Az egyik legbrutálisabb náci háborús bűnös, Klaus Barbie, francia zsidók tízezreit küldte a gázkamrákba a holokauszt alatt.
A „lyoni mészáros” néven ismert egykori náci tiszt központi szerepet játszott abban, hogy Bolívia kokainszuperhatalommá vált, miközben drogbárók és diktátorok megbízható tanácsadójaként szolgált – derült ki a Der Spiegel nyomozásából.
Barbie Bolívában
Klaus Barbienak, a „lyoni mészáros” néven elhíresült náci háborús bűnösnek évtizedekig sikerült megúsznia az igazságszolgáltatást, és 1983-as letartóztatásáig hamis személyazonosság alatt élt Bolíviában. Franciaországban 1987-ben elítélték emberiesség elleni bűncselekményekért, és 1991-ben rákban halt meg a börtönben. Most, az újonnan feltárt részletek fényt derítenek Barbie háború utáni életére, amely szerint központi szerepet játszott abban, hogy Bolívia kokainszuperhatalommá vált, miközben drogbárók és diktátorok megbízható tanácsadójaként szolgált.
A háború után Barbie a nyugati hírszerző szolgálatoknak dolgozott, és Dél-Amerikában Klaus Altmann álnevet vett fel. Bolíviában Roberto Suárez, a világ egyik leghatalmasabb drogkereskedőjének biztonsági főtanácsadója lett.
„Fontos volt apám számára” – mondta Suárez fia, a 62 éves Gary Suárez a Der Spiegelnek adott interjújában. „Széleskörű ismeretei voltak a biztonságról, a katonai stratégiáról és a hírszerzési munkáról.
Soha nem beszélt a múltjáról – és ez senkit sem érdekelt, mert segített Bolíviát kokainbirodalommá változtatni”.
Barbie sikere Suárezzel új ügyfeleket hozott neki, köztük Luis García Meza diktátort, aki 1980-ban a kokainbárók támogatásával ragadta magához a hatalmat. Barbie-t, akit a bolíviai „kokainpuccs” agyaként üdvözöltek, a bolíviai hadseregben alezredesi rangot, és tetteiért mentelmi jogot kapott. A Der Spiegel szerint segített Mezának halálosztagokat felállítani, és Bolívia tényleges hírszerzési főnökeként szolgált.
Barbie még saját, olasz és argentin zsoldosokból álló kivégzőosztagot is működtetett, amelynek székhelye egy horogkereszt alakú, náci zászlókkal díszített Santa Cruz-i épületben volt.
Kokainbárók
Ezek az új információk a CIA 1974-es, nemrégiben titkosítás alól feloldott távirataiból származnak, amelyekből kiderül, hogy az ügynökség munkatársai Barbie-t a kábítószer-kereskedelemben való részvétellel gyanúsították – beleértve a kolumbiai drogbáróval, Pablo Escobarral való lehetséges kapcsolatokat is. A CIA úgy vélte, hogy Barbie kulcsszerepet játszott mind Suárez, mind Escobar Medellín kartelljének felemelkedésében.
Annak ellenére, hogy Barbie az egyik legkeresettebb náci háborús bűnös volt, állítólag a CIA beszervezte. A drogkartellek segítésében játszott szerepe állítólag része volt annak a szélesebb körű amerikai törekvésnek, hogy a katonai diktatúrák megerősítésével megakadályozzák, hogy Bolíviában baloldali rezsimek kerüljenek hatalomra – ahogyan az Kubában történt. Úgy vélik, ez az együttműködés tette lehetővé, hogy Barbie évekig elkerülje a Franciaországnak történő kiadatást. Amikor végül elfogták, az Egyesült Államok hivatalosan bocsánatot kért Franciaországtól, amiért segített neki megszökni.
“Gyilkolni jöttem”
A második világháború alatt a lyoni Gestapo vezetőjeként Barbie volt felelős zsidók tízezreinek Auschwitzba deportálásáért. A francia ellenállás számtalan tagjának megkínzását és kivégzését is felügyelte, és szadizmusáról olyan hírnévre tett szert, amely még náci társai között is kitűnt.
„Gyilkolni jöttem”
– jelentette ki, amikor 1942-ben Lyonba érkezett.
Barbie ugyanezt a brutalitást vitte át Bolíviába is, ahol a náciktól örökölt képességeit és a kommunizmus iránti fanatikus gyűlöletét kihasználva részt vett több ezer politikai disszidens megkínzásában és meggyilkolásában, nemcsak Bolíviában, hanem a szomszédos Peruban is.
Kattintson ide, ha hozzá kíván szólni a Facebookon! További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.