Az Izrael és az Egyesült Arab Emírségek közeledése kapcsán nyilvánosságra került: az Öböl-ország F-35-ös harci gépeket kíván vásárolni. Ha sikerrel járnak, vajon mi biztosíthatja a zsidó állam légi fölényét a térségben?
A múlt hét eseménye a normalizáció volt: Izrael és az Egyesült Arab Emírségek belengetett kapcsolat-felvétele. A hír néhány napig a gázai ballon-eregetést, sőt még a koronavírust is leverte a címoldalakról. Netanjahu, Ganz és Askenázi pengeváltásai is a belső oldalakra kerültek – olvasható az Izraeli Hírlevél blogon megjelent friss elemzésben.
A tőlünk kétezer kilométerre fekvő, kőolaj-vagyonban úszó emirátussal kezdett párbeszéd, mint annak idején az Egyiptommal és Jordániával is, az Egyesült Államok ötlete és kezdeményezése.
Míg Netanjahu a hírt annak nyilvánosságra kerülése után szemérmesen cáfolta, az Emirátus órákon belül megerősítette. Ezt a többi olajhercegség: Bahrein, Omán remélt csatlakozásának a felvetése követte, bár Kuvait gyorsan tisztázta: ő lesz az utolsó a sorban, ha egyáltalán.
A következő napokban a távoli Szudán is szóba került.
Az izraeli lapok mellékletei már a híres dubaji felhőkarcolót és a Földkerekség legnagyobb, extrém luxust kínáló bevásárló központját ajánlják a jövő izraeli turistáinak.
Ebbe a bizakodó hangulatba kavart bele a kétség.
Az Emirátus a maga légierejét az utóbbi évtized harci gép-sztárjával, az F-35-ös „lopakodó” géppel kívánja erősíteni. Nem egy géppel: sok géppel. Elvégre a közeli síita ellenség, Irán ellen csak ez nyújt hatékony védelmet. Meg aztán futja is az olaj-jövedelemből. Bőven futja – emlékeztet az Izraeli Hírlevél.
A teljes cikk itt olvasható el.