Amerikában a rendőrség drónok segítségével tartja megfigyelés alatt a parkokat, a köztereket, és sokak felháborodására a hátsó kerteket is.
Néhány hónappal ezelőtt az amerikai belügyminisztérium betiltott minden kínai drónt és drónalkatrészt, mondván, a robotok adatokat küldhetnek a kínaiaknak. A szabályozás azonban tartalmazott egy olyan kivételt, hogy vészhelyzet esetén a kormányzat bevetheti a drónokat.
Így most Amerika-szerte kínai robotok pásztáznak a városok felett, és azt figyelik, hogy a lakosság betartja-e a távolságtartási törvényeket – írja a The Federalist.
Ez nem kizárólag amerikai jelenség: Olaszországtól kezdve Malajziáig a helyi rendőrség mindenhol drónokat kezdett használni arra, hogy megfigyeljék a lakosságot. A legtöbb helyen a robotokat a közparkok fölé irányítják, hogy lefüleljék a szabadban sétáló embereket. Angliában a rendőrség a Twitteren posztolja a renitens kutyasétáltatókat, aminek bevallott célja, hogy megszégyenítse a szabálysértőket.
Magyarország sem kivétel, Szolnok egén is megjelentek a járőröző drónok.
Az Európai Unióban idén nyáron fognak hatályba lépni az új törvények a drónok magánhasználatáról, amik többek között tiltani fogják, hogy valaki emberek fölé irányítsa a robotot. Több ország már ki is jelölte a tiltott területeket.
A korlátozásokra eredetileg a magánélethez való jog miatt volt szükség. Most azonban az országok a a koronavírus okozta vészhelyzetre hivatkozva félretolták ezeket az aggodalmakat.
Amerikában a héten látott napvilágot egy amerikai hírcsatorna által felvett videó, ami bemutatja, hogy a rendőrség New Jersey-ben, akár a hátsó kertek fölé is felrepíti a robotokat. A város polgármestere szerint, ha „ezzel megmentenek egy életet akkor már megérte.”
Ha a drón csoportosulásra bukkan, akkor egy előre felvett hang felszólítja az embereket, hogy oszoljanak szét. Ha valaki nem engedelmeskedik, akár 1000 dollárra is megbüntethetik.
Delaware államban a helyi rendőrség bicikliutak és a strandok fölött használja a drónt, de a rendőrfőnök szerint hamarosan arra is bevethetik őket, hogy kiszúrjanak olyan autókat, amelyeknek nem állambeli rendszáma van. Kaliforniában is drónokkal ellenőrizték a rendőrök, hogy a lakosság nem szegi-e meg a kijárási korlátozásra vonatkozó szigorú előírásokat.
Az amerikai rendőröknek egy kínai cég, a Da Jiang Innovations (DJI) ajándékozta a robotokat. Összesen 23 állam 43 rendőrállomása kapott az adományból. Korábban több amerikai politikus is aggodalmát fejezte ki a kínai gyártmányú technológiával kapcsolatban.
A legtöbb amerikai államban nincs a drónok használata törvényileg szabályozva. Konzervatív elemzők szerint az ilyen jellegű megfigyelés szembemegy az amerikai alkotmánnyal.