A Middle East Eye értesülései szerint Irán olajjal fizet a légvédelmi rakétarendszerekért.
Peking egyelőre tagadja azokat az állításokat, miszerint légvédelmi rakétarendszereket adott volna Iránnak.
Kínai légvédelem Iránnak?
Kína a 12 napos háborút követő fegyverszünet után föld-levegő rakétarendszereket szállított Iránnak – jelentette hétfőn a Middle East Eye, arab diplomáciai forrásokra hivatkozva. A lap szerint Irán olajjal fizet a rendszerekért.
A jelentést független források egyelőre nem erősítették meg.
A rakétaszállítások állítólag június 24-én kezdődtek, miután Irán és Izrael tűzszünetet kötött. Más arab tisztviselők azt mondták a lapnak, hogy az Egyesült Államokkal szövetséges arab államok tisztában vannak Teherán légvédelmi rendszereinek megerősítésére és korszerűsítésére irányuló törekvéseivel, és hogy a Fehér Ház is tájékoztatást kapott a fejleményekről.
A források nem pontosították, hogy Kína a harcok befejezése óta hány rakétát szállított Iránnak, de megerősítették, hogy az Iszlám Köztársaság olajszállítmányokkal fizet értük. Kína Irán legnagyobb olajvásárlója, az ország exportjának körülbelül 90%-át vásárolja meg.
Kína szerepe a konfliktusban
A Middle East Eye szerint a fegyverszállítások Peking és Teherán közötti kapcsolatok mélyülésére utalnak. A háború alatt a kínai külügyminisztérium határozottan elítélte Izraelt, de Kína elnöke, Hszi Csin-ping nem használt hasonló nyelvet, hanem a feszültség enyhítésére és a harcok befejezésére szólított fel.
Mint ismert, Irán légvédelmi rendszereire Izrael súlyos csapásokat mért a háború alatt, és az IDF már a konfliktus elején légi fölényt ért el Irán nyugati részén és Teheránban. Irán légvédelmi infrastruktúrájának nagy része eddig orosz rendszerekre, például az S-300-ra és más hazai gyártmányú modellekre támaszkodott.
A kínai rendszerek hatékonyságukat már korábbi konfliktusokban is bizonyították, többek között az indiai-pakisztáni összecsapások során, amikor a jelentések szerint a kínai HQ-9 rendszer sikeresen lelőtt több, az indiai légierő által használt francia gyártmányú Rafale repülőgépet. A háború előtt jelentések szerint Kína megállapodott Iránnal, hogy nyersanyagokat és egyéb alkatrészeket szállít neki több száz ballisztikus rakéta gyártásához.