Hollandia kormánya szigorítja az Izraelbe irányuló fegyverexportot.
Hollandia héten szigorúbb engedélyezési eljárásokat jelentett be az Izraelbe irányuló fegyverexportra vonatkozóan, amelyet az ország külügyminiszter nemrég háborús bűnökkel vádolt Gázában.
Hollandia szigorít
Caspar Veldkamp külügyminiszter, és Reinette Klever kereskedelmi miniszter egy nappal azután jelentette be a szigorítást egy, a parlamentnek küldött levélben, hogy Veldkamp egy újságíró kérdésére, miszerint Izrael megsértette-e a háborús bűnök elleni törvényeket, azt válaszolta: „Úgy tűnik, igen”.
Az NPO műsorszolgáltatónak adott interjúban Veldkamp azt sugallta, hogy Izrael háborús bűnöket követett el, amikor a március 23-i incidensre vonatkozó kérdésre válaszolt, amely a Gázai övezet déli részén legalább 14 palesztin, köztük több elsősegélynyújtó halálához vezetett. Az IDF vizsgálata azonban később megerősítette, hogy a halálos áldozatok közül legalább hat a Hamászhoz tartozott.
“Kétféle engedélytípust módosítottunk, hogy kizárjuk Izraelt, mint végső célországot. A kormány azért teszi ezt a lépést, hogy az Izraelbe irányuló stratégiai árukkal kapcsolatos minden tranzakciót az export és tranzit előtt a katonai és kettős felhasználású áruk exportjára és tranzitjára vonatkozó európai kereteken felül ellenőrizni tudjon.
Ez kívánatos, tekintettel az Izraelben, a palesztin területeken és a tágabb régióban kialakult biztonsági helyzetre”
– állt a levélben.
A döntés azt jelenti, hogy azoknak a holland exportőröknek, akik eddig általános engedély alapján szállíthattak termékeket Izraelbe, egyes termékek Izraelbe történő kivitelére egyedi kiviteli engedélyt kell kérniük a kormánytól, ami azért kritikus, mert
Hollandia az Egyesült Államokban gyártott F-35-ös vadászrepülőgép karbantartásához és korszerűsítéséhez szállít Izraelnek néhány terméket.
Reakciók
Geert Wilders, az ország legnagyobb politikai mozgalmának, a Szabadságpártnak a vezetője és a kormány koalíciós partnere a hírre úgy reagált, hogy az X-en közzétett egy képet Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnökkel Izraelben folytatott találkozójáról. Wilders egyetlen szót írt: „Izrael”, amelyet egy szív emoji követett.
Az Izrael-ellenes szervezetek, köztük a Pax Christi, ünnepelték a lépést, és keményebb fellépést követeltek Izrael ellen.





"… hogy a halálos áldozatok közül legalább hat a Hamászhoz tartozott."
Igencsak egyoldalú meglátás-látásmód.
1) amikor lelőtték a 14 embert (bár más hírek szerint 15 halott volt), nem tudták, hogy közülük 6-nak kapcsolata van a Hamaszhoz. A Hamaszhoz való kapcsolatot csak utólag hozták fel, már az újabb vizsgálat keretében, mentegetőzésként — amikor az eredeti állítás tarthatatlanná vált. Úgyhogy az elkövető katonák sem tudták, sem az eredeti vizsgálat nem derítette ki. Ez önmagában csúnya árnyékot vet mind az érintett katonákra, mind az eredeti kivizsgálásra. Ráadásul – amennyire tudni lehet – a 6 Hamaszhoz kapcsolódó áldozat sem a Hamasz fegyveres szárnyához tartoztak, sőt arról sem olvasni, hogy bármelyikőjüknél fegyvert találtak volna, akár utólag is.
2) kivilágított mentőautóval utaztak, és az autókból kiszállva is jól látható mentősmellényeket viseltek.
3) az IDF napokon keresztül tagadta a történetet, csúnyább-drasztikusabb megfogalmazással: hazudott. Az IDF azt állította ugyanis, hogy sötétben, minden megkülönböztetést nélkülözve közlekedtek a mentősök. Csak napokkal később indított érdemi vizsgálatot, amikor a The New York Times által valahogyan megszerzett videó világosan és minden kétséget kizárva bebizonyította az eredeti izraeli állítás hamis voltát.
4) a 14 (vagy 15?) holttestet bedózerolták
https://www.timesofisrael.com/idf-shares-initial-details-from-gaza-ambulance-probe-says-troops-told-un-of-burial-site/?utm_campaign=most_popular&utm_source=website&utm_medium=article_end&utm_content=4
Tudom, hogy háború van. Realistaként elfogadom, hogy háborúban sajnos történnek a háborús joggal sem összeegyeztethető esetek/"malőrök".
Azonban ez az eset igen megnehezít olyan állítást hitelesen képviselni, hogy "az IDF a világ legerkölcsösebb hadserege".
Továbbá megjegyzésed egyoldalúságát is mutatja.
Izrael és az IDF hitelességének szerintem igen jót tenne, ha hír jönne az újabb vizsgálat eredményéről és a következményekről is (mind az elkövetőkre, mind a kivizsgálások módszertanára vonatkozóan). Ha pedig az elkövetőkre vonatkozó következmények olyan típusúak lesznek, hogy mondjuk "X.Y. törzsőrmestert lefokozták őrmesterré", akkor a hitelességen garantálhatóan újabb csorba fog esni.
A hír igaz, tehát jogosan idézhető.
De emellett rá is mutat valamire. Arra, hogy a hamasz korábban sok-sok alkalommal használt mentőautókat fegyverek és fegyveresek szállítására, valamint egyéb, nem betegszállítási hamasz célokra. Ezzel a mentőautózást kétséges üggyé tette, és veszélyt jelenthető jelenséggé. Az IDF háborús helyzetben ezt fenyegető helyzetként értékelhette – nem jókedvükben lövöldöztek.
A hamasznak nem kellett volna korábban aláásnia a mentőkkel való szállítás hitelességét – ez lett a szerencsétlen következmény. Gyanították a hamasz részvételt, és surprise-surprise…
Az ügy kétség kívül nem kóser, de várható volt. Esetleg előre közölni kellett volna az éjszakai szállítást – különben nem tudható a korábbiak alapján, mi folyik – lehet csapda is. Kb. ennyi…
Egy ilyen döntésből időnként a szankciózott vagy egy harmadik fél kerül ki jól. Nem egészen véletlenül fejlett annyira az izraeli hadiipar. A hollandok meg tetük. Bebizonyították az egyetemi mókájukkal.