Teherán megtorlásba kezdett: Irán nem engedi el a kémkedéssel vádolt zsidókat

red white and green flag

Az iráni iszlamista rezsim továbbra is körülbelül tíz zsidót tart fogva, akiket kémkedéssel vádolnak.

A letartóztatások nagyon érzékenyen érintik az iráni zsidó közösséget

Megfélemlítés

Körülbelül tíz iráni zsidó továbbra is a rezsim fogságában van, hetekkel azután, hogy az iszlamista rezsim letartóztatási hulláma megrázta a zsidó közösségeket Sirázban és Teheránban. Az Izrael és Irán közötti 12 napos háborút követően az iráni zsidók félelem és paranoia légkörében kell, hogy éljenek. 

A jelentések szerint kezdetben 35 zsidót tartóztattak le, akik közül sokan nyomtalanul eltűntek.

Most, hogy az imádkozások és a kis közösségi összejövetelek óvatosan újrakezdődtek, folytatódnak az erőfeszítések a még fogva tartottak szabadon bocsátásának elérése érdekében.

„Izrael fekete özvegye” – zsidó kémnő épülhetett be az iráni elitbe

A „perzsiai Lawrence”-nek is nevezett nő természetesen tagadja, hogy a Moszadnak dolgozott volna.

Iránon belüli források szerint a zsidó közösségi élet gyakorlatilag egyik napról a másikra leállt a letartóztatások okozta félelem miatt:

a zsidók otthon maradtak, még a munkahelyükre se mentek be, és teljesen visszavonultak az ismerőseikkel való érintkezéstől.

A zsidó családok nem tudtak semmit, miközben egyre terjedtek a pletykák az Izraellel való együttműködés vádjával meggyanúsított személyekről.

Az izraeli Kan közszolgálati csatorna szerint a letartóztatások nem korlátozódtak kizárólag a zsidókra, és más kisebbségi csoportok, így az azeriek, kurdok és baháik tagjai is őrizetbe kerültek, mindannyian a „cionista ellenséggel” való együttműködés gyanújával.

Tömeges kivégzések kezdődtek Iránban: állítólagos Moszad-ügynököket akasztottak

Kezdetét vette Iránban a megtorlás.

Lelepleződött a rezsim igazi arca

A letartóztatási kampány ellentétben áll azzal a képpel, amelyet Irán évek óta próbál magáról sugározni. Teherán hosszú ideje hirdeti, hogy tiszteli és védi zsidó polgárait. A közösségen belüli források azonban most soha nem látott nyomásról, kormányzati megfigyelésről, kihallgatásokról és a letartóztatás állandó félelméről beszélnek.

A folyamatos elnyomás ellenére a közösség vezetői csendben dolgoznak a háttérben a fennmaradó fogva tartottak szabadon bocsátásán, miközben megpróbálják helyreállítani a normális élet látszatát.

Irán – Az ókori Perzsiától a sah hatalomra jutásáig 1. rész

Irán 2500 éves történelmének ismerete számos aktuális kérdésre is választ ad. Köves Sálom írása.

A védteleneken állnak bosszút: letartóztatták az iráni zsidó közösség vezetőit 

Kántorokat és rabbikat vádolnak hazaárulással.