Vége a vakációnak: radikális változtatásokat jelentettek be az IDF-nél

A legfrissebb hírekért kövessen minket a Google-ön!

Az IDF új vezérkari főnöke igyekszik kijavítani az elődei által elkövetett hibákat. 

Eyal Zamir altábornagy, az IDF új vezérkari főnöke már meg is kezdte a hadsereg megreformálását.

Új idők az IDF-ben

Eyal Zamir altábornagy, az IDF vezérkari főnöke megszüntette az ünnepek alatti katonai „leállásokat”, amelynek keretében nagyszámú aktív szolgálatot teljesítő katonának adtak a múltban szabadságot.

Zamir a változtatásokat hétfőn jelentette be egy tiszti értekezleten. Azt mondta, hogy a döntést a Hamász 2023. október 7-i inváziójának tanulságai alapján hozták meg, amikor a terrorcsoport lerohanta a Gázai övezet határán lévő, gyéren védett IDF-bázisokat, és órákon át mészárolta a védtelen civileket a Negevben.

„Az IDF egész évben készenlétben lesz” 

– húzta alá Zamir.

„Izrael saját fegyvereket fog gyártani” – ígéri az IDF új vezérkari főnöke

Eyal Zamir vezérkari főnök hatalmas tervekkel vág bele a kinevezésével járó új kihívásokba.

A múlt hibái

A „leállások” idején, különösen az olyan vallási ünnepek alatt, mint a Ros Hásáná és a Jom Kippur, az IDF bázisai csökkentett létszámmal működtek.

Mint ismert, az október 7-i Hamász támadásra a Szimchát Tóra ünnepén került sor. Az IDF ezen a napon is „leállt” üzemmódban működött, és a bázisokon kevés katona tartózkodott.

Amint arról a Neokohn is beszámolt, egy héttel ezelőtt az IDF közzétette az október 7-i kudarccal kapcsolatos vizsgálatainak főbb megállapításait.

Lezajlott a belső vizsgálat: így vallott kudarcot október 7-én az IDF

Az IDF bemutatta az október 7-i Hamász mészárlás előtti és alatti mulasztásokról szóló belső vizsgálatainak eredményeit.

A vizsgálatok által feltárt botrányos mulasztások egyike volt a vezérkar öt évvel ezelőtti döntése, miszerint a biztonsági szektorban a hétvégeken mintegy felére csökkentik a harcosok számát.

Ezért a döntésért, amelyet a Déli Parancsnokság nemrég szintén elismert, hogy „hiba” volt, súlyos árat fizetett az IDF október 7-én: 

csak a Nahal Oz bázison 53 férfi és női katona halt hősi halált a túlerőben lévő terroristák ellen.

Egy, a támadás után a bázison felfedezett Hamász-jegyzetben találtak egy feljegyzést, miszerint az izraeli erőknek csak mintegy fele lesz jelen a bázison azon hétvégén.

Március 5-én, vezérkari főnökként töltött első napján Eyal Zamir felállított egy csapatot Sami Turgeman vezérőrnagy vezetésével, hogy vizsgálják felül az IDF korábbi vizsgálatát, és mutassák be neki a megállapításokat.

Riasztó: a Hamász egy második október 7-ére készül Júdea-Szamáriában

Nagyszabású terrortámadás terveit találták meg az IDF egységei a Hamásznál.

“Nem leszünk ágyútöltelékek” – nyílt levelet írtak a csalódott IDF-katonák

Számos IDF-katona adott hangot felháborodásának a kialakult helyzet miatt.

“Vége a vakációnak: radikális változtatásokat jelentettek be az IDF-nél” bejegyzéshez 27 hozzászólás

    • A sumákokat, ortodoxokat, jogászokat, ujságirókat és a 42 év felettieket is hadra fogják. Micsoda lazaság. Háboruban a katona korúak se csámboroghatnak világszerte. A nők se mehetnek Indiába kefélni.

      • Ami a vallasosokat illeti, az nem a vezerkari fonok hataskore, es egyelore a Kneszet keszul megszavazni a jesiva bocherek felmenteset. A jogaszok es az ujsagirok, meg mielott azza valnak, bevonulnak, mint mindenki mas. Ami a "specialis" szakmakat illeti, tehat a katonai egyuttesben a muveszek, a Galei Cahal ujsagiroi, stb., gondolom ezutan sem fegyverrel szolgalnak majd, de ez csak keves embert erint. Ami a 42 even felulieket illeti, en szolgaltam 42 eves korom utan is, es nem voltam egyedul.
        A radikalis valtozas a Kneszetre var, nem a vezerkari fonokre.

          • Arra celoztam, de ha mar pontositod, azoknak is csak egy reszerol van szo. De igy is tobb tizezer ember. Amugy teljesen remenytelen megerteni az izraeli tarsadalmat, ha valaki nem el benne….es meg akkor sem egyszeru.

          • Rengeteg vallasi iranyzat van, a cionistaktol az Izrael allamat elutasitokig, hogy az szinte kovethetetlen. Aztan itt van a keleti (szfaradi) zsidok kontra askenazik. A politikai kozep is rengeteg iranyzatot foglal magaba a balliberalistol a jobblibelarisig, Vannak a kibucok, amik szinten nem egyseges politikai iranyzatot kepviselnek. Es meg folytathatnam. De a legattekinthetetlenebb (egy kivulallo szamara) a haredik, a kulonbozo "udvaraikkal", oltozekeikkel (egyenruha) es persze a sajat torvenyeikkel, amiktol sokszor egnek all az ember haja.

  1. Az ujj fomufti ugyanolyan ma..rha mint az elodje! a katonak 10-30% maradt mindig is szolgalatban hetvegen/ unnepeken! nem csak most, regebben is 1999 ben is amikor bevonultam es 2014 ben is amikor leszereltem ! megin azokat szo..patjak akiket a legkonyebb! inkabb azzal kene foglalkozni hogy miert vallot totalis csodot a hirszerzes, hol a fa..szban volt a legiero!? es hogy megerositse az idi..ota hatar vedelmet! mert a kiba….szot hipermodern keritest 160 ! helyen tortek at percek es nem orak alatt! "mezitlabas" gyalogok,nuku harckocsi,semmi legiero,nehany dronal es polgari domperel!…..szegyen! nem kiba…szot kamera kell hanem megerositet betonfedezek geppuskakal,szogesdrot ,tankcsapdak, es aknak! millionyi aknak! mert akkor 2-300 ember is tudta volna tartani a hatart legalabb 2-3 orara ,vagy amig az erosites meg nem erkezik!

    • Én az egészségügyben dolgozom és nem értek a hadászathoz, de az egyértelmüen halálos hiba lenne ha pl. a hétvégeken és az ünnepeken a személyzetnek csak 10-30%-a lenne szolgálatban a kórházakban, valamint az egyébb egészségügyi intézményekben. Pont úgy mint ahogyan az IDF esetében is az volt; halálos hiba volt.
      Egyébként amiket irsz az is egytől-egyig az IDF sara, mivel a légierő és a határvédelem is hozzájuk tartozik.

      • agi a katonaknak 2 feladatuk van, nagyon leegyszerusitve.vedekezes es tamadas! a vedekezeshez elegnek kellet volna legyen a menyiseg,esetleg 2-300 al tobb! nem ez a baj! hanem amit fentebb irtam! meg ha az informacio elegtelen , megtortenhet,nem katasztrofa. ha a legiero nem reagal eleg gyorsan,mert nem kap informaciot parancsot ,az baj,de megtortenhet! de az a ku…rva keritest azt europaban 2 joszomszed huzza fel! nem 2 haborus fel! a rayen kozlegeny megmentese film megvan? a nacik ahogy megerositettek normandiat….ok sem vartak a tamadast ott sem….megis orakra feltartottak azt az armadat.[az omaha beach en.] na az hatarvedelem! nem ami gaza korul volt! nem tankokal sima markolokal dontottek le a keritest….160 helyen! es nem orak alatt! percek alatt attortek!

        • Dredev, te jártál már a normandiai partraszállás helyszinén és konkrétan az Ohama Beach-en?

          • Sajnos nem. filmekbol lattam csupan,de a lenyegen nem valtoztat! a nemetek par ev alatt komolyan megerositettek az egesz francia tengerpartot! persze kihasznaltak a terepviszonyokat is, megis a tengerpartot azon a reszen csupan nehany 100 nemet katona tartotta, es orakig feltartotak az amerikai partraszalo egysegeket! a vesztesegek pedig azon a reszen nagyok voltak, 1000 nel is tobb amerikai halt meg ott europaert!..de nem kell meszire menni, eleg az egyiptomi-gaza hatara a cir-philadelfi.! sokkal komolyaban meg volt eroditve! minden mas csupan kifogas! "ha" normalisan meg lett volna csinalva ,nehany 100 katona is meg tudta volna allitani a kecskeba..szokat, mivel sima gyalogok voltak,kezifegynerekel,domperel,terepjarokal,motorokkal es nehany dronnal! szogesdrotal,falal,aknakal es jol elhelyezet megerositet fedezekben levo gepuskakkal meg lehetet volna oket allitani ez teny!de ezek nem voltak! csak nyavalyas modern dupla kerites kiba…szot kamerakkal!

          • Nézd én tökéletesen megértem azt, hogy frusztrált / elkeseredett / csalódott vagy, amiért az Oct. 7.-i progrom megtörtént / megtörténhetett. Viszont amiket a
            D-day-ről irtál, azok nem helytállóak. Ugyanis 2022 Juniusában volt szerencsém három hetet tölteni Normandiában, amikor is – Mont-Saint-Michel, Honfleur és Le Havre mellett – bejártam a normandiai partraszállás helyszineit. Igy többek között Pointe du Hoc-ot is megnéztem, amely a partraszállás kulcsfontosságú célpontja volt. Ez az a La Manche csatornára néző, 30 méter magas sziklaszirt amely elválasztja egymástól azt a két tengerparti szakaszt – Omaha Beach-et és a Utah Beach-et – ahol az amerikai katonák partraszálltak. Egyébként ez a két partszakasz volt a stratégiailag legfontosabb és a legnehezebben bevehető része a partraszállás kb. 80 km széles tengerparti sávjának, amelyet a szövetségesek öt szektorra osztottak fel: Utah( (US), Omaha (US), Gold (UK), Sword (UK) és Juno Beach (CAN). A Utah és Omaha Beach öböl teljesen körbe van véve egy hatalmas, 25-30 méter magas és meredek sziklafallal. Ennek a teteje teljesen be volt hálózva német beton bunkerekkel, amelyek tele voltak szórva olyan géppuska állásokkal, amelyekből tökéletesen belátható és ezért nagyon jól védhető volt mind a két partszakasz. Egyébként nézz utána, ugyanis az Omaha Beach védelmét – állitásoddal ellentétben – nem pár száz, hanem hozzávetőlegesen 6800 német katona látta el és az Omaha-szakaszon bontakozott ki a D-day leghevesebb csatája, amelynek első napján 2500 amerikai katona áldozta életét Franciaország és Europa szabadságáért. Nézd meg a fotóimat a hatalmas egybefüggő sziklafalról és benne lévő egyik beton bunkerről és akkor megérted, hogy miről is beszélek:
            https://uploads.disquscdn.com/images/dab05430f917e5156cf09db236c230860d7c1043d0d5faf6e73eb0e6622ae1bc.jpg
            https://uploads.disquscdn.com/images/92d08cb46c74fa0e58bd1fc7c6ba43707c1ac6c2c07cd231dd43a2589496c1c4.jpg
            https://uploads.disquscdn.com/images/8b73a326c3bccf78892b226b03efc2aa86962aaeeaed62c804b1c9ed7b6b46fe.jpg https://uploads.disquscdn.com/images/ae1f6d886e3406fd8d0fdf46aea5d4b4b9a65f1f59927f66e37dc282ab6b1f8a.jpg
            https://uploads.disquscdn.com/images/3f9103561a26c6c0a0e6cc4f9ed0b23bf8992fceec3b5b0faf39e9ef130dbaab.jpg

          • amint irtam normandiarol csak pelda volt, ahogy azt is hogy a geografia nagyban segiti vagy epp neheziti a tamadok/vedekezok dolgat ez teny. de irhattam volna el-alameint ami homokos koves siksag, es az angolok megallitotak a nemeteket, es maig aknak millio miatt eletveszelyes a sivatag.sajnos a gazai hatar rosz ,es atgondolatlan tervek alapjan, rosszul kivitelezett formaban volt megepitve,ez europaban meg/mar nem problema ott az orszagok bekeben elnek….de izraelben halalos hiba! es nem ertem a mutyit, hogy miert nem orvosoljak a hibat ,es miert nem vonjak felelosegre akik felelosek erte! miutan 2010 ben voltam a golanon vedet bazison a hatarnal es 12 ben egy-ket bazison gaza hataraba ,azt gondoltam hogy mind hasonlo…..tevedtem!

          • Mint azt fentebb is irtam, én nem értek a hadászathoz. Nem jártam El Alamein-ben és Israelben is csak egyszer. Igy a Gaza striphez viszonylag közel eső részt is csak annyiban illetve abból ismerem, amikor Tiberiásból – Beersheván át – ledöngettünk Eilatba. Ha emlékezetem nem csal akkor a Negevnek ez a része (és feltételezem, hogy a Gáza menti határterület is); sikság. Márpedig szvsz egy sikságot védeni sokkal nehezebb és jóval ember-igényesebb feladat mint egy hegyorom vagy egy meredek sziklafal tetejének a katonai védelme. Szerintem pontosan ezért nem lett volna szabad lecsökkenteni a helyőrségek állományát az ünnepre és/vagy hétvégére való hivatkozással és főleg nem lett volna szabad fegyver nélkül hagyni a bázisokat. Ugyanis én azt olvastam, hogy a katona nőknél nem volt fegyver. Szerinted mit rontottak el és mit kellett volna másképpen csinálni?

          • Eloszor is, a bazisokon volt fegyver nem csak a fegyverraktarban hanem az oroknel is ! de megleptek oket. 4-5 katonara rontot 2-300 fegyveres terrorista! azt en sem ertem miert nem tudtak riadot fujni….de az is biztos pontos ismereteik voltak a terroristaknak a bazisrol! a kamerakat es a tavolrol iranyithato geppuskakat, +az antena rendszert dronokrol ledobot minibombakkal iktatak ki! a megfigyelo lanyoknal nem volt kezifegyver,mivel nem kaptak komoly harci kikepzest [kamerak kezelesehez nem kell] ugygondoltak megvedi oket az orseg, es mert feltek hogy ha hazaviszik a fegyvert ellophatjak…..anno 2013 ban mielott leszereltem a barom "mempem"vagyis egysegparancsnokom nev szerint ichak jehene elvitte az egesz egyseget, kb 80-100 embert ugy 2 napos eves "kirandulasra" hogy nem gondoskodott az orsegrol! 10 katonanal kellet volna legyen automata fegyver….a marha akkor jot ra hogy senkinel nincs puska, amikor eilatra ertunk! vegul en, meg meg 2 masik voltunk az "orseg" mert hoztuk a sajat magan kezifegyverunket…..[pisztyolyokat] de ez csak 1 szoszenet, sokszor elofordul ertelmetlen kretenkedes minden hadseregben es nem logikus dolgok……ez is kozrejatszot hogy okt 7 megtortenhetet! es hogy mit kellet volna masket csinalni? egyszeru, a hatar nem 3 meteres dupla keritesbol kellet volna hogy alljon! ellenseges orszagok kozott a hatar legallab 3-500 meter! az a senkifoldje! de eszak es del kora kozott 2 kilometer! es hogy mi va ott? …."minden ami szemnek szajnak ingere".. mezei keritesel es figyelmezteto tablaval kezdodik.aztan szogesdrot kihuzva 2-3 asaval ,gyalogsag elleni aknak,tankelharito aknak vegyesen tobb sorban millioszamra [gazaban ez kevesbe relevans,mert nincs tankjuk] ugroaknak,sarkanyfogak es mas tankcsapdak, utanna ujjra szogesdrotok es kerites es fal ,vagy loveszarok vegig a kerites menten legvegul ortorony geppuskaval ahol kilometerekre belatod es "belovod "a teruletet, ezert sem baj ha siksag[ugyanis nincs hova bujni] az ortorony legyen vastag vasbetonbol hogy ellenalljon az ellenseges aknatuznek,agyuknak es raketaknak es golyoknak…. es minden ortorony latotavolsagra egymastol az sem hatrany ha a 2 torony fedezni is tudja egymast es "oldalba kaphatja az ellenseget"{1whs nemet taktika}es patrol aki figyeli az egeszet…na mindez nemvolt…. csak kiba…szot mezei kerites es kamerak!…..a lenyeg hogy a muszaki akadalyok attorese sokaig tartson,ha egyartalan sikerul! persze lehet alagutat asni ala, de azon nem tud beozonleni 3-5000 terorista es foleg nem tudjak megteni 160 kulombozo helyen ! az aknamezot nem tudod csendben felszamolni percek allat ,orak amig ott szoszmotolsz es siman kiszurnak,ha meg felrobbantod akkor tudjak hogy tamadsz….a tankcsapdak nem csak a tankokat allitjak meg hanem minden tipusu jarmu fenakad rajtuk,ezert is keszitik oket, motoral meg nem egeszseges aknamezon szalomozni!tehat a lenyeg az ido, addig feltartani az ellent amedig beerkezik az erosites! ez az ami nem volt okt 7 en! minden mas habraty es mutyi!

          • Köszönöm a részletes választ és azt, hogy rá(m)szántad az idődet. Tehát akkor abban egyetértünk, hogy rengeteg dolgot át kell szervezni és az avítt szabályzatokat, valamint a hibás és idejét múlta módszereket át kell dolgozni az IDF-nél, méghozzá ASAP? Nagyon remélem, hogy az új nagy-főnök – már csak az "új seprű jól seper" mottójával is – eredményesen véghezviszi ezt a feladatot!

          • A baj hogy amit leirtam nem ujjdonsag! messze sem en" talaltam fel a spanyolviaszt"ezeket mar 1914 tol alkalmaztak! a nagyobb baj hogy izraeli donteshozok ezt nem vetek eszre!ha pedig szoltak nekik miert nem valtoztatak?ki es miert nem tette? ki dontott ugy hogy jovahagya a keritest? ki -kik terveztek?hiaba a 21 edik szazad ,sok helyen meg mindig a vilaghaborus doktrinat alkalmazzak,[lasd oroszorszag] neha a regi bevalt jobb mint azujj!

          • A lebanoni határ közelében élők vissza tudtak már végre költözni a lakhelyükre? Amikor megnéztük Caesarea-t, Haifa-t és Acron-t/Akko-t, akkor levezettünk egészen a lebanoni határig és megcsodáltuk a Rosh HaNikra grotto-t is. Gyönyörű volt!

          • szerintem igen,a kerdes vissza akarnak meni egyartalan …..sokan nem. en ashkelon ban lakom 15 km gaza hatara….

          • Arra nem jártam. A Földközi tenger partján Jaffa volt a legdélibb város ahová eljutottam.
            Milyen negativ hatásai vannak annak, hogy olyan közel esik a gázai határ? Szoktak átlövöldözni az arabok?

          • 23okt 7 tol 24januarig volt erdekes,rengeteg raketat lotek askelonra. azutan havi 1-2 darabot….elote ugy 7000 ret! volt par izgalmas szitu de minden ok, amugy, nemigazan van hatasa,ha nem olvasnal hireket el se hined hogy haboru van!

          • !!7ezer!! Az borzasztó lehetett! Én még havi 1-2 darab esetében is minden alkalommal betojnék a bugyimba!

    • Amit teljesen érthetetlennek tartok, hogy alvó-ébredező katonákat leptek meg. Hol volt a tábor őrsége? Meg az, hogy a katonáknál nem volt fegyver és lőszer!
      Ehhez képest valamelyik kibuc civilekből álló őrsége – akiknek ráadásul egy nő volt a vezetője – pár perc alatt sikerrel megszervezte a kibuc védelmét. Mégis, akkor mit csináltak a katonák????
      A bázis körül felállítva 4-5 katona, további 5-6 váltásként-tartalékban — ez a kb.10 katona rengeteg terroristát meg tudott volna állítani addig, amíg a teljes bázis riadóztatásra kerül.
      Ezt a hibát már eredetileg se tudtam hova tenni — most pedig mégannyira nem értem, hogy ilyen nyilvánvaló hibát nem lát az új vezérkari főnök!
      És igazad van, a laktanya/bázis személyzetének nagy része elmehet szabadságra-kimenőre, csak a bennmaradó maradék része tudja és tegye a dolgát!

  2. Mint ahogyan az egészségügyben soha nem voltak semmiféle „leállások” az ünnepek idején, úgy a honvédelemben, a hadügyben és a határvédelemben sem lett volna szabad ilyen baromságot bevezetni.