„A legrosszabb forgatókönyvre készülünk” – Irán rakétái elérhetik már Európát is

Egy izraeli katonai tisztviselő megerősítette, hogy Irán ballisztikus rakétaképességei jelenleg is hatalmas fenyegetést jelentenek Izraelre és a szélesebb értelemben vett Közel-Keletre.

Egy sajtótájékoztatón az izraeli tisztviselő elmondta, hogy Irán több mint 2000 rakétából álló arzenálja komoly logisztikai kihívást jelent.

Irán rakétái aggasztóak a Nyugat számára is

Szerencsére az izraeli légicsapások jelentősen csökkentették az iráni rakétaindítókból kilőhető rakéták számát, amelyek elérhették volna izraeli célpontokat.

A tisztviselő ugyanakkor figyelmeztetett, hogy Irán rakétáinak mennyisége és minősége továbbra is komoly aggodalomra okot ad.

A tisztviselő szerint Irán hosszú távú célja nemcsak Izraelt veszélyezteti, olyan katonai katonai arzenál kiépítésén dolgozik, ami képes elérni európai fővárosokat, és végül az Egyesült Államok keleti partját is.

„Irán által kifejlesztett rakéták már képesek elérni Európát, és további fejlesztéseket terveznek, amelyek lehetővé tennék számukra az Egyesült Államok megtámadását”

– mondta a tisztviselő.

„Ez csak az első felvonás volt” – az izraeli-iráni háború nem ért véget

Már megkezdődött a visszaszámlálás a következő fordulóig?

Irán atomfegyvereket akart gyártani

A tisztviselő hangsúlyozta, hogy sürgősen foglalkozni kell Irán nukleáris programjával, amely a diplomáciai tárgyalások látszólagos haladása ellenére a háttérben zavartalanul folytatódik. Mint ismert, Iránnak korábban legalább tíz atombomba előállításához elegendő dúsított urán állt a rendelkezésére.

„Ilyen mértékű erőforrások mellett semmi sem indokolja, hogy az uránt a jelenlegi szintig dúsítsák – hacsak nem az volt a céljuk, hogy atomfegyvereket állítsanak elő” – fogalmazott a tisztviselő.

„Lépésről lépésre haladtak előre az atomfegyverkezés útján, és ha nem léptünk volna közbe, ma már egy nukleáris arzenállal rendelkező Iránnal állnánk szemben.”

„Becsléseink szerint Iránnak a konfliktus kezdetén mintegy 2000–2500 ballisztikus rakétája volt” – mondta a tisztviselő.

„Ugyanakkor gyors ütemben kezdtek áttérni a tömeggyártásra, és ha nem történik beavatkozás, a rakétakészletük néhány éven belül akár 8000-re, sőt 20 000 darabra is nőhetett volna.”

Izrael fejlett védelmi rendszerei ellenére a rakéták puszta mennyisége végül még a legerősebb védelmi rendszert is túlterhelheti. „Egy Izrael méretű ország számára ez létfontosságú kérdés” – fogalmazott a tisztviselő.

„Még a kivételes védelmi képességeinkkel sem lehet 10 000 ballisztikus rakétát feltartóztatni.”

Megkapta a parancsot az IDF: Izrael fenntartja a légifölényt Irán felett

Hamarosan újabb csapásokra kell számítani.

Irán háromszoros fenyegetése

A fenyegetés súlyossága miatt Izrael légvédelmi műveletei kulcsfontosságúak voltak a konfliktus során. A tisztviselő megerősítette, hogy az izraeli erők sikeresen megsemmisítették Irán rakétakilövőinek több mint a felét.

„Iránnak nagyjából 400 indítóállása volt, és ezek közül több mint 200-at sikerült megsemmisítenünk, ami komolyan akadályozta rakétatámadásaikat”

– mondta. “Ennek ellenére Iránnak még így is sikerült több mint 500 ballisztikus rakétát kilőnie Izraelre, és további támadásokat is terveztek. Légifölényünk és a megelőző csapások döntő szerepet játszottak abban, hogy ezek hatását mérsékelni tudtuk.” – tette hozzá.

A tisztviselő szerint Irán háromféle, egymást erősítő fenyegetéssel veszélyezteti Izrael biztonságát: a nukleáris fegyverkezéssel, a ballisztikus rakétákkal, valamint az iráni támogatású erőkkel, amelyekkel egyre szorosabb gyűrűt vonna Izrael köré. „Irán Gázában, Libanonban, Jemenben, Szíriában és Irakban is proxykat pénzel, hogy egy tűzgyűrűt hozzon létre körülöttünk” – mondta a tisztviselő. „Ez nem puszta elméleti veszély, hanem egy valós és folyamatosan zajló hadművelet, amely ellen több fronton is harcolnunk kell.”

