Az új tankönyv Ukrajna szerepét is kiemeli Izrael Állam megalapításában.
Egy új, az ukrán kormány által jóváhagyott tankönyv 11 oldalt szentel Izrael történetének, igazságosnak mutatja be háborúit, elítéli a Hamaszt, Jeruzsálemet Izrael fővárosaként nevezi meg és kiemelt figyelmet fordít a holokauszt oktatására.
Díjnyertes tankönyv
Az új ukrán tankönyv teljes mértékben támogatja Izraelt és dicséri Ukrajnát azért, mert hozzájárult a zsidó állam megalapításához. A tankönyv, amely Jeruzsálemet Izrael fővárosaként tünteti fel, a tanárok ajánlásával megnyerte a 11. osztályos történelem tankönyvek versenyét, Ukrajna Oktatási Minisztériuma pedig támogatja és az ukrán kormány finanszírozza a kiadását.
A több száz oldalból 11 oldal van Izraelnek és a Közel-Keletnek szentelve, 1945-től egészen 2024-ig. A könyv írásában és szerkesztésében részt vett Dr. Igor Schupak is, aki a zsidó történelemért és annak integrációjáért felel az Ukrán Zsidó Közösségek Szövetsége képviseletében. A tankönyv hangsúlyozza mind a zsidó nemzeti mozgalom államalapítási küzdelmét, mind azt, hogy a függetlenségi háborút az arab fél indította el.
Ukrajna büszke
A könyv büszkén állítja, hogy Ukrajna segített Izraeli létrehozásában, kiemelve, hogy 1947-ben Ukrajna ENSZ-képviselője [a Szovjetunió, Ukrajna (Ukrán Szovjet Szocialista Köztársaság) és Fehéroroszország (Belorusz SZSZK) – külön ENSZ-tagságot kapott az ENSZ 1945-ös alapításakor – a szerk.] megszavazta az 181-es határozatot (Palesztina felosztási tervét).
A szerzők büszkén jegyzik meg azt is, hogy Izrael negyedik miniszterelnöke, Golda Meir Kijevben született.
Izrael háborúit együttérző módon mutatja be a tankönyv, olyan túlélési küzdelemként, amelyet az arab államokkal szemben vívtak, melyeket a Szovjetunió fegyverzett fel. A könyv utolsó része tárgyalja a Hamász 2023. október 7-i izraeli támadását, a gázai határ menti közösségek tömeges mészárlását, valamint a Gázai háborút, melynek célja a Hamasz felszámolása és a túszok visszaszerzése.
Igaz barát
„15 éven át a Hamász harcosai humanitárius segélyeket, hatalmas finanszírozást használtak fel arra, hogy kommunikációs hálózatot és föld alatti katonai létesítményeket építsenek. Ezeket arra tervezték, hogy terroristákat rejtsenek el és mozgassanak, fegyvereket gyártsanak és tároljanak, illetve túszokat tartsanak fogva” – áll a könyvben.
A tankönyv utolsó részében egy világtérkép is található az országokkal és fővárosaikkal, ahol Jeruzsálem Izrael fővárosaként van feltüntetve.
Kis fény, de messzire ragyog
Meir Stambler rabbi, az Ukrán Zsidó Közösségek vezetője, aki szintén segített az Izraellel foglalkozó fejezet megírásában, így nyilatkozott:
„A könyv újabb emlékeztető arra, hogy Ukrajna igaz barátja Izraelnek – és mindig is az volt.
Nemrégiben az oktatási minisztérium Kijevben hivatalosan jóváhagyott egy új holokauszt oktatási programot, amelyet az Ukrán Zsidó Közösségek Szövetségével, a Jad Vasem-mel és a Tkuma Intézettel közösen dolgoztak ki, és amely az európai, különösen az ukrajnai zsidók szenvedéseire fókuszál.”
A rabbi kiemelte, hogy a történelemkönyv fontos mérföldkő az ukrán diákok oktatásában. Segítségével az ifjúság jobban megértheti a zsidók szerepét Ukrajnában, a holokauszt borzalmas igazságtalanságait, valamint a mai izraeli és zsidó állampolgárok iránti ukrán elkötelezettséget.
,,Amikor a világ ennyire sötét, még a legkisebb fény is messzire ragyog.”
– zárta gondolatait Stambler.