Benjámin Netanjahu miniszterelnök és Donald Trump amerikai elnök „teljes együttműködésben és koordinációban dolgozik” a Gázai övezet ügyében – jelentette ki vasárnap az izraeli miniszterelnök Marco Rubio amerikai külügyminiszterrel közösen tartott sajtótájékoztatóján Jeruzsálemben.
„Közös stratégiánk van, amelynek részleteit nem mindig tudjuk megosztani a nyilvánossággal” – mondta Netanjahu,
„beleértve azt is, hogy mikor nyílnak meg a pokol kapui, amelyek biztosan meg fognak nyílni, ha nem engedik szabadon az összes túszunkat!.
Külügyminiszteri kinevezése óta először Izraelbe látogató Marco Rubio megerősítette Donald Trump amerikai elnök azon kijelentését, hogy a Hamász palesztin terrorszervezetnek minden izraeli túszt vissza kell szolgáltatnia és hogy a háború lezártával a Hamász nem maradhat hatalmon.
Múlt héten Trump kijelentette, hogy ha szombat délig nem adja át a Hamász az összes túszt, akkor fel kell adni a tűzszünetet, és „kitörhet a pokol”. A Hamász így visszatért a megállapodáshoz és az abban foglaltaknak megfelelően szombaton szabadon engedett három férfi túszt.
Rubio mellett állva vasárnap Netanjahu megígérte, hogy Izrael el fogja érni háborús céljait: meg fogja dönteni a Hamászt, visszahozza az összes túszt, és gondoskodik arról, hogy Gáza a jövőben ne jelentsen fenyegetést Izraelre.
Hozzátette, hogy Amerika „egyértelmű támogatása” segíteni fogja Izraelt abban, hogy ezeket a célokat gyorsabban elérje.
Rubio a miniszterelnöki hivatalban összegyűlt sajtónak azt mondta, hogy
Trump „olyan ember, aki világosan és egyértelműen beszél, aki világossá teszi nézeteit a kérdésekben”.
Az első kérdés, amelyben Trump egyértelmű volt, mondta Rubio, hogy a „túszoknak haza kell jönniük, szabadon kell engedni őket”.
„Ennek meg kell történnie. Ez nem opcionális.”
Rubio hozzátette, hogy Trump „nagyon világosan kijelentette, hogy a Hamász nem folytathatja kormányzati vagy katonai erő formájában, és őszintén szólva, amíg olyan erő kormányozhat, amely erőszakkal fenyegethet, addig a béke lehetetlenné válik”.
A tűzszünet jelenlegi állása
A Hamász és Izrael jelenleg a tűzszünet első, 42 napos szakaszát hajtja végre, a második szakaszról még nem kezdődtek meg a tárgyalások. A második szakasz várhatóan a fennmaradó túszok szabadon bocsátására terjed ki, és a háború végleges befejezéséről szóló megbeszéléseket is magában foglalja.
Rubio és Netanjahu megvitatták Trumpnak a Gázai övezet jövőjével kapcsolatos nagy vihart kiváltó elképzeléseit is. Mialatt Netanjahu a hónap elején a Fehér Házban járt, és azóta is számos alkalommal, Trump az összes gázai lakos végleges áttelepítését követelte, és azt, hogy az Egyesült Államok építse újjá a háború sújtotta területet.
Egyes amerikai tisztviselők azóta igyekeztek a tervet ideiglenes áttelepítésnek beállítani, Trump azonban nem.
Netanjahu elmondta, hogy
beszélt Rubióval Trump „merész elképzeléséről Gázáról, Gáza jövőjéről, és arról, hogyan tudunk együtt dolgozni annak érdekében, hogy ez a jövő valósággá váljon”.
Rubio dicsérte a tervet, mely szerinte „valami új, valami olyan, aminek a felvázolásához őszintén szólva bátorságra és előrelátásra volt szükség”.
Lehet, hogy sokakat meglepett és megdöbbentett, de nem folytatódhat ugyanaz a körforgás újra és újra, mert pontosan ugyanoda jutunk”.
Rubio vasárnap találkozott a túszok családjaival, Gideon Száár külügyminiszterrel, Jichák Herzog államelnökkel és Jair Lapid ellenzéki vezetővel is.
Iránnal kapcsolatos munka befejezése
Netanjahu szerint a vasárnap megvitatott kérdések közül egyik sem volt fontosabb Iránnál.
„Izrael és Amerika vállvetve küzd az iráni fenyegetés ellen” – mondta Rubióval közös sajtótájékoztatóján.
„Egyetértünk abban, hogy az ajatollahoknak nem szabad megengedni, hogy atomfegyverük legyen. Abban is egyetértettünk, hogy vissza kell szorítani Irán agresszióját a térségben”.
Rubio is keményen beszélt Iránról mondván, hogy az iszlám köztársaság túlnyomórészt felelős a Közel-Keletet sújtó problémákért.
Irán „a térségben a legnagyobb instabilizáló erő” – érvelt, mondván, hogy
Irán áll „minden terrorista csoport mögött, minden erőszakos cselekmény mögött, minden destabilizáló tevékenység mögött, minden mögött, ami emberek millióinak békéjét és stabilitását fenyegeti” az egész térségben.
Rubio ugyanakkor hangsúlyozta, hogy nem az iráni emberekre, hanem a rezsimre gondol. Az iráni emberek pedig – mondta –
„ennek a rezsimnek az áldozatai”.
A Gázai övezetben, Ciszjordániában, Libanonban, Szíriában és Irakban tapasztalható erőszaknak „egy közös vonása van – Irán. És ezzel kell foglalkozni” – mondta Rubio.
Egy nukleáris Irán „soha nem történhet meg” – mondta, hozzátéve, hogy Trump ebben a kérdésben is nagyon egyértelmű volt.
Az amerikai hírszerzés a közelmúltban olyan értékeléseket ismertetett, amelyek szerint Izrael csapásokat fontolgat Irán nukleáris programja ellen, és a Washington Post szerint a támadások még idén bekövetkezhetnek. Irán, amely Izrael elpusztítására esküdött fel, kitart amellett, hogy atomprogramja kizárólag békés célokat szolgál. Az ENSZ nukleáris megfigyelőszervezete, a NAÜ szerint azonban Irán jelenleg olyan szintre dúsítja az uránt, amely nem alkalmas polgári felhasználásra, és az ország akadályozza a létesítményeit látogatni kívánó nemzetközi ellenőröket.
Ezen túlmenően a The New York Times e hónap elején arról számolt be, hogy az amerikai hírszerzés szerint egy iráni tudósokból álló titkos csoport azt vizsgálja, hogyan lehetne gyorsabban nukleáris fegyvert kifejleszteni, ha az ország vezetése úgy döntene, hogy atomfegyverre törekszik.
A két fél megvitatta a szíriai Aszad-rezsim összeomlását is, amelyet Netanjahu szerint Izrael a libanoni Hezbollah terrorcsoport meggyengítésével váltott ki.