Iráni kémközpont működött Svédország legnagyobb síita mecsetében

Svédország nagyszabású akciót indított a legnagyobb stockholmi síita mecsetben, az Imam Ali Iszlám Központban (IAC) működő iráni hírszerző hálózat ellen.

A jelentős figyelmet kiváltó nyomozást Jakob Forssmed szociális ügyekért felelős miniszter hozta nyilvánosságra, aki megerősítette, hogy a mecset a svéd nemzeti érdekeket és a Svédországon belüli iráni diaszpórát egyaránt célzó iráni hírszerzési tevékenység központjaként működött.

Kémközpont a mecsetben

„Ez az ügy rendkívül súlyos”

– jegyezte meg Forssmed az Expressen svéd hírügynökségnek adott nyilatkozatában, hozzátéve, hogy a kormány azonnali intézkedéseket hozott, és leállította az Imam Ali Iszlám Központnak nyújtott összes állami pénzügyi támogatást.

Forssmed jelezte, hogy további intézkedéseket is vizsgálnak, de további részleteket nem közölt ezekről az intézkedésekről.

Hoppá: A svéd hírszerzés Iránt vádolja az izraeli nagykövetségek megtámadásával

Az SVT svéd közszolgálati televízió szerdán arról számolt be, hogy a két nagykövetségi támadást a Foxtrot svéd bűnszövetkezet hajtotta végre Irán megbízásából.

A nyomozás nemrégiben azután gyorsult fel, hogy a svéd hatóságok razziát tartottak Mohsen Hakimollahi 63 éves imám rezidenciáján, akit Teherán 2011-ben küldött Svédországba, hogy vezesse a központot. Hakimollahi 2017 óta állandó tartózkodási engedéllyel tartózkodott Stockholmban.

A rajtaütést követően letartóztatták, és csütörtökön kiutasítási végzést adtak ki ellene.

Tagadnak mindent

Az Imam Ali Iszlám Központ hevesen tagadta a vádakat, és a honlapján közölte, hogy „szigorú felügyeletet tart fenn annak biztosítása érdekében, hogy helyiségeinket ne használják semmilyen bűncselekményre”. 

A mecset hangsúlyozta, hogy célja a svéd intézményekkel való „pozitív kapcsolatok ápolása” és „a muszlimok svéd társadalