Az izraeli állami számvevőszék szerint Herzi Halevi volt IDF-főnök akadályozta az október 7-i kudarc kivizsgálását.
A 103FM rádiónak 2025. március 12-én adott leleplező interjújában Isai Vaknin, az Állami Számvevőszék főigazgatója azzal vádolta Herzi Halevi volt IDF vezérkari főnököt, hogy szándékosan akadályozta a 2023. október 7-i mészárláshoz vezető katasztrofális mulasztások kivizsgálására irányuló erőfeszítéseket.
Súlyos vádak
Vaknin nyilatkozatai rávilágítottak azokra a kihívásokra, amelyekkel Matan Englman állami számvevő és csapata szembesült, amikor megpróbálták feltárni a hírszerzési és műveleti hibák gyökereit, amelyek lehetővé tették, hogy a Hamász pusztító támadását
Vaknin nem köntörfalazott, és azt állította, hogy a hónap elején lemondott Halevi aktívan dolgozott a vizsgálat meghiúsításán.
„A válaszom abszolút igen” – mondta arra a kérdésre, hogy Halevi akadályozta-e a vizsgálatot.
„Egyértelmű szándék volt arra, hogy megakadályozzák, hogy kivizsgáljuk a kudarc okait”.”
Vaknin leírta, hogy az IDF Halevi vezetése alatt teljesen másodrendű témákat hozott fel a vizsgálat során, kerülve a lényegi kérdéseket.
Új helyzet
A helyzet azonban drámaian megváltozott Halevi távozásával. Vaknin megjegyezte, hogy az új vezérkari főnök megbízatásának első hetében a vezérkari főnök-helyettes felkereste, mondván: „Fejezzük be az egészet”.
Vaknin kitért az izraeli Nemzetbiztonsági Tanács késedelmeire is, egyértelművé téve, hogy hivatala nem ellenük van. „Hosszú vizsgálatot folytatunk velük, mert kulcsfontosságúak az október 7-i kudarc megértésében. De a tempójuk lelassít bennünket” – magyarázta, utalva egy nemrégiben kelt levélre, amelyben az anyagok megosztására vonatkozó jogi határidők betartását sürgette.
Vaknin visszautasította azokat a felvetéseket, amelyek szerint a számvevő munkájának célja, hogy megelőzze a kormányzati vizsgálóbizottságot, és hangsúlyozta hivatala egyedülálló szerepét. „Ma mi vagyunk az egyetlen szerv, amely független, szisztematikus kritikát nyújt. Az IDF és a Sin Bét belső vizsgálataiból hiányzik az átfogó perspektíva. Mi vagyunk az egyetlenek, akik teljes képet mutatnak” – mondta, kiemelve, hogy Izrael egyik legsötétebb napjának objektív megértésére égető szükség van.





A cikk hazudik, Vaknin nem ezt mondta. A legfobb problemakent azt nevezte meg, hogy a Nemzetbiztonsagi Tanacs nem reagalt a kereseikre, nem adott at anyagokat, stb. A ket "vadlott" kozott alapveto kulonbseg van: Halevi egy percig nem tagadta a felelosseget es lemondott, ezzel szemben a "Nemzetbiztonsagi Tanacs", magyarul a kormany, a mai napig nem vallalja a felelosseget es nem hajlando a fuggetlen vizsgalatra.
Bar az Allami Szamvevoszek (elen Matanyahu Englmannal, akit Netanyahu nevezett ki, es az o hivenek szamitott) nagyon ovatosan fogalmazott, ugy tunik, hogy a kormany besorolta az "ellensegek": koze, egyutt a legfelsobb birosaggal, az ugyeszseggel, a kormany jogtanacsosaval, a Moszaddal, a Sabakkal, a hadsereggel, a mediaval, stb.
Meg lennék lepve, ha a Halevi mögött bujkáló döntéshozók kilétére fény derülne.
Még inkább meglepődnék, ha felelősségre vonnák őket.
Gyakorlatilag minden teljesen vilagos. Afelol semmki ketseg nem volt, hogy a katasztrofa alapveto oka a teves koncepcio volt a Hamasz viselkedesevel, szandekaival kapcsolatban. Ezt a kormany sem tagadja, de nem hajlando beszelni rola, nem hajlando arra, hogy egy fuggetlen vizsgalat ezt meg is fogalmazza. Az elharitas, a titkosszolgalatok hibait mar vizsgaltak es vizsgaljak, termeszetesen az anyag meg nem teljes, es valoszinuleg meg sok mindent nem hoztak nyilvanossagra.
Előttem az elejétől fogva nem volt kétséges, hogy a politikai döntéshozók személy szerint felelősek az abroszfejűek ámokfutásának lehetővé tételéért és afelől is kevés kétségem van, hogy meg fogják úszni a felelősségre vonást.
Ha valaki azt mondta volna nekem akár csak egy héttel azelőtt is, mielőtt az October 7-i progrom lezajlott Israelben, hogy ez valaha is megtörténhet, akkor azt válaszoltam volna rá, hogykizárt dolog és bár én nem Israelben élek, de úgy gondolom, hogy az ottani zsidók is ugyanezt mondták volna. Az IDF és a Sin Bét vezetősége olyan halálos és megbocsáthatalan hibákat követett el, amelyekre nincs mentség, igy többek között arra a bizonyos "téves koncepció"ra való hivatkozás IS elfogadhatatlan mentegetőzés. Pontosan ezért ASAP le kell cserélni a főnökséget mind a két intézménynél és az "új seprű jól seper" mottójával az új vezetőségnek totálisan át kell szerveznie a működésüket és módositani a hibás szabályzataikat.
Ha valaki azt mondta volna nekem akár csak egy héttel azelőtt is, mielőtt az October 7-i progrom lezajlott Israelben, hogy ez valaha is megtörténhet, akkor azt válaszoltam volna rá, hogykizárt dolog és bár én nem Israelben élek, de úgy gondolom, hogy az ottani zsidók is ugyanezt mondták volna. Az IDF és a Sin Bét vezetősége olyan halálos és megbocsáthatalan hibákat követett el, amelyekre nincs mentség, igy többek között arra a bizonyos "téves koncepció"ra való hivatkozás IS elfogadhatatlan mentegetőzés. Pontosan ezért ASAP le kell cserélni a főnökséget mind a két intézménynél és az "új seprű jól seper" mottójával az új vezetőségnek totálisan át kell szerveznie a működésüket és módositani a hibás szabályzataikat.