Brüsszel színre lép: az Európai Unió kész beszállni Gáza újjáépítésébe

Az Európai Unió közölni fogja Izraellel, hogy a gázai kitelepítetteknek vissza kell térniük, valamint azt, hogy segítséget nyújt az övezet újjáépítéshez.

Az Európai Unió hangsúlyozni fogja a kontinens elkötelezettségét Izrael biztonsága mellett, valamint azt az álláspontját, hogy „a lakóhelyüket elhagyni kényszerült gázaiaknak biztosítani kell az otthonaikba való visszatérést”.

Európa színre lép

Az Európai Unió azt tervezi, hogy a jövő héten közli Izraellel, hogy a gázai otthonukból kitelepített palesztinoknak biztosítani kell a méltóságteljes visszatérést, és hogy Európa hozzájárul a terület újjáépítéséhez – derül ki egy, a Reuters által látott dokumentumból.

A Reuters felhívja rá a figyelmet, hogy a bemutatni tervezett európai álláspont az arab államokét tükrözi, és szembemegy Donald Trump elnök azon kinyilvánított céljával, hogy az USA átvegye a tengerparti övezetet, és „a Közel-Kelet Riviérájává” tegye, miközben a gázaiakat más országokba telepítik át az újjáépítés idejére.

 “Birtokba fogjuk venni” – Donald Trump belengette Gáza felosztását

A terület egyes részeit más közel-keleti államoknak adhatják, hogy segítsenek az újjáépítésben. 

Részletek

Az Európai Unió, amely a palesztinok egyik fő segélyezője, február 24-én Brüsszelben, az EU-Izrael Társulási Tanács keretében folytatott megbeszéléseken – 2022 óta az első ilyen ülésen – ismerteti álláspontját az izraeli tisztviselőkkel.

Az uniós álláspont tervezetét ismertető dokumentum hangsúlyozza mind Európa elkötelezettségét Izrael biztonsága mellett, mind pedig azt a nézetét, hogy „a lakóhelyüket elhagyni kényszerült gázaiak számára biztosítani kell a biztonságos és méltóságteljes visszatérést gázai otthonaikba”.

„Az EU aktívan hozzá fog járulni a Gázai övezet mielőbbi helyreállítására és újjáépítésére irányuló összehangolt nemzetközi erőfeszítésekhez” 

– áll a dokumentumban, amely szorgalmazza a “teljes körű humanitárius hozzáférést” .

Izrael-ellenes keresztény szervezetnek adja az európai adófizetők pénzét az EU

Az Európai Unió jelentős támogatást fog nyújtani egy súlyosan Izrael-gyűlölő jeruzsálemi arab keresztény szervezetnek.

„Az EU mélységesen sajnálja, hogy elfogadhatatlanul sok polgári személy, különösen nők és gyermekek vesztették életüket, valamint a katasztrofális humanitárius helyzetet, amelyet különösen a segélyek Gázába való elégtelen bejutása okozott, különösen északon.”

„Az EU határozottan ellenez minden olyan intézkedést, amely aláássa a kétállami megoldás életképességét”

– tette hozzá a dokumentum, utalva arra az álláspontjára, hogy a palesztinoknak Izrael mellett önálló hazát kellene kapniuk.

Az EU 730 milliárd forintot költött a palesztinok „nemek közötti egyenlőségére”

A reformok helyett az európai adófizetők milliárdjai a Palesztin Hatóság korrupt tisztviselőinek zsebébe vándoroltak.

Háborús károk

Mint ismert, a Hamász palesztin terrorszervezet harcosai 2023. október 7-én megrohamozták Izrael déli részét, 1200 embert megöltek és több mint 250-et túszul ejtettek, ami kirobbantotta a háborút a zsidó állammal.

A humanitárius szervezetek szerint az övezet nagy része elnéptelenedett, a háború előtti 2,3 millió lakos nagy része többször kényszerült költözni a harcok miatt.

Steve Witkoff, a Fehér Ház megbízottja a közel-keleti útja után az Axiosnak adott interjúban elmondta, hogy a Gázai övezet újjáépítése 10-15 évet vehet igénybe.

Egy másik, a The Jerusalem Post által idézett elképesztő ENSZ-becslés szerint a Gázai övezet újjáépítési munkálatai 80 milliárd dollárba (31 ezer milliárd forintba) kerülhetnek majd.

Az ENSZ szerint a különösen magas költségek abból adódnak, hogy a Gázai övezetben az épületek mintegy 69%-a (több mint 170 ezer) megsemmisült, beleértve a lakóegységek mintegy 90%-át.

Steve Witkoff: Gáza lakhatatlan, 10-15 évbe telhet az újjáépítése

Csak a bontás és a törmelék elszállítása öt évet vesz igénybe Donald Trump közel-keleti megbízottja szerint.

Nem lesz olcsó: harmincezer milliárd forintba kerülhet Gáza újjáépítése?

A tűzszüneti megállapodás életbe lépésével egyre több kérdés merül fel a Gázai övezet jövőjével kapcsolatban.