Így kell ezt: Magyarország ezúttal a Nemzetközi Bíróságon állt ki Izrael mellett

Magyarország a hágai Nemzetközi Bíróságon is védelmébe vette a zsidó államot.

Magyarország álláspontja a Nemzetközi Bíróság meghallgatásán Izraelnek a megszállt palesztin területeken való ENSZ jelenléttel kapcsolatos kötelezettségei kapcsán” címmel adott ki közleményt a hágai meghallgatásokról a magyar kormány.

Izrael ügye a Nemzetközi Bíróságon

A Nemzetközi Bíróság (ICJ) ezen a héten nyilvános meghallgatásokat tart Izraelnek a “megszállt palesztin területeken”, köztük a Gázai övezetben és Júdea-Szamáriában (Ciszjordániában) az ENSZ és más nemzetközi szervezetek jelenlétével és tevékenységével kapcsolatos kötelezettségei kapcsán. 

Fordulat: Izrael-barát elnöke lesz a Nemzetközi Bíróságnak

Julia Sebutinde ugandai bírónőtől nemrég még a saját kormánya is elhatárolódott, amikor legutóbb Izrael javára döntött.

A hétfőn Hágában kezdődött meghallgatások egész héten tartanak, 40 ország és nemzetközi szervezet ismerteti álláspontját a 15 bíróból álló testület előtt.

A meghallgatások részei annak az eljárásnak, amelyet az ENSZ Közgyűlése 2024. december 19-én kezdeményezett, kérve a Nemzetközi Bíróságot egy tanácsadó vélemény megalkotására. Magyarország tavaly decemberben a tanácsadó vélemény kérése ellen szavazott, megjegyezve, hogy 

a döntés egy újabb eleme annak a trendnek, amely a nemzetközi bíróságok munkájának átpolitizálását célozza, különösen Izraellel kapcsolatban.

Hol húzódnak Izrael szuverén határai a nemzetközi jog szerint?

Köves Shalom, a Közel-Kelet Podcast szerkesztőjének írása.

A meghallgatás

Az április 30-i meghallgatáson Magyarország megismételte azt az álláspontját, hogy a Nemzetközi Bíróság tagadja meg tanácsadó vélemény adását, ellenkező esetben a Bíróság azt kockáztatja, hogy egy folyamatban lévő konfliktus szereplőjévé válik. Magyarország hangsúlyozta a nemzetközi politikai kontextus figyelembevételének fontosságát, valamint azt, hogy 

az ilyen eljárások csak hozzájárulnak a folyamatban lévő konfliktus eszkalálódásához.

Magyarország az ENSZ kiváltságainak és mentességeinek jogi keretével kapcsolatban is érveket hozott fel, egyértelművé téve, hogy az eljárásban nem lehet figyelmen kívül hagyni a tényt miszerint az ENSZ személyzet tagjai részt vettek a 2023. október 7-ei terrorcselekményekben.

Magyarország üzenete a meghallgatás során egyértelmű volt, arra kérve a Bíróságot, hogy ne adjon tanácsadó véleményt, és továbbra is tartózkodjon attól, hogy a nemzetközi igazságszolgáltatási rendszer Izrael ellenes átpolitizálásában részt vegyen.

A világ legjobb jogászai fogják védeni Izraelt a Nemzetközi Büntetőbíróság ellen

„Világszínvonalú ügyvédekből álló csapatot állítok össze a világ minden tájáról, hogy segítsek megvédeni az izraeli vezetőket a hamis vádak ellen” – üzente Alan Dershowitz.

Sebes Gábor: Válasz a CEU professzorának vádjaira

Nagy Boldizsár a HVG-nek nyilatkozott arról, hogy szerinte a személyhívók („csipogók”) és adóvevők libanoni felrobbantásával Izrael háborús bűnt követett el.

Kattintson ide, ha hozzá kíván szólni a Facebookon! További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.