50 öregdiák, köztük nem zsidók is, visszaadták diplomáikat, hogy így tiltakozzanak az Amszterdami Egyetem döntése ellen, amelynek értelmében megszakította a kapcsolatokat a Jeruzsálemi Héber Egyetemmel.
Az Amszterdami Egyetem ötven öregdiákja, zsidók és nem zsidók egyaránt, visszaadta diplomáját, tiltakozásul az egyetem azon közelmúltbeli döntése ellen, hogy megszakítja a kapcsolatot a Jeruzsálemi Héber Egyetemmel, hivatkozva az IDF-hez fűződő állítólagos kapcsolatokra és az emberi jogok megsértésére.
Megszakadnak a kapcsolatok
A tiltakozás az Amszterdami Egyetem rektorának e hónap elején tett bejelentését követi, miszerint leállítják a diákcsereprogramokat és a tudományos együttműködést az izraeli intézménnyel. Ahogyan arról lapunk is beszámolt, a döntéssel egyidőben azt is bejelentették, hogy magyar diákokat sem fogadnak a jövőben.
A holland egyetem azt állította, hogy a Héber Egyetem „szoros kapcsolatokat ápol az Izraeli Védelmi Erőkkel”, beleértve a hadiiparral való együttműködést is, és azzal vádolta, hogy részt vesz „az emberi jogok szisztematikus megsértésében”.
A lépés kritikusai, köztük több tucat öregdiák, azt állítják, hogy a döntés Izrael-ellenes aktivisták és palesztinbarát tüntetők nyomására született, akik tavaly a holland egyetemen tartott zavargások során becslések szerint 4 millió eurós kárt okoztak.
A tüntetők a zavargásaik során az izraeli intézmények akadémiai bojkottját követelték.
Akcióban az öregdiákok
Uri Rosenthal zsidó-holland politikus, aki 2010 és 2012 között Hollandia külügyminisztere volt, elítélte az egyetem döntését, mondván: „Még csak meg sem hallgatták a Héber Egyetemet”, és a döntés kizárólag aktivisták nyomására született.
„A tiltakozók egy részének egyáltalán nincs kapcsolata az egyetemmel” – tette hozzá.
Keyvan Shahbazi író, egy holland-iráni kulturális személyiség és öregdiák, aki 1983-ban menekült el Iránból, miután az iszlamista rezsim megkínozta, szintén azok között volt, akik visszaadták a diplomájukat.
„Az egyetem megadta magát a terrornak”
– mondta Shahbazi, aki a Héber Egyetem kutatási színvonalát „kivételesen magasnak és irigylésre méltónak” dicsérte.
A kapcsolatok megszakítását ellenző öregdiákok azzal érvelnek, hogy világszerte egyetlen más egyetemet sem kérnek arra, hogy megszakítsa a kapcsolatot a védelmi kutatásokban részt vevő akadémiai intézményekkel, még a konfliktusövezetekben sem.
Moran Zelikovich, aki az egyetem kutatási mesterképzésén végzett, és jelenleg Hollandiában dolgozik bevándorlási tanácsadóként, azt mondta: „Ez a fajta tiltakozás rendkívül ritka a holland társadalomban. A hollandok kerülik a konfrontációt, de ez a döntés túl messzire ment”. Hozzátette, hogy egy évtizeddel ezelőtti tanulmányai során tanúja volt antiszemitizmusnak az egyetemen, és nem lepte meg az egyetem legutóbbi lépése.
“Most itt az ideje a cselekvésnek”
Az egyetem szóvivője szerint az egyetem vezetése „sajnálja az öregdiákok kezdeményezését”, és szeretne párbeszédet kezdeményezni velük. Azokra a vádakra reagálva, hogy Izrael-ellenes aktivisták diktálják az egyetemi politikát, a szóvivő azt mondta, hogy a konzultációk 2024 májusában kezdődtek, amikor először törtek ki a tiltakozások. Szakértői munkacsoportot hoztak létre, és a döntés független ajánlásokon alapult.
Ronny Naftaniel, a hollandiai zsidó közösség egykori vezetője és a diplomájukat visszaadó 50 öregdiák egyike elmondta: „Az egyetemen megtanultam egy alapvető értéket – azt, hogy az embereket az alapján kell megítélni, amit tesznek és mondanak. A Héber Egyetemmel folytatott diákcsereprogramok törlése, függetlenül a diákok politikai nézeteitől, egy gyenge jelentés alapján – ez nemzetiségi alapú diszkrimináció. Ezért adtam vissza a közgazdasági diplomámat”.
Naftaniel hozzátette, hogy az öregdiákok később beszéltek az egyetem vezetőségével, amely „úgy tűnt, megérti a fájdalmat, amit érzünk. Most itt az ideje a cselekvésnek”.
Kattintson ide, ha hozzá kíván szólni a Facebookon! További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.