Az IDF egyik tartalékos katonája elmesélte, hogy „háborús bűnök” vádja miatt kénytelen volt elmenekülni Brazíliából.
Juval Vagdani izraeli katona elmesélte a 12-es csatornának, hogy kénytelen volt elmenekülni Brazíliából, miután a Hind Rajab Alapítvány „háborús bűnök” vádjával feljelentést tett ellene a gázai szolgálata miatt.
Rémálommá váló utazás
Az IDF tartalékos katonája, Juval Vagdani kénytelen volt elmenekülni Brazíliából az év elején, miután a Hind Rajab Alapítvány feljelentést tett ellene, mert állítólag „háborús bűncselekményeket” követett el Gázában, ami miatt a brazil rendőrség letartóztatását és kihallgatását kérte.
Vagdani, aki túlélte az október 7-i Nova zenei fesztiválon történt mészárlást, és később hónapokig tartalékosként szolgált Gázában, az izraeli 12-es csatornának elmondta, hogy aznap elszenvedett trauma után kénytelen volt harcolni: „Elmentem harcolni, nem tudtam otthon maradni – egyszerűen nem tudtam.”
2024 elején Vagadni úgy döntött, hogy Brazíliába utazik, amit ő „háború utáni utazásnak” nevezett. Hamarosan azonban több ezer kilométerre otthonától egy jogi dráma középpontjában találta magát.
„Szombaton érkeztem a szállóba, egy hetes fesztivál után, és reggelre nem fogadott hívások és egy telefonhívás várt a külügyminisztériumtól” – emlékezett vissza. Amikor felvette a telefont, egy Moszad-ügynök azt mondta neki:
„A lehető leghamarabb el kell hagynia Brazíliát, mert jogi eljárás indul ellene.”
Röviddel ezután Vagdani testvére hívta fel, ismét egy Moszad-ügynökkel a vonalban, és tájékoztatta, hogy egy palesztinbarát szervezet egy gázai család nevében jogi eljárást indított ellene. A 12-es csatorna riportja szerint a panasz a Hind Rajab Alapítványtól származott, egy brüsszeli székhelyű, Izrael-ellenes csoporttól, amely arról ismert, hogy külföldön élő izraelieket vesz célba.
Titkos adatgyűjtés a katonáról
A katona elmesélte, hogy hamis online profilok több mint másfél éven át gyűjtöttek róla információkat, majd miután megtudták, hogy Brazíliában van, benyújtották a panaszt.
„Már elkezdték közzétenni, hogy megpróbálok elmenekülni – ezek a bejegyzések valós időben jelentek meg”
– mondta.
Amikor Vagdani megérkezett a repülőtérre, a határőrség megállította.
„A tiszt azt mondta nekem: »Nem repülsz, velem jössz kihallgatásra«” – emlékezett vissza.
Kihallgatták a katonai szolgálatáról, és alapos testüregi motozást végeztek rajta. Végül sikerült megtévesztenie a helyi hatóságokat azzal, hogy úgy tett, mintha nem értene angolul, így elengedték.
Vagdani és barátai ezután felszálltak az utolsó járatra Argentínába, ahol ideiglenes menedéket találtak. De a megpróbáltatások ott is folytatódtak, mivel az Izrael-ellenes aktivisták terjeszteni kezdték a fényképét, és vérdíjat tűztek ki a elfogására.
Az izraeli nagykövetség Argentínában ezután segítségére sietett, hogy repülővel az Egyesült Államokba, majd onnan Izraelbe utazhasson.
A jelentés szerint Vagdani nem az egyetlen katona, aki hasonló körülményekkel szembesült az elmúlt hónapokban. Az IDF az ilyen eseményekre való tekintettel frissítette a katonáknak szóló, a közösségi média használatára vonatkozó irányelveit.