Új információk láttak napvilágot a Moszad “Isten haragja” műveletéről.
A “Kilowatt” fedőnevű, 18 országból álló hálózat állítólag információkat adott át a Moszad ügynökeinek a palesztin terroristákról, akik közül néhányat Európában gyilkoltak meg.
Működésben a Kilowatt
Az Egyesült Államok, az Egyesült Királyság, Franciaország, Nyugat-Németország és más nyugati országok olyan információkat adtak Izraelnek, amelyek segítettek a Moszad hírszerző ügynökségnek a palesztin terroristák felkutatásában és megölésében az 1970-es években – írta meg szerdán a The Guardian, amely újonnan titkosítás alól feloldott dokumentumokra hivatkozott.
A Guardian szerint az információkat a hírszerző ügynökségek „Kilowatt” kódnevű hálózatán keresztül osztották meg a Moszaddal.
Aviva Guttmann, az Aberystwyth Egyetem stratégia- és hírszerzés-történésze szerint, aki a The Guardian szerint felfedezte a dokumentumokat, Olaszország és Svájc is része volt a Kilowatt-hálózatnak, amely 18 országot foglalt magában.
Az információk egy részét a Moszad „Isten haragja hadművelet” néven ismert merényletkampányában használták fel az 1972-es müncheni olimpiai mészárlást követően, ahol 11 izraeli sportolót gyilkoltak meg palesztin terroristák. A Moszad válaszul a következő években legalább 10 terroristát gyilkolt meg európai városokban.
„Sok minden nagyon részletes volt, konkrét támadásokhoz kapcsoltak személyeket, és olyan részleteket adtak meg, amelyek nagy segítséget jelentettek” – idézte Guttmannt a The Guardian. „Még a merényletekkel kapcsolatos saját nyomozásuk eredményeit is megosztották azzal az ügynökséggel – a Moszaddal -, amelyik a legvalószínűbb, hogy elkövette azokat.”
Az első merényletek
Az egyik legkorábbi célpont Wael Zwaiter volt, egy palesztin, akit Rómában öltek meg néhány héttel München után. Bár támogatói azt állították, hogy ártatlan, a Kilowatt-táviratok szerint a müncheni mészárlást végrehajtó Fekete Szeptember terrorszervezet segítésével gyanúsították. Mahmoud al-Hamshari, a PFSZ franciaországi képviselője szintén a Kilowatton keresztül megosztott információ alapján lett meggyilkolva a Guardian szerint.
Mohamed Boudiát, aki több izraeli célpontok elleni merénylettel is kapcsolatba hozható, a svájci hírszerzés segítségével ölték meg Párizsban – derült ki Guttman kutatásából.
„Nem vagyok benne biztos, hogy az izraeli [merénylet] kampány lehetséges lett volna az európai hírszerző szolgálatok információi nélkül”
– mondta a The Guardiannek.
A vég
Kutatásaiból az is kiderült, hogy a brit MI5 átadta a Moszadnak Ali Hasszán Szalameh, a müncheni merényletben érintett egyik kulcsfontosságú terrorista képét. 1973 júliusában a Moszad úgy vélte, hogy Salameh nyomára bukkant Lillehammerben, egy kis norvég síparadicsomban, és az MI5-től kapott képet használta fel a célpont azonosítására.
A Moszad ügynökei által agyonlőtt emberről azonban kiderült, hogy rosszul azonosították, és egy másik személy volt.
A Moszad ügynökei közül többet is őrizetbe vettek a norvég hatóságok, és az ebből fakadó felháborodás hatására Golda Meir akkori izraeli miniszterelnök leállította az Isten haragja kampányt.
Kattintson ide, ha hozzá kíván szólni a Facebookon! További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.