Számos IDF-katona adott hangot felháborodásának a kialakult helyzet miatt.
A Carmeli dandár IDF-katonái éles hangú levelet küldtek a dandárparancsnokuknak, amelyben kritizálták a terepen kialakult helyzetet és a Hamásszal kötött alkut.
A levél
A Carmeli dandár katonái nemrégiben éles hangvételű levelet küldtek a dandárparancsnokuknak, amelyben csalódottságukat fejezték ki a terepen kialakult helyzettel és a Gázai övezetben folyó harcok beszüntetésének a harcoló alakulatok küldetéstudatára gyakorolt hatásával kapcsolatban.
A levél, amelyet az izraeli közszolgálati csatorna hozott nyilvánosságra, bírálja a Hamásszal kötött megállapodást, és leírja a katonák csalódottságát, hogy a harctéren tett erőfeszítéseik nem vezetnek döntő eredményre.
„Nem akarunk ágyútöltelék lenni a megadásról szóló alkukhoz”
– írták a katonák.
“Hogyan lehet motivációnk arra, hogy visszatérjünk, harcoljunk, és kockáztassuk az életünket operatív tevékenységekben egy olyan területen, amelyet néhány nap múlva visszaadnak az ellenségnek?. A hazánk nem áll készen arra, hogy fogadjon minket, sem rokkantan, sem koporsóban, amikor minden erőfeszítésünk csak a terroristák szabadon bocsátását célzó alkuk felhajtóerejéül szolgál”.
A katonák hangsúlyozták továbbá, hogy hajlandóak továbbra is harcolni és áldozatot hozni, de csak akkor, ha a cél a Hamász egyértelmű legyőzése.
„Készek vagyunk újra és újra kiállni és kockáztatni az életünket, ha biztosan tudjuk, hogy kiállásunk célja az ellenség elleni harc, annak legyőzése és megsemmisítése”
– írták.
Végezetül azt írták: „Nincs morális indok arra, hogy odaküldjenek minket, hogy kockáztassuk az életünket egy olyan területért, amelyet később átadnak az ellenségnek”.
Libanoni front
Amint arról lapunk is beszámolt, a mostani levélhez hasonlóan, decemberben az IDF északi parancsnokságának több tisztje is bírálta a hadsereget, amiért nem használja ki a Hezbollahhal kötött tűzszünetet a dél-libanoni terrorista infrastruktúra felszámolására és a fegyverraktárak felszámolására.
Az egyik tiszt akkor azt nyilatkozta, hogy a felsőbb parancsnokságnak proaktívabb megközelítést kellene alkalmaznia.
„Sokkal jobban kihasználhatnánk a dél-libanoni tűzszünetet a terrorista infrastruktúra és fegyverek átvizsgálására és megsemmisítésére”
– mondta.
„Ehelyett visszavonulunk, tétovázunk, és csökkentjük erőinket bizonyos területeken”.