A tisztviselő hangsúlyozta, hogy Izraelnek az iráni proxyk, köztük a libanoni Hezbollah és a gázai Hamász ellen tett lépései elengedhetetlenek Izrael biztonságának megőrzése érdekében. „Gázában olyan információkhoz jutottunk, amelyek a Hamász vezetői és magas rangú iráni katonai parancsnokok közötti kapcsolatokra utalnak, és arra, hogy Irán közvetlenül irányítja a Hamász újrafegyverzését és egy újabb, a tavaly október 7-ihez hasonló, de sokkal nagyobb léptékű támadás előkészítését” – árulta el a tisztviselő.

„Megsemmisítettük ezeket a vezetőket, mielőtt végrehajthatták volna terveiket.”

Akcióban a légierő: Az IDF Libanonban mért csapást az iráni elit erőkre 

Az izraeli-iráni összecsapások nem értek véget a 12 napos háborút lezáró tűzszünettel.

A konfliktus folytatódik

A tisztviselő aggodalmát fejezte ki a háborúban alkalmazott kazettás bombák miatt is, amelyeket Irán a civil áldozatok számának növelése érdekében vetett be.

„A kazettás bombák alkalmazása Irán részéről háborús bűncselekménynek minősül”

– mondta a tisztviselő. „Ezek a fegyverek kis bombákat szórnak szét nagy területen. Szerencsére embereink betartották a biztonsági előírásokat, és a civilek többsége az óvóhelyeken maradt, így minimálisra csökkent az áldozatok száma.”

„Még 36 becsapódási ponttal is mindössze 29 halálesetet regisztráltunk civilek körében. A konfliktus során egyetlen izraeli katona sem halt meg az összecsapásokban, ami bizonyítja védelmi rendszerünk hatékonyságát és azt, hogy képesek vagyunk semlegesíteni a beérkező fenyegetéseket, még mielőtt elérnék célpontjukat” – mondta a tisztviselő.

A tisztviselő megismételte Izrael elkötelezettségét annak biztosítása iránt, hogy Irán ne jusson nukleáris fegyverhez, és hangsúlyozta, hogy Izrael hírszerzési és katonai képességei továbbra is magas készültségben vannak. „Nincs időnk pihenni. Folyamatosan vizsgáljuk, halad-e Irán a nukleáris bomba felé” – mondta a tisztviselő.

A háború nem áll le: Izrael nagyszabású katonai hadjáratra készül

Irán már jelezte, hogy készen áll egy újabb konfliktusra Izraellel. 

„Bár reménykedünk a diplomáciai megoldásban, Izrael nem fogja engedni, hogy Irán nukleáris fegyverrel rendelkezzen. Szükség esetén ismét lépni fogunk.”

A tisztviselő végül hangsúlyozta, hogy a konfliktus továbbra is fennáll és folytatódik. „Továbbra is több fronton harcolunk, és bár elértünk sikereket, még nincs vége” – figyelmeztetett. „Irán elszántan törekszik Izrael megsemmisítésére, és mi elkötelezettek vagyunk, hogy minden tőlünk telhetőt megtegyünk ennek megakadályozásáért.”

Irán rakétatárolóinak és nukleáris törekvéseinek növekedése miatt a tisztviselő kiemelte, hogy Izrael védelmi stratégiájának rugalmasnak és alkalmazkodó képesnek kell maradnia a változó fenyegetésekhez való megfelelés érdekében. „Mindig a legrosszabb forgatókönyvre készülünk” – mondta. „Izrael biztonsága nem alku tárgya, és minden tőlünk telhetőt megteszünk a túlélésünk érdekében.”

Ezt a cikket szerkesztőségünk a sábát beállta előtt készítette és előre időzítve jelent meg az oldalon.

Itt a javaslat: Amerika B-2-es lopakodó nehézbombázókat adhat el Izraelnek?

Amerika korábban soha nem adott el ilyen fegyvereket külföldi országoknak.

Atombombát adna Iránnak az egyik agyalágyult hollywoodi sztár

Megszületett a hollywoodi progresszívok és az iráni iszlamisták szentségtelen szövetsége.