Mind Jacob Blake lelövése, mind a „tüntetésen” történt lövöldözés ügyében még folyik a nyomozás, sokan mégis már levonták a nekik tetsző következtetéseket – írja a National Review.
Vasárnap a Wisconsin állambeli Kenosha városában a rendőrök hátba lőttek egy Jacob Blake nevű fekete férfit, miután az ellenállt a rendőri intézkedéseknek. A férfi túlélte a lövéseket, de a lábai lebénultak. Egyelőre folyik a nyomozás azzal kapcsolatban, hogy pontosan mi történt.
Annyit lehet tudni, hogy a rendőröket a barátnője hívta rá Blake-re azt állítva, hogy a férfi ellopta a kulcsait. Arról is van információ, hogy körözés volt kiadva a férfi ellen szexuális bántalmazás miatt, a lövöldözés részletei azonban homályosak. Ennek ellenére néhány órával azután, hogy a lövöldözés videó felkerült az internetre, tüntetések törtek ki a városban, amiket rongálások, fosztogatások és gyújtogatások követték.
Az ENSZ emberi jogi főbiztosságának (OHCHR) a szóvivője mindenesetre túlzott erőszak alkalmazásával vádolta meg a wisconsini hatóságokat a Blake-ügyben.
Rupert Colville azt mondta, a jelenleg rendelkezésre álló videofelvételek tanúsága szerint „aránytalan erőszakot” alkalmaztak Jacob Blake esetében, s nem zárható ki, hogy ennek oka a férfi „negatív megkülönböztetése volt bőrszíne miatt”. Egyúttal leszögezte, hogy a tragédia ismét rávilágít arra: mennyire fontos felszámolni a rendszerszintű rasszizmust a rendvédelmi szervek körében.
A Blake-nek igazságot követelő lázongók több autót, és üzletet is felgyújtottak, és egy üzletét védő 71 éves férfit úgy megvertek, hogy berepedt az álla.
Egy kenoshai férfinek a családi alapítású bútorüzletét gyújtották fel a lázongók. „Nagyon fáj nekünk, hiszen nem követtünk el senki ellen semmit. Miért érdemeltük ezt meg?” – tette fel a kérdést a férfi.
Kedden pedig lövöldözés történt az egyik tüntetésen, amelynek során két ember meghalt. Egy Kyle Rittenhouse nevű 17 éves fiú a gyanúsított, akit az amerikai média először fehér felsőbbrendűséget hirdetőként ábrázolt. A Blaze c. lap cikke szerint azonban ez légből kapott állítás volt, amit az újságok nem támasztottak alá kellő bizonyítékokkal.
A Blaze szemlézte a The New York Times cikkét is, amely részletesen felvázolta a gyanúsított mozgását a lövöldözés előtt. Azt állapították meg, hogy Rittenhouse ideje nagy részét egy autósüzletben töltötte, majd belekeveredett a tüntetők forgatagába. Ismeretlen okokból a fiú egy puskával volt felszerelve, és szintén ismeretlen okból egy csoport üldözni kezdte őt.
A Times leírja, hogy ezután lövés hallatszott a közelben, többen megpróbálták utolérni Rittenhouset, aki elesett, többen odarohantak, hogy elvegyék a fegyverét, majd – egyesek szerint önvédelemből, mások szerint viszont szükségtelenül – leadott négy lövést, és megölt két embert. A fiú ezt követően a helyszínre érkező rendőrökhöz futott és feladta magát.
Videó az esetről:
A fiú ellen előre megfontolt szándékkal elkövetett gyilkosság vádját fogalmazták meg a kerületi ügyészek, ami többek szerint a videók birtokában meglepő döntés, hiszen a felvételek legalábbis megkérdőjelezik, hogy Rittenhouse lett volna a támadó fél.
Bár mindkét lövöldözés részletei homályosak, ennek ellenére szerdán az NBA bejelentette, hogy elhalasztják a meccseiket a kenoshai eseményekre hivatkozva. Barack Obama egyetértését fejezte ki azzal, hogy a játékosok így állnak ki az „értékeik mellett.” Hírességek tömege fejezte ki szolidaritását Blake-el.
A férfit egyébként megoperálták, állapota az orvosi jelentések szerint stabil. Családtagjai szerint deréktól lefelé megbénult, de az orvosok szerint állapota javulhat.
A National Review szerkesztőségi cikke szerint fontos lenne, hogy ilyen esetekben az emberek várják meg, míg minden fontos részlet a napvilágra kerül, mielőtt kivonulnának az utcára. Az igazságszolgáltatás nem azt jelenti, hogy az embernek tetsző ítélet születik, hanem az igazság maga a folyamat, amely során fény derül a részletekre, amely segítségével, a törvényeknek megfelelő ítélet születhet – írja az amerikai konzervatív lap.