A Donald Trump vezette amerikai kormányzat a líbiai-modell alapján akar atomalkut kötni Iránnal.
Donald Trump amerikai elnök hétfőn az Ovális Irodában a sajtó képviselőivel folytatott megbeszélésen kijelentette, hogy közvetlen tárgyalásokba kezdenek Iránnal.
Diplomáciai opció
„A közvetlen tárgyalások Iránnal … megkezdődtek” – mondta Trump.
„Egy fontos találkozó zajlik köztünk és Irán között. Erre szombaton kerül sor, és magas szintű lesz” – tette hozzá az elnök.
„Iránnak nem lehet atomfegyvere”
– hangsúlyozta. „Ha ezt diplomáciai úton, teljes körűen meg lehet oldani, úgy, ahogyan Líbiában történt, azt hiszem, az jó dolog lenne”.
„És azt hiszem, mindenki egyetért abban, hogy egyezséget kötni jobb lenne, mint a nyilvánvalót tenni, és a nyilvánvalót nem szeretném, ha belekeverednénk” – mondta Trump, utalva a katonai opcióra.
„Irán nagy veszélyben lenne”
– tette hozzá.
„Remélhetőleg ezek a tárgyalások sikeresek lesznek. És azt hiszem, Irán érdeke lenne, ha sikeresek lennének, reméljük, hogy ez megtörténik” – tette hozzá az elnök.
Netanjahu, aki néhány perccel Trump előtt beszélt, jelezte, hogy óvatosan támogatja a lépést. „Mindketten egységesek vagyunk abban a célban, hogy Irán ne jusson atomfegyverhez” – mondta Netanjahu. „Ha ezt diplomáciai úton, teljes körűen meg lehet tenni, úgy, ahogyan Líbiában tették, azt hiszem, az jó dolog lenne”.
„De bármi is történjék, meg kell bizonyosodnunk arról, hogy Iránnak nem lesz atomfegyvere”
– hangsúlyozta Netanjahu.
Abbász Araghcsi iráni külügyminiszter szombaton azt mondta, hogy Irán csak akkor térne vissza a tárgyalásokhoz az Egyesült Államokkal, ha az Irán elleni összes amerikai szankciót feloldanák.
„Elvileg értelmetlenek lennének a közvetlen tárgyalások egy olyan féllel, amely folyamatosan erőszakkal fenyeget, megsérti az ENSZ alapokmányát, és amelynek különböző tisztségviselői egymásnak ellentmondó nyilatkozatokat tesznek” – mondta Araghcsi.
Katonai opció
Miközben Trump világossá tette, hogy a diplomáciai megoldást részesíti előnyben, Washington felkészül a katonai fellépés lehetőségére.
A múlt hónapban az Egyesült Államok több B-2-es stratégiai nehéz bombázót küldött az Indiai-óceánon található Diego Garcia szigetén lévő katonai bázisra.
A 6900 mérföldes hatótávolságával a B-2 az egyetlen lopakodó repülőgép, amely képes a GBU-57-es, 15 tonnás „bunkerromboló” bombát, azaz MAP-ot (Massive Ordnance Penetrator-t) hordozni.
Bár Diego Garcia viszonylag rendszeresen fogadja a légierő bombázóit, a B-2-esek 2020 óta nem töltöttek ott jelentősebb időt. Tavaly augusztusban négy év óta először fordult elő, hogy egy B-2-es egyáltalán földet ért ott.
Március 17-én Donald Trump amerikai elnök arra figyelmeztetett, hogy a jemeni húszik – akik már több százszor vették célba az amerikai haditengerészet hajóit és csapásokat mértek a globális hajózási csatornákra – bármilyen jövőbeli támadását úgy fogják kezelni, mint magától Irántól érkező közvetlen agressziót.
Irán áll a húszik támadásai mögött
– mondta.
„Senkit ne tévesszenek meg! A húszik, a Jemenben székelő, a jemeni nép által gyűlölt maffiózók és gengszterek által elkövetett több száz támadás mind IRÁNból ered, és IRÁN rendelte el őket” – írta Trump korábban
„Ők diktálnak minden lépést, ők adják nekik a fegyvereket, ők látják el őket pénzzel és rendkívül kifinomult katonai felszereléssel, sőt, úgynevezett »hírszerzéssel« is.”
Kattintson ide, ha hozzá kíván szólni a Facebookon! További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.