Már 2020-ban is több hír érkezett arról, hogy az IDF katonai hírszerzése számos műveletét titkos földalatti létesítményekbe helyezi át.
Az IDF katonai hírszerzésének egy kevésbé ismert egysége, a Sapir azonban a Hamász 2023. október 7-i terrortámadása óta felelős azért, hogy a katonai hírszerző szolgálatok felgyorsítsák a földalatti létesítményekbe való átköltözést – írta meg a The Jerusalem Post.
Az iráni támadás
A Sapir számos feladatot lát el a katonai hírszerzés számára, de a küldetésének egyik legfontosabb eleme annak biztosítása, hogy a hírszerző műveletek a legsúlyosabb válsághelyzetekben is zavartalanul működjenek.
A katonai hírszerzők pontos létszáma titkosított adat, de annyi tudható, hogy a föld alá költözés több ezer embert érintett.
Az IDF forrásai szerint Irán 2024. áprilisi támadása segített annak megértésében, hogy a titkos földalatti hírszerző műveletek milyen technológiai és egyéb megoldandó problémákkal néznek szembe, amelyek nagy részét a 2024. októberi iráni támadásig már sikerült is megoldani.
A Sapir szerepe
A költözés lebonyolításával megbízott Sapirban szolgáló katonák száma október 7-e után majdnem megduplázódott, hogy az összes újonnan szükséges munkát el tudják végezni.
“R”, 33 éves és két kisgyermek édesanyja. Férje harckocsiparancsnokként szolgált Gázában és Libanonban a háború alatt, ő maga pedig a Sapir egyik parancsnoka.
„A kommunikációs parancsnokságról jövök, egy zászlóalj, majd egy dandár, és most a Sapir műveleteinek kezelését kezdtem el” – mondta R.
„Csak két hónappal október 7-e előtt léptem be a Sapirba” – jegyezte meg R, aki jelenleg “néhány száz” hivatásos katonát irányít, valamint a háború kezdete óta további 250 tartalékost. „Nagyon erősek vagyunk a műveletekben és a technológiában, és a nap 24 órájában működünk”.
„Már sok gyakorlatot végeztünk a vészhelyzetben a földalatti terekbe való költözésre. A rugalmasság nagyon fontos” – mondta a föld alatti létesítményekbe való költözésekről szólva.
„A zászlóalj szintű Sapir egységek védett térben vannak, ami egy előzetes válasz az Izrael ellenfelei által újonnan növekvő rakéta- és drónfenyegetésekre.”
– magyarázta.
Arra a kérdésre, hogy a legnagyobb kihívást ezen a területen Irán jelenti-e, R. így válaszolt: „A legnehezebb kihívás nem csak Iránnal, hanem az összes ellenfelünkkel egyszerre foglalkozni. Mindennek nagyon gyorsan kell történnie”.
Az IDF katonai hírszerzésének lényegében nem szabadna hosszú távon a föld felett dolgozni, ha a hadsereg garantálni akarja a folyamatos működést, erősítették meg az IDF-es források.
A délre költözés
A Sapir felelős az IDF hírszerzési technológiai infrastruktúrájának kiépítéséért, bárhol is legyen az.
Már egy ideje folyamatban van az IDF több ezer hírszerző tisztjének állandó délre költöztetése, amelynek eredményeképp a tervek szerint végül „saját városuk” lesz.
Az IDF hírszerzés új telephelyeinek jelentős részét kezdettől fogva a föld alá építették. Az IDF forrásai szerint a háború tanulságai csak megerősítik ezt a tendenciát, és nem igényelnek nagyobb építészeti vagy koncepcionális újragondolást.
A Sapir egy másik projektje a katonai nyilvántartások és szoftverek titkosítási képességeinek javítása arra az esetre, ha egy bázisra a legrosszabb forgatókönyv szerint lecsapna az ellenség, mint ahogyan az október 7-én a gázai határvidéken is történt.
Október 7-e után a Sapir hatalmas mennyiségű további forrást kapott a küldetése teljesítéséhez. IDF-források szerint az izraeli pénzügyminisztérium végre megértette a legrosszabb forgatókönyvekre való felkészülés jelentőségét.
Ezt a cikket szerkesztőségünk a sábát beállta előtt készítette és előre időzítve jelent meg az oldalon.