Európai rakétaalkatrészekkel és orosz vadászgépekkel fegyverkezne újra Irán

A nukleáris programját ért csapások ellenére az iráni vezetés stratégiai újrafegyverkezéssel jelzi, hogy készen áll a konfrontációra.

Irán fokozza a fegyverkezést, többek között orosz vadászrepülőgépek és európai rakétakomponensek beszerzésével, miközben növeli védelmi kiadásait, hogy felkészüljön egy esetleges, akár évtizedig tartó konfliktusra az Egyesült Államokkal és Izraellel. 

Irán nem hátrál

Irán jelezte, hogy felkészül egy hosszan elhúzódó háborúra Izraellel és az Egyesült Államokkal. A legfőbb katonai parancsnokok és törvényhozók mind felsorakoztak a hatalmas katonai felkészülés mögé. Mohammad Reza Ashtiani dandártábornok, a vezérkar helyettes vezetője kijelentette: 

„Van elég készletünk ahhoz, hogy szükség esetén 10 évig háborúzzunk”, 

hangsúlyozva Irán elszántságát, hogy a közelmúltbeli kudarcok ellenére is megerősítse katonai és nukleáris törekvéseit.

„Ez csak az első felvonás volt” – az izraeli-iráni háború nem ért véget

Már megkezdődött a visszaszámlálás a következő fordulóig?

„Készen állunk a konfrontációra” – tette hozzá, tükrözve Teherán meggyőződését, hogy a nyugati hatalmakkal való összecsapás elkerülhetetlen. 

Július 6-án Irán Nemzetbiztonsági és Külpolitikai Bizottsága 120 törvényhozó támogatásával elfogadott egy törvényjavaslatot, amely jelentősen növeli a Forradalmi Gárda (IRGC), a hadsereg és a védelmi minisztérium védelmi kiadásait.

Az állami média megerősítette, hogy a törvényt magas rangú védelmi és hírszerzési tisztviselők is támogatják, jelezve a rezsim egységes álláspontját.

Izrael tömeggyártásba kezd az Arrow-rakétákból – újabb háború készül Iránnal?

Az izraeli légvédelem több mint 550 iráni ballisztikus rakétát fogott el a 12 napos háború során.

Vadászgépek és rakétakomponensek

A Forradalmi Gárda egyik magas rangú tisztviselője korábban már bejelentette orosz Szuhoj-35 vadászrepülőgépek megvásárlását, ami jelentős erősítést jelentene Irán elöregedő légierejének, és növelné annak képességét, hogy szembeszálljon Izrael F-35-ös vadászgépeivel.

Ezenkívül német hírszerzési jelentések felfedték Irán titkos erőfeszítését, hogy közvetítők hálózatain keresztül rakétakomponenseket szerezzen Európából. A hírszerzési jelentések ezeket a tevékenységeket „magas szintűnek és növekvőnek” írták le. Az Irán által Oroszországnak szállított, és Ukrajnában használt drónok már így is több mint 50 nyugati eredetű alkatrészt tartalmaznak. 

Irán rakétaprogramját, amely a Közel-Kelet egyik legnagyobbja, tovább tervezik növelni, és Rahim Szafavi, a legfőbb vezető tanácsadója szerint több ezer rakéta és drón van biztonságos helyeken tárolva.

Az iráni fegyverkezés arra utal, hogy Irán hosszú távú konfrontációra készül, bár a fejlett rendszerek integrálása évekbe telik.

Middle East Eye: Kína légvédelmi rakétarendszereket adott át Iránnak

A Middle East Eye értesülései szerint Irán olajjal fizet a légvédelmi rakétarendszerekért. 

„Hazugság!” – Kína szerint nem adtak fegyvereket Iránnak

Kína izraeli nagykövete szerint hazugságokat terjesztenek az országáról.