúszhatja az a férfi, aki meggyilkol egy nőt.
Az Emírségek más területen is reformokra készül.
A 21 év fölöttieknek például lehetőségük lesz legálisan alkoholt birtokolni, illetve fogyasztani, bár csak zárt körben és engedéllyel rendelkező helyeken.
A közel-keleti országban eddig is árultak szeszes italt klubokban és bárokban, de ahhoz, hogy valaki alkoholt vásároljon, illetve szállítson vagy otthon tartson, hatósági engedélyre volt szükség.
Ráadásul várhatóan a muszlimoknak is megengedik az alkoholfogyasztást. Eddig az Emírségekben bűncselekménynek számított a szeszes ital fogyasztása.
Törlik azt a tiltást is, amelynek értelmében nem lakhattak együtt olyan párok, amelyek tagjai nem voltak házasok.
Az Egyesült Arab Emírségekben élő külföldieknek, akik egyébként a csaknem tízmilliós népesség 90 százalékát teszik ki, lehetővé teszik, hogy válási és öröklési ügyekben nem az úgynevezett iszlám saría-bíróságok döntsenek.
A WAM állami hírügynökség szerint az Egyesült Arab Emírségek a tervezett változtatásokkal igyekszik növelni elismertségét a világban, és a „tolerancia elveit megerősíteni” az országban, vagyis hangsúlyozni, hogy nyitottak a nyugati turisták és üzletemberek előtt. Az iszlám jogrend azonban egyelőre marad.
Az olajban gazdag országban a turizmus is fontos gazdasági szektornak számít, amely az Izraellel amerikai közvetítéssel kötött történelmi békemegállapodás után a várakozások szerint még inkább fejlődésnek indul majd. Az Emírségek azonban nemcsak az izraeli turistákat, hanem a befektetőket is várja.
Ráadásul Dubaj világkiállítást rendez, amely egyébként az eredeti tervek szerint már idén októberben elkezdődött volna, de a koronavírus-járvány miatt egy évvel elhalasztották.