Sikerrel járt a titkos művelet: A Moszad visszaszerezte Eli Cohen utolsó levelét

Egy titkos Moszad-művelet a teljes szíriai archívumot visszaszerezte Eli Cohenről, 60 évvel az izraeli kém damaszkuszi kivégzése után, beleértve az útleveleit, a végrendeletét, a leveleit, de még a lakáskulcsait is.

A legendás izraeli kém, Eli Cohen mintegy 2500 dokumentumát és személyes tárgyát juttatták vissza Izraelbe Szíriából a Moszad által végrehajtott titkos műveletben – közölte vasárnap az izraeli miniszterelnöki hivatal.

Siker

A bejelentés egybeesett Cohen 1965. május 18-án Damaszkuszban történt nyilvános kivégzésének 60. évfordulójával. Benjamin Netanjahu miniszterelnök és David Barnea Moszad-igazgató személyesen adta át a megszerzett anyagokat Cohen özvegyének, Nadia Cohennek.

A több ezer tétel együttesen az Eli Cohenről szóló szíriai hírszerzési archívum teljes egészét alkotja – közölte a Miniszterelnöki Hivatal, „történelmi” eredménynek nevezve a műveletet. A műveletet a közlemény szerint egy külföldi hírszerző ügynökség segítségével hajtották végre.

Open Source Intel on X (formerly Twitter): „NEW 🔴In a covert Mossad operation, around 2,500 documents, photographs, and personal items belonging to Eli Cohen were recovered and brought to Israel. pic.twitter.com/vOFH7CzUiB / X”

NEW 🔴In a covert Mossad operation, around 2,500 documents, photographs, and personal items belonging to Eli Cohen were recovered and brought to Israel. pic.twitter.com/vOFH7CzUiB

A visszaszerzett anyagok között voltak Cohen családjának szánt kézzel írott levelei, az izraeli kém és magas rangú szíriai tisztviselők közötti kommunikáció bizonyítékai, a Szíriában töltött beépített évei alatt készült fényképek és hamis útlevelek.

A gyűjteményben Cohen számos személyes tárgya is megtalálható volt, köztük a damaszkuszi lakásának kulcsai, amelyeket a szíriai hírszerzés a letartóztatásakor elkobzott.

Cohen eredeti végrendeletét is visszaszerezték, amelyet alig néhány órával akasztása előtt fogalmazott meg – közölte a miniszterelnöki hivatal.

Visszakaphatja Izrael a Szíriában kivégzett legendás Moszad-kém holttestét?

„Talán békére lelhetek” – mondja Eli Cohen özvegye, aki szerint Aszad bukása soha vissza nem térő lehetőséget jelent.

Az utolsó levél

Eli Cohen 1965-ös kivégzése előtt írt levele feleségének, Nadia-nak:

Drága feleségemnek, Nadiának és családomnak írom utolsó szavaimat. Arra kérlek benneteket, hogy mindig tartsátok egymással a kapcsolatot.

Arra kérlek, Nadia, hogy bocsáss meg nekem, és vigyázz magadra és a gyerekekre. Gondoskodj a nevelésükről. Ne tagadj meg sem magadtól, sem tőlük semmit, és tartsd a kapcsolatot a családommal.

Az utolsó levél.

Hozzámehetsz valaki máshoz, hogy a gyerekek ne apa nélkül nőjenek fel. Erre teljes szabadságod van, és kérlek, ne pazarold az idődet arra, hogy azon sírj, ami volt, hanem mindig gondolj a jövőre. 

Ne felejts el imádkozni az én és apám lelkéért.”

Eli Cohen özvegye szerint pontatlan a Netflix sorozata

Nadia Cohen nem lelkesedik a híres izraeli kém életéről készült alkotásért, mely szerinte tele van hazugságokkal.

A munka folytatódik

A szíriai hírszerzés által az otthonából begyűjtött kiterjedt kézzel írott feljegyzéseket is találtak, amelyek a Moszad által rábízott feladatokat tartalmazzák, például utasításokat egy célpont megfigyelésére és a Quneitrában lévő szíriai katonai bázisokról való hírszerzésre.

A Cohent halálra ítélő eredeti dokumentumot, valamint egy levelet is megszereztek, amelyben engedélyezték Nissim Andabo rabbinak – a damaszkuszi zsidó közösség akkori vezetőjének -, hogy utolsó óráiban meglátogassa Cohent.

Végül egy vastag narancssárga mappát találtak „Nadia Cohen” címmel, amely a Cohen özvegyét és a nemzetközi beavatkozás érdekében tett erőfeszítéseit nyomon követő feljegyzéseket tartalmazta, beleértve a világ vezetőinek és a szíriai elnöknek küldött leveleket, amelyekben a szabadon bocsátásáért könyörgött.

Eli Cohen, az izraeli kémlegenda igaz története

Hogy milyen sztori is húzódik a Netflix Sacha Baron Cohen nevével fémjelzett legújabb minisorozata mögött? Utánajárt a The Times of Israel.

A Miniszterelnöki Hivatal a művelet sikerét a Moszad évtizedes erőfeszítéseinek tulajdonította, hogy „felkutasson minden Eli Cohenre vonatkozó információt, hogy megpróbáljon fényt deríteni sorsára és temetési helyére”. Barnea a visszaszerzést „egy újabb lépésnek nevezte a nyomozás előrehaladásában, hogy megtaláljuk emberünk temetkezési helyét Damaszkuszban”.

„Továbbra is azon fogunk dolgozni, hogy felkutassuk és visszahozzuk az összes eltűntet, elesettet és elraboltat”

– tette hozzá.

Benjamin Netanyahu – בנימין נתניהו on X (formerly Twitter): „60 שנה לעלייתו לגרדום של אלי כהן ז”ל – היום נפגשתי עם נדיה כהן והצגנו לה מסמכים וחפצים אישיים שהובאו במבצע חשאי של המוסד.אלי כהן הוא גיבור לאומי וסמל לנחישות. נמשיך לפעול ללא לאות להשבת נעדרינו ושבויינו הביתה.יהי זכרו ברוך. pic.twitter.com/26Z4XPklde / X”

60 שנה לעלייתו לגרדום של אלי כהן ז”ל – היום נפגשתי עם נדיה כהן והצגנו לה מסמכים וחפצים אישיים שהובאו במבצע חשאי של המוסד.אלי כהן הוא גיבור לאומי וסמל לנחישות. נמשיך לפעול ללא לאות להשבת נעדרינו ושבויינו הביתה.יהי זכרו ברוך. pic.twitter.com/26Z4XPklde

Netanjahu saját nyilatkozatában azt mondta, hogy az archívum „generációkat fog tanítani, és kifejezi fáradhatatlan elkötelezettségünket az összes eltűnt személy, hadifogoly és túsz visszaszerzése iránt”.

A legendás kém

Az Egyiptomban zsidó családban született Cohen az 1960-as évek elején csatlakozott a Moszadhoz, és Kamel Amin Thaabet fedőnéven beépült a szíriai politikai vezetés legfelsőbb köreibe. Az általa megszerzett hírszerzési információk kulcsszerepet játszottak Izrael elképesztő sikerében az 1967-es hatnapos háborúban, különösen a Golán-fennsík elfoglalásában.

A szíriai elhárítás lebuktatta, majd 1965. május 18-án kémkedésért bíróság elé állították és kivégezték.

Holttestét az egymást követő izraeli kormányok és a Moszad évek óta tartó többszöri próbálkozása ellenére sem találták meg.

Orosz segítséggel kerülhetnek haza Izraelbe Eli Cohen földi maradványai

Izrael évek óta próbálja megtalálni és hazaszállítani a kivégzett Moszad-ügynök holttestét.

Kattintson ide, ha hozzá kíván szólni a Facebookon! További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.