A kikötői robbanásban való részvétellel vádolja Izraelt egy iráni politikus

Az Irán legnagyobb kikötőjét, Bandar Abbász városát megrázó hatalmas erejű robbanás halálos áldozatainak száma legalább 40-re emelkedett, és több mint 1000-en megsérültek – jelentette vasárnap az iráni állami média. Bár a hatóságok még dolgoznak a robbanás okának megállapításán, egy iráni parlamenti képviselő azt állította, hogy Izrael a felelős, mondván, hogy robbanószerkezeteket helyeztek el kikötőben tárolt konténerekben.

„Izraelnek köze volt a robbanáshoz” – mondta Mohammad Siraj képviselő a Rokna hírügynökségnek vasárnap. „Nem véletlenül történt. Egyértelmű bizonyítékok utalnak az izraeli részvételre”.

„A konténerekbe robbanószerkezeteket helyeztek el, vagy a származási országban, vagy a szállítási útvonal mentén”

– állította Siraj. „Nem zárjuk ki, hogy belső tényezők is közrejátszottak a robbanóanyagok konténerekbe való elhelyezésében. A robbanás négy különböző helyszínen történt”.

Siraj nem szolgált bizonyítékokkal állításának alátámasztására, és egy izraeli tisztviselőt szombaton a héber nyelvű média idézett, aki szerint Izraelnek nem volt köze a kikötőben történt robbanáshoz.

Maszúd Pezseskian iráni elnök vasárnap meglátogatta a sérülteket, és repülőgépével körözött a helyszín felett.

„Ki kell derítenünk, hogy miért történt” – mondta Pezeshkian az iráni állami televízió által sugárzott, tisztviselőkkel folytatott megbeszélésen.

Mohammad Ashouri tartományi kormányzó vasárnap 40-re frissítette a robbanás halálos áldozatainak számát – jelentette az iráni állami televízió. Pir Hoszein Kolivand, az iráni Vörös Félhold társaság vezetője azt mondta, hogy a mintegy ezer sérültből vasárnap csak 190-en maradtak kórházban – derült ki az iráni kormány egyik honlapján közölt nyilatkozatból. A kormányzó háromnapos gyászt hirdetett.

A szombati robbanás a kikötő, Irán legnagyobb konténerközpontjának, a Shahid Rajaee részlegében történt, több kilométeres körzetben ablakokat tört be, fémelemeket tépett le a hajókonténerekről, és súlyosan megrongálta a bennük lévő árukat – közölte az állami média.

A tűzoltók még mindig nem oltották el teljesen a tüzet, amely vasárnap délutánig tovább parázslott, és a mentőcsapatok még mindig dolgoztak azon, hogy holttesteket szedjenek ki a roncsok alól.

A hatóságok a tüzet ellenőrzés alatt állónak minősítették, és azt mondták, hogy a katasztrófavédelmi dolgozók remélik, hogy a nap folyamán teljesen eloltják. Az éjszaka folyamán helikopterek és nehéz teherszállító repülőgépek többször is átrepültek az égő kikötő felett, és tengervizet öntöttek a helyszínre.

A kikötői vámhivatal az állami televízió által szombaton sugárzott közleményében azt mondta, hogy a robbanás valószínűleg a veszélyes és vegyi anyagok raktárában kitört tűz miatt következett be. Egy regionális katasztrófavédelmi tisztviselő szerint több tucat konténer is felrobbant.

A The New York Times idézett egy, az iráni Forradalmi Gárdával kapcsolatban álló, biztonsági kérdések megvitatása érdekében névtelenséget kérő személyt, aki szerint nátrium-perklorát robbant fel.

Ez a vegyület hadi rakéták szilárd üzemanyagának egyik fő összetevője.

A kikötő márciusban fogadott be egy szállítmányt a vegyi anyagból – közölte egy nappal korábban az Ambrey magánbiztonsági cég. Az üzemanyag egy Kínából két hajóval Iránba irányuló szállítmány része volt, amelyről először januárban számolt be a Financial Times.

Az iráni védelmi minisztérium cáfolta azokat a híreket, amelyek szerint a robbanást a rakétákhoz használt szilárd üzemanyag helytelen kezelése okozhatta volna, egy szóvivője pedig az állami televíziónak azt mondta, hogy a robbanás által érintett területen nem volt katonai rakomány.

Vasárnap első reakciójában Reza Talaeinik tábornok szóvivő tagadta, hogy a kikötőn keresztül rakétaüzemanyagot hoztak volna be. A rakétaüzemanyagról szóló külföldi jelentéseket alaptalannak nevezte – de nem adott magyarázatot arra, hogy milyen anyag robbant fel ilyen hihetetlen erővel a helyszínen. Talaeinik megígérte, hogy a hatóságok később további információkkal szolgálnak.

A közösségi médiában a szombati, Shahid Rajaei-i robbanásról készült felvételeken vöröses árnyalatú füst szállt fel a tűzből közvetlenül a detonáció előtt. Ez arra engedett következtetni, hogy a bejrúti robbanáshoz hasonlóan itt is nátrium-perklorát volt a robbanásban.

Trump: Amerika vezeti az Irán elleni támadást, ha a tárgyalások kudarcot vallanak

Donald Trump szerint Izrael nem tudja „belerángatni” Amerikát egy háború, annál is inkább, mert ha a tárgyalások nem sikeresek, az USA maga akar háborút indítani Irán ellen.

Kattintson ide, ha hozzá kíván szólni a Facebookon! További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.