Amerika megkezdte a felkészülést az iráni ellentámadásra.
Az amerikai szenátus hírszerzési bizottságának elnöke szerint Irán nukleáris fegyverek megszerzésére törekszik.
Evakuálások Közel-Kelet-szerte
A amerikai külügyminisztérium elrendelte a nem nélkülözhetetlen személyzetének evakuálását a bagdadi amerikai nagykövetségről, miközben a Trump-kormányzat arra törekszik, hogy csökkentse a Közel-Keleten dolgozó személyzet számát. A minisztérium engedélyezte továbbá a nem nélkülözhetetlen személyzet és hozzátartozóik távozását Bahreinből és Kuvaitból is. Ezenkívül Pete Hegseth amerikai védelmi miniszter engedélyezte az amerikai a katonák családtagjainak önkéntes távozását a Közel-Kelet különböző helyszíneiről. Egy másik amerikai tisztviselő szerint ez elsősorban a Bahreinben élő családtagokat érinti.
A személyzetkivonások és evakuálások a régióban fennálló zavargások lehetősége miatt történnek, mivel az Egyesült Államok és Irán között Teherán nukleáris programjáról folyó tárgyalások úgy tűnik, hogy zsákutcába jutottak, és egyre nagyobb a valószínűsége egy izraeli csapásnak.
„Trump elnök elkötelezett az amerikaiak biztonsága iránt, mind itthon, mind külföldön. Ezen elkötelezettségnek megfelelően folyamatosan értékeljük a megfelelő személyzeti létszámot minden nagykövetségünkön. Legfrissebb elemzésünk alapján úgy döntöttünk, hogy csökkentjük iraki missziónk létszámát” – erősítette meg az amerikai külügyminisztérium egyik tisztviselője a The Times of Israelnek.
Trump később szintén jelezte, hogy egyes amerikai személyzetet kivonnak a Közel-Keletről, „mert veszélyes hely lehet”.
„Meglátjuk, mi történik… Értesítettük őket… Irán nem rendelkezhet nukleáris fegyverrel”
– mondta szűkszavúan az újságíróknak az elnök.
Zsákutcában a tárgyalások
Trump, aki korábban azzal fenyegetőzött, hogy ha a tárgyalások kudarcba fulladnak, katonai erővel lép fel Irán ellen, nemrég kevésbé optimista véleményt fogalmazott meg az Iránnal való megállapodás elérése kapcsán. A New York Post „Pod Force One” podcastjában az enök elmondta, hogy „egyre kevésbé bízik” a megállapodás létrejöttében.
JD Vance amerikai alelnök eközben szerdán a Kennedy Centerben tartott beszédében elmondta, hogy nem tudja, Irán akar-e atomfegyvert. Tom Cotton arkansasi republikánus szenátor azonban szerdán közölte, hogy Pete Hegseth „megerősítette, hogy Irán terrorista rezsimje aktívan dolgozik a nukleáris fegyver megszerzésén”.
„Nemzetbiztonságunk, szövetségeseink biztonsága és a régióban élő milliók civilek érdekében ezt nem engedhetjük meg”
– írta Cotton, aki a szenátus hírszerzési bizottságának elnöke.
A feszültség növekedésének másik jele, hogy a brit haditengerészet által felügyelt, közel-keleti székhelyű Egyesült Királyság Tengeri Kereskedelmi Operációs Központ szerdán figyelmeztetést adott ki a térségben tartózkodó hajóknak, miszerint „tudomásukra jutott, hogy a térségben fokozódnak a feszültségek, ami a katonai tevékenységek eszkalációjához vezethet, ami közvetlen hatással lehet a tengerészekre”.
A közlemény óvatosságra intett a Perzsa-öbölben, az Ománi-öbölben és a Hormuzi-szorosban. Nem nevezte meg Iránt, bár ezeken a vízi utakon már történtek iráni hajóelfogások és támadások a múltban.
Izrael támadni készül?
Amint arról a Neokohn is beszámolt, Izrael katonai akciót fontolgat Irán ellen – valószínűleg az Egyesült Államok támogatása nélkül – a következő napokban, még akkor is, ha Donald Trump elnök előrehaladott tárgyalásokat folytat Teheránnal egy diplomáciai megállapodásról.
Izrael egyoldalú csapása vagy fellépése Irán ellen azonban drámai szakítást jelentene a Trump-kormányzattal, amely nyilvánosan ellenez egy ilyen lépést.
A Trump-adminisztráció jelenleg Irán válaszát várja a nukleáris megállapodás javasolt keretére vonatkozóan, és Trump nemrég nyilvánosan kijelentette, hogy Teherán egyre keményebb álláspontot képvisel a tárgyalásokon.
Kattintson ide, ha hozzá kíván szólni a Facebookon! További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.