Élesen bírálta Európát Benjamin Netanjahu az izraeli holokauszt-emléknapon. A miniszterelnök szerint a kontinenst „mély erkölcsi gyengeség sújtja”.
Izrael egész területén helyi idő szerint 10 órakor két percre megszólaltak a szirénák, az országban röviden leállt az élet a holokauszt áldozatainak emléknapján. A fő állami ünnepséget a jeruzsálemi Yad Vashem múzeumban tartják, ahol Netanjahu kormányfő részvételével megemlékeznek a nácizmus hatmillió zsidó áldozatáról.
A miniszterelnök beszédében élesen bírálta Európát, szerinte Izrael jelenleg azt a kontinenst védi, „amely a holokauszt óta oly sokat felejtett el”.
Benjamin Netanjahu Európát azzal vádolta, hogy „elvesztette az irányítást identitása, értékei és azon felelőssége felett, hogy megvédje a civilizációt a barbárságtól”.
Netanjahu a holokauszt-emléknapon: nem felejtünk
Európának „sokat kell tanulnia tőlünk, különösen azt az alapvető tanulságot, hogy egyértelmű erkölcsi különbséget kell tenni a jó és a gonosz között, ami a döntő pillanatokban megköveteli, hogy háborúzzunk a jó, az élet érdekében” – hangsúlyozta a miniszterelnök, hozzátéve, hogy „Izrael viszont nem felejti el ezt az örök felelősséget”.
„Az Egyesült Államokkal, valamint más országokkal együtt, amelyekkel olyan szövetségeket kötünk, amelyekről a jövőben még sokat fogunk hallani, megvédjük magunkat – megvédjük az egész világot” – mondta a The Times of Israel szerint, hozzátéve: „Izrael az Egyesült Államok mellett a szabad világ élvonalában áll.”
Elmondta, hogy a két ország az elmúlt év két közös művelete során „súlyos csapást mért az iráni gonosz rezsimre”.
„Ha nem léptünk volna fel Irán nukleáris, rakétás és egyéb katonai célpontjai ellen, akkor a Natanz, Fordow, Iszfahan és Parcsin neveket (ezek Irán atomlétesítményei – a szerk.) valószínűleg örök rettegéssel emlegetnék, pontosan úgy, mint Auschwitzot, Treblinkát, Majdaneket és Sobibort.”
Nemzeti egységre szólított fel az izraeli elnök
Órákkal később, Netanjahu Európával szembeni kritikáját visszhangozva, Bezalel Szmotrics pénzügyminiszter támadta Friedrich Merz német kancellárt, amiért figyelmeztette Izraelt a Ciszjordánia „de facto annektálására”.
„A holokauszt emléknapja előestéjén a német kancellárnak inkább meg kellene hajtania a fejét, és ezerszer bocsánatot kérnie Németország nevében, ahelyett, hogy merészelne nekünk erkölcsi tanácsokat adni arról, hogyan viselkedjünk a mi generációnk nácijaival szemben” – írta a radikális jobboldali politikus az X-en.
Isaac Herzog elnök beszédében a nemzeti egységre szólított fel, mondván, Izrael nem azért emelkedett fel a holokauszt hamvaiból, hogy aztán a viszály tüzében elpusztuljon.
Az elnök beszédét a holokauszt-túlélő Magda Baratz és unokája, Asaf Cafri, az IDF katonája története köré építette. Cafri tavaly Gázában esett el a harcokban, és Baratz a volt bergen-belseni koncentrációs tábor helyszínén kapta a hírt unokája haláláról, ahol egykor ő is szenvedett a holokauszt idején. Röviddel ezután elhunyt.
„Pontosan 70 év választotta el őket egymástól, de egy szellem kötötte össze a generációkat: a hősiesség, az elkötelezettség és az elszántság szelleme; az a szellem, amely népünk egyetlen otthonáért, Izrael Államért küzd”
– mondta az államfő.
Izrael jelenlegi katonai műveleteire utalva Herzog figyelmeztetett az Irán és szövetségesei által a civilek ellen irányuló, folyamatos fenyegetésekre. Felhívta továbbá a világ vezetőit, hogy lépjenek túl a retorikán, és tegyenek határozott lépéseket az antiszemitizmus ellen, „mielőtt túl késő lenne”.
Izrael továbbra is megőrzi a holokauszt emlékét a jövő generációi számára, még azután is, hogy az utolsó túlélők is eltávoztak – zárta beszédét. A nap tiszteletére a jeruzsálemi önkormányzat a sárga jelvény képeivel, emlékgyertyákkal, valamint a „Nem felejtünk” és a „Soha ne feledd” feliratokkal világította meg az Óváros falait.
Fotó: Ilia YEFIMOVICH / AFP






