Mianmarnak felelnie kell az rohingják emberi jogainak súlyos megsértéséért -nyilatkozta az Európai Unió külügyi szolgálatának szóvivője csütörtökön Brüsszelben.
A szóvivő elmondta, hogy Mianmarnak teljes mértékben végre kell hajtania a Nemzetközi Bíróság végzését, amit az ENSZ Biztonsági Tanácsa felügyel majd. A sajtónyilatkozat továbbá leszögezi, hogy a délkelet-ázsiai országnak biztosítania kell a civil lakosság védelmét, valamint a biztonságos és korlátozás nélküli hozzáférést humanitárius segélyekhez és szolgálatokhoz.
„Mianmarnak foglalkoznia kell a konfliktusok kiváltó okaival Rakhaing, Kacsin és Shan államban, emellett meg kell teremtenie a feltételeket a rohingják önkéntes, biztonságos, méltóságteljes és fenntartható visszatérésére az országba”-hangsúlyozta az EU illetékes szóvivője.
A hágai székhelyű Nemzetközi Bíróság csütörtökön kihirdetett döntésével arra kötelezte Mianmar vezetését, hogy tegyen azonnal hatékony intézkedéseket az országban kisebbséget alkotó rohingják védelmében, akadályozzon meg minden olyan cselekedetet, amely népirtáshoz vezethet.
A buddhista többségű Mianmar 2017-ben hajtott végre tisztogatást a muszlim rohingja közösség körében, amit az ENSZ népirtásnak minősített. 2017 augusztusa óta körülbelül 740 ezer rohingja menekült a szomszédos Bangladesbe mianmari katonák és a buddhista milíciák elől.
Tavaly decemberben a délkelet-ázsiai ország vezetője még visszautasította a népirtás vádját Mianmarral szemben. Aung Szan Szú Kjí szerint a vád félrevezető, és a nyugat-mianmari Arakán államban történtek leírása nem felel meg a valóságnak.
A Nobel-békedíjas mianmari vezető, a buddhista többségű ország de facto miniszterelnöke – akit azzal vádolnak, hogy szemet hunyt a jogsértések felett – a tárgyaláson elismerte, hogy a rohingjákkal szemben a katonaság olykor aránytalanul határozott fellépést tanúsított, amely civilek életét is követelte, ugyanakkor a cselekmények nem jelentettek népirtást szerinte.