Izrael megerősítette, hogy Irán dúsított uránkészletei túlélték a közelmúltbeli légitámadásokat az ország nukleáris létesítményei ellen.
A hírszerző szolgálatok szerint amerikai-iráni tárgyalások szükségesek a dúsított urán biztonságba helyezése és eltávolítása érdekében.
Megszólal Izrael
Izrael elismerte, hogy Irán dúsított uránkészlete valószínűleg túlélte az Egyesült Államok és Izrael 2025 júniusában végrehajtott közös légitámadásait a nukleáris létesítményei ellen, és a megrongálódott helyszínek romjai alatt van eltemetve.
Benjamin Netanjahu miniszterelnökhöz közel álló magas rangú tisztviselő elárulta, hogy az Irán nukleáris törekvései szempontjából kritikus jelentőségű urán nem semmisült meg a Natanz, Fordow és Iszfahán kulcsfontosságú helyszíneket célzó hadműveletben.
„A dúsított anyag nem sérült meg a hadművelet során”
– nyilatkozta a tisztviselő. „Lehetetlen teljesen megsemmisíteni.” A tisztviselő hozzátette: „Tudomásunk szerint az anyag a megsérült létesítményekben van eltemetve, és azt szeretnénk,
ha az Irán és az Egyesült Államok közötti tárgyalások részeként megvitatnák annak kinyerését.”
A dúsított urán
Irán becslések szerint 408,6 kilogramm 60%-os dúsítású uránjának sorsa, amely akár kilenc nukleáris robbanófej előállítására is elegendő, a június 23-i tűzszünetet követő, folyamatban lévő amerikai-iráni tárgyalások központi kérdésévé vált. Netanjahu egy videóüzenetben is foglalkozott a kérdéssel, mondván: „Ugyanazt mondjuk Iránról: el kell távolítani a nukleáris fenyegetést. Ha ez az Egyesült Államok és Irán közötti 60 napos tárgyalásokon keresztül valósul meg, annál jobb.
De ha nem, akkor más módon fogjuk elérni.”
Netanjahu megjegyzései a Donald Trump elnökkel való legutóbbi találkozók után hangzottak el, ahol Irán uránkészleteinek kivonását és határain kívülre szállítását vitatták meg, mint bármely jövőbeli megállapodás kulcsfontosságú célját.
Rafael Grossi, a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség igazgatója két héttel ezelőtt egy CBS-interjúban figyelmeztetett: „Őszintén szólva, nem állíthatjuk, hogy minden eltűnt és semmi sem maradt.”
„Irán még mindig rendelkezik ipari és technológiai kapacitásokkal, és ha akarja, nagyon rövid időn belül újraindíthatja a programot.”
– tette hozzá.
Az izraeli hírszerzés szerint a natanz-i föld feletti kísérleti üzemanyag-dúsító üzem megsemmisítése és a fordowi és iszfaháni létesítmények károsodása ellenére néhány föld alatti készlet sértetlen maradt.