Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök és Donald Trump amerikai elnök a Fehér Házban tartott munkavacsorát megelőzően hosszasan beszéltek a sajtóval az iráni és gázai helyzetről.
Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök hétfő este Washingtonban kijelentette, hogy „Izrael és az Egyesült Államok közötti partnerség – Donald Trump elnök és köztem fennálló partnerség – történelmi győzelmet hozott” Irán felett.
Találkozó Washingtonban
Netanjahu az Egyesült Államok és Izrael Teherán elleni közös erőfeszítéseit ahhoz hasonlította, hogy visszaszorították „a két daganatot, amelyek Izrael életét fenyegették: a nukleáris daganatot és a ballisztikus rakéták daganatát”. Az utóbbival kapcsolatban Netanjahu elmondta, hogy Irán 20 ezer darabot akart gyártani, hogy „egy New Jersey méretű országra” indítsa őket. Egyetlen ország sem képes ezt elviselni.
Mit tesz az ember, ha két dolog fenyegeti az életét? Meg kell szüntetnie őket.”
– mondta, ugyanakkor figyelmeztetett, hogy „amikor eltávolítunk egy daganatot, az nem jelenti azt, hogy nem térhet vissza. Folyamatosan figyelemmel kell kísérni a helyzetet, hogy megbizonyosodjunk arról, nem próbálkoznak-e újra.”
„Szeretném hinni, hogy Irán nem fogja próbára tenni a kitartásunkat, mert az hiba lenne”
– tette hozzá.
Arra a kérdésre, hogy továbbra is támogatja-e a rezsimváltást Iránban, Netanjahu kitérő választ adott, mondván, hogy „ez az iráni nép dolga”.
Trump elárulta, hogy kormánya „tervezett tárgyalásokat Iránnal”, és hogy „ők is akarnak tárgyalni”, miután „nagy vereséget szenvedtek”, utalva kormánya teheráni nukleáris létesítmények elleni támadásaira. Trump utalt arra is, hogy a tárgyalások időpontját kedden hozzák nyilvánosságra.
Trump azonban a JNS kérdésére válaszolva elismerte, hogy nem biztos benne, mi lesz a tárgyalások alapja, mivel a csapások megszüntették az iráni nukleáris fenyegetést, egy olyan helyzetben, amelyet Trump az Egyesült Államok Japánra ledobott atombombáihoz hasonlított.
De az Iszlám Köztársaság „találkozót kért” – mondta Trump –, „és én elmegyek a találkozóra, és ha tudunk valamit papírra vetni, az jó lesz”.
„Békét akarnak kötni” – tette hozzá Trump –, „és én teljes mértékben támogatom ezt.
Ha nem így lesz, készek vagyunk, hajlandóak vagyunk és képesek vagyunk [újra lecsapni rájuk], de nem hiszem, hogy erre szükség lesz.”
„Nyitott helynek kell lennie”
A palesztin helyzet kapcsán Netanjahu újságíróknak azt mondta: „Úgy gondolom, hogy a palesztinoknak minden joguk megvan ahhoz, hogy önmagukat kormányozzák, de nincs joguk ahhoz, hogy minket fenyegessenek.”
Azt is kijelentette, hogy a palesztinoknak van már államuk Gázában.
„Nézzék meg, mit tettek vele. Nem építették fel. Bunkerekkel és terrorista alagutakkal építették tele, majd lemészárolták a népünket”
– mondta az izraeli miniszterelnök, hozzátéve, hogy egy „újabb” palesztin állam szintén „Izrael megsemmisítésének platformjaként” szolgálna.
Netanjahu szerint Jeruzsálem és Washington „közel áll ahhoz, hogy több országot is találjon” a Gázai övezetből elmenni kívánó palesztinok befogadására, folytatva Trump korábban bejelentett tervét, amely az enklávé lakosságának átköltöztetését és az övezet újjáépítését célozza.
„Úgy gondolom, Trump elnöknek briliáns elképzelése volt. Ezt nevezik szabad választásnak. Ha az emberek maradni akarnak, maradhatnak, de ha el akarnak menni, akkor el kell engedni őket”
– mondta Netanjahu, hozzátéve, hogy a Trump-kormányzattal együtt dolgozik egy terven. Gáza „nem lehet börtön. Nyitott helynek kell lennie”.
Trump szerint a Fehér Ház „nagyszerű együttműködést” tapasztalt a „szomszédos országok” részéről, és „valami jó fog történni” a gázai áttelepítéssel.
A nap folyamán Gázában történt biztonsági incidensről kérdezve, amelyben az izraeli hadsereg egységei súlyos veszteségeket szenvedtek, Trump azt mondta, nem hiszi, hogy a tragédia hatással lenne a Hamásszal folyó tűzszüneti tárgyalásokra.
Witkoff „rendkívül sajnálatosnak” nevezte az incidenst, de ragaszkodott ahhoz, hogy továbbra is van esély a túszok és a tűzszünet ügyében való megállapodásra, és reményét fejezte ki, hogy ez „nagyon hamar” megvalósul.
Netanjahu azt mondta, hogy jövőben is New Yorkba fog látogatni, még akkor is, ha a szocialista Zohran Mamdani, demokrata polgármesterjelölt nyeri a választásokat. Mamdani korábban azzal fenyegetőzött, hogy polgármesterként háborús bűnök miatt letartóztatja Netanjahut, ha az beteszi New Yorkba a lábát.
Netanjahu azt mondta, hogy „ez nem aggasztja”, Trump pedig közbeszólt, mondván: „[Majd én] kiszabadítom”.
Netanjahu Mamdani álláspontját „bolondságnak” és „sok szempontból ostobaságnak” nevezte.
Csatlakozott hozzá Trump is, aki az újságíróknak azt mondta, Mamdani „nagyon rossz dolgokat mondott a zsidókról”, utalva a 33 éves polgármesterjelölt Izrael iránti kritikájára és arra, hogy nem ítélte el a „globalizáljuk az intifádát” kifejezés használatát, amelyet sokan a világ zsidóival szembeni erőszakra való felhívásnak tekintenek.
„Jobb, ha viselkedik, különben nagy bajba kerül”
– mondta Trump Mamdaniról.
„A helyzet megváltozott”
A JNS megkérdezte Netanjahut, hogy elégedett-e a Trump-kormányzat szíriai megközelítésével, miközben ő maga óvatosabb hozzáállást tanúsít az új szíriai kormány iránt.
„Úgy gondolom, hogy mindenki megértette, hogy a helyzet megváltozott”
– mondta Netanjahu. „Irán lényegében közvetlenül irányította Szíriát a Hezbollahon keresztül. A Hezbollahot térdre kényszerítették. Irán kiesett a képből. Úgy gondolom, ez lehetőséget kínál a stabilitásra, a biztonságra és végül a békére.”
Netanjahu szerint Szíria „sokat veszíthet, ha visszatér a konfliktushoz, és sokat nyerhet, ha a béke felé halad. Úgy gondolom, hogy ezt a lehetőséget az elnök és a megváltozott biztonsági helyzet teremtette meg, amelyet mi hoztunk létre Asszad rezsimjének összeomlásával.”
Netanjahu ugyanakkor nem volt hajlandó beszélni arról, hogy Izrael közvetlen tárgyalásokat folytat-e a jelenlegi szíriai elnök, Ahmed Al-Sharaa kormányával.