A Wall Street Journal egy magas rangú tisztviselőre hivatkozva arról számolt be, hogy Washington további rakétavédelmi rendszereket kíván telepíteni Szaúd-Arábiába, az Egyesült Arab Emírségekbe és Izraelbe. Bár ezek az állítások akár szándékos megtévesztést is jelenthetnek, az ukrajnai háború következtében valóban hiány alakult ki az amerikai hadsereg által használt különböző légvédelmi rendszerek indítóegységeiből és elfogórakétáiból.
Készen áll-e az Egyesült Államok arra, hogy csapást mérjen Iránra? A Wall Street Journal szerint
az amerikai erők még nem állnak készen arra a mértékű támadásra, amelyet Donald Trump elnök elvárna, részben azért, mert nem áll rendelkezésre elegendő légvédelmi eszköz Washington közel-keleti szövetségeseinek – köztük Izraelnek – a megvédésére.
A Trump által ígért „armada” már megérkezett a Közel-Keletre, élén az USS Abraham Lincoln repülőgép-hordozó csapásmérő kötelékkel, miközben fejlett F–35-ös vadászgépek is közelebb kerültek a térséghez. Az elnök azonban nem közölte, hogy pontosan mikor és milyen módon alkalmazná az erőt.
Amerikai tisztviselők szerint nem várható közvetlen amerikai légicsapás Irán ellen, mivel a Pentagon jelenleg további légvédelmi rendszereket telepít annak érdekében, hogy jobban megvédje Izraelt, az arab szövetségeseket és az amerikai erőket egy esetleges iráni megtorlás, illetve egy elhúzódó konfliktus esetén.
Mi lenne ha elindulna egy katonai összecsapás?
Amerikai tisztviselők szerint az Egyesült Államok akár már ma is képes lenne korlátozott légicsapásokat végrehajtani Irán ellen, ha az elnök erre utasítást adna. Azonban az a döntő erejű csapás, amelynek előkészítését Trump kérte a hadseregtől, nagy valószínűséggel arányos iráni válaszlépést váltana ki, ami viszont megkövetelné, hogy az Egyesült Államok átfogó és folyamatos légvédelmi műveletet működtessen Izrael, valamint saját közel-keleti erői védelmében.
A hadseregnek már most is vannak légvédelmi eszközei a térségben, köztük olyan rombolók, amelyek képesek légi fenyegetések elhárítására.
Ennek ellenére a Pentagon további THAAD-ütegeket és Patriot légvédelmi rendszereket telepít olyan bázisokra, ahol amerikai katonák állomásoznak a Közel-Keleten – többek között Jordániában, Kuvaitban, Bahreinben, Szaúd-Arábiában és Katarban –, védelmi tisztviselők, repülési nyomkövetési adatok és műholdfelvételek szerint.
A THAAD elfogórakéták a Föld légkörén kívül képesek megsemmisíteni ballisztikus rakétákat, míg a Patriot rendszerek az alacsonyabb magasságban és rövidebb hatótávolságon érkező fenyegetések ellen nyújtanak védelmet.
„A légvédelem kérdése a kulcs – hogy rendelkezésünkre áll-e elegendő eszköz ahhoz, hogy megvédjük csapatainkat és létesítményeinket a térségben bármilyen iráni megtorlással szemben”
– mondta Suzanne Maloney, aki korábban az amerikai külügyminisztérium Irán-politikáért felelős tisztviselője volt a George W. Bush- és Barack Obama-kormányzat idején.
Bár az ilyen jelentések akár szándékos amerikai félrevezetésnek is tekinthetők egy esetleges csapás előkészítéseként, az elmúlt években valós hiányt regisztráltak az amerikai gyártmányú légvédelmi rendszerek egyes elemeiből.
Ennek oka részben az, hogy Patriot-ütegeket, rakétákat és NASAMS rendszereket szállítottak Ukrajnának, valamint az, hogy számos amerikai szövetséges is ilyen rendszereket vásárolt.
Az írás eredetije az Israel Hayom hasábjain jelent meg.


