Az Egyesült Államok, Izrael és Libanon háromoldalú megállapodást írt alá az Irán által támogatott Hezbollah lefegyverzéséről.
Az Egyesült Államok, Izrael és Libanon pénteken Washingtonban háromoldalú keretmegállapodást írt alá, amelynek célja a Hezbollah lefegyverzése, terrorszervezeti infrastruktúrájának felszámolása, valamint az izraeli csapatok fokozatos kivonása Dél-Libanonból. Az egyezség többnapos, amerikai közvetítéssel zajló tárgyalások eredményeként született meg.
Történelmi megállapodást írtak alá a Hezbollah lefegyverzése
Az amerikai külügyminisztérium közleménye szerint a megállapodás részletes ütemtervet határoz meg a Hezbollah fegyvereinek begyűjtésére, katonai infrastruktúrájának felszámolására, valamint arra, hogy az Izraeli Védelmi Erők (IDF) kivonulhassanak Libanonból, amint a síita terrorszervezet jelentette fenyegetés megszűnik.
Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök hangsúlyozta: Izrael a megállapodás aláírását követően is fenntartja jelenlétét a dél-libanoni biztonsági övezetben, és az izraeli csapatok kivonását összehangolja a libanoni hadsereg műveleteivel, amelynek feladata a Hezbollah lefegyverzése és az állami ellenőrzés helyreállítása lesz.
A washingtoni egyezség értelmében Izrael első lépésként két kijelölt térségből vonja ki erőit, amelyeket a libanoni hadsereg vesz át. Ezek úgynevezett pilotzónák lesznek, ahol elsőként próbálják végrehajtani a Hezbollah lefegyverzésére vonatkozó tervet.
A megállapodás egy amerikai támogatással működő háromoldalú katonai koordinációs csoport létrehozását is előírja, amely Izrael, Libanon és az Egyesült Államok részvételével felügyeli majd a vállalások végrehajtását. Az amerikai külügyminisztérium szerint a megállapodás „Libanon számára valódi kiutat kínál az elhúzódó válságból, Izrael számára pedig ellenőrizhető utat biztosít az északi határt fenyegető Hezbollah-veszély felszámolásához.”
Így fog kinézni az izraeli-libanoni lefegyverzés
Netanjahu elmondta, hogy a két kijelölt övezet közül az egyik a Litáni folyótól délre, a másik pedig attól északra, a kibővített biztonsági övezetben található. Hozzátette: a helyszíneket az IDF szakmai javaslatai alapján választották ki.
A kormányfő ismét leszögezte, hogy Izrael biztonsága minden más szempontot megelőz, és az izraeli hadsereg a biztonsági övezet teljes területén megőrzi műveleti szabadságát minden olyan fenyegetés felszámolására, amely veszélyeztetheti az országot. Egy neve elhallgatását kérő magas rangú izraeli tisztviselő szerint az IDF továbbra is teljes jogkörrel léphet fel a térségben minden felmerülő biztonsági kockázattal szemben.
Az Egyesült Államok vállalta, hogy tovább erősíti a libanoni fegyveres erők képességeit, és támogatja a Hezbollah elleni műveleteiket. Emellett Washington 100 millió dollár humanitárius támogatást is biztosít, amelyet az ENSZ közreműködésével juttatnak el a rászorulóknak.
A Hezbollah elutasítja a megállapodást
A Hezbollah vezetője, Naim Kászem szombaton élesen bírálta a washingtoni megállapodást. Közleményében azt állította, hogy az egyezség „érvénytelen”, „megalázó”, valamint Libanon szuverenitásának feladását jelenti, ezért szerinte azt az Irán és az Egyesült Államok között létrejött memorandumra kellene cserélni.
Kászem kijelentette: a Hezbollah számára „minden vörös vonalat átlép”, ha Izrael dél-libanoni kivonulását a szervezet lefegyverzéséhez kötik.
„A libanoni vezetéshez fordulunk: itt az ideje visszavonni azokat a bűnös döntéseket, amelyek Libanon pusztulásához vezetnek”
– fogalmazott a Hezbollah főtitkára.
Kép: Marco Rubio/X
