Aggasztó mellékhatással járnak számos afrikai országban az új koronavírus-járvány miatt bevezetett utazási korlátozások: a segélyszervezetek nem tudják az új helyzetben eljuttatni humanitárius szállítmányaikat és szakembereiket a külső segítségre szoruló térségekbe. A Száhel-övezetben akár 2,1 millió ember maradhat élelem nélkül.
Az Alima nevű orvosi segélyszervezet például ezen a héten adott volna át egy új műtőt Burkina Fasóban, de az ország a járvány rohamos terjedése miatt még azelőtt lezárta a határait, hogy a szervezetnek dolgozó sebész és aneszteziológus megérkezett volna. Ha a válság elhúzódik, az Alima arra kényszerülhet, hogy bezárja a gyerekeket és várandós nőket segítő afrikai egészségügyi központjait.
A Közép-afrikai Köztársaságban az egészségügyi hatóságok jelezték, hogy várhatóan el kell halasztani egy kanyaró elleni oltási programot, mert késik az oltóanyag szállítása Franciaországból.
Az 5 milliós lélekszámú országban ráadásul mindössze három lélegeztetőgép áll rendelkezésre arra az esetre, ha koronavírus-fertőzötteket kellene ellátni – jelezte a Norvég Menekültügyi Tanács.
Csütörtök esti adat szerint a kontinensen több mint 6213 regisztrált fertőzöttről tudnak (ennek mintegy fele a Szaharától délre eső területen), a betegségbe, amely immár 49 afrikai országban van jelen, 221-en haltak bele. A járvány miatt a világ néhány legszegényebb, rendszeres segélyre szoruló országa is kénytelen volt lezárni szárazföldi és tengeri határait.
Egészségügyi tisztségviselők elképzelhetőnek tartják azt is, hogy néhány afrikai országban április végére több mint 10 ezerre nő a fertőzöttek száma, és rámutattak arra, hogy nincsenek pontos adatok a lélegeztetőgépek, tesztek és egyéb orvosi eszközök számáról.
John Nkengasong, az afrikai járványügyi és betegségmegelőzési központ (ACDC) vezetője újságíróknak a kontinensre leselkedő „egzisztenciális fenyegetésnek” nevezte a vírust, hozzátéve: Afrika-szerte nő a helyi fertőzések száma.
Az ENSZ Világélelmezési Programja (WFP) arra figyelmeztetett: az új típusú koronavírus-járvány súlyosbíthatja az élelmiszerhiánnyal küzdő afrikai országok helyzetét, a Száhel-övezetben akár 2,1 millió ember maradhat élelem nélkül, ha a határok lezárása miatt nem jutnak humanitárius segítséghez.
A segélyszállítmányok késlekedése mellett a segélyszervezetek a légi közlekedés leállása miatt most a munkatársaikat sem tudják eljuttatni oda, ahol szükség lenne rájuk, és a már terepen dolgozó szakembereiket nem tudják leváltani.
Az Orvosok Határok Nélkül (MSF) nevű nemzetközi segélyszervezet szerint Burkina Fasóban például máris komoly élelmiszer- és ivóvízhiány alakult ki. A szervezet szerint létfontosságú lenne még a nyár beköszönte előtt segélyeket juttatni az országba, mert a malária és az alultápláltság ebben az időszakban okozza ott a legtöbb gondot.
Az MSF a koronavírus-járvány miatt kénytelen volt felfüggeszteni a kanyaró elleni oltási programját Burkina Fasóban.
Aloysius John, a Nemzetközi Karitász katolikus segélyszervezet vezetője arra intett pénteken, hogy a koronavírus okozta Covid-19 betegség egyes szegényebb afrikai országokban még annál is súlyosabb következményekkel járhat, mint amilyen helyzetbe a leginkább érintett nyugat-európai államok kerültek.
Közben az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) arról számolt be, hogy akadályozzák a sáskairtást Afrikában a járvány miatti légiforgalom-korlátozások, a szállítások elmaradása miatt fogytán a rovarirtószer.
Kenyának a légi permetezés jelenlegi ütemét tartva már csak négy napra elegendő rovarirtószere van – figyelmeztetett Cyril Ferran, a FAO kelet-afrikai illetékese, aki szerint húszról 24 millióra nőhet az éhezéssel küszködők száma a térségben az irtás elégtelensége miatt.
A sáskák tavaly szaporodtak el vészesen időjárási anomália következtében, és pusztítottak végig termőföldeket Jemenből indulva. A sáskahadak a legnagyobb károkat Kenyában, Szomáliában és Etiópiában okozták. Most, a növényültetések idején újabb inváziójuk várható.
A koronavírus-járvány miatt számos ország lezárta határait, csökkentette légi teherszállításait, és így megszakadt a globális ellátási lánc rovarirtószerekből is, ráadásul csökkent a termelésük Európában és Ázsiában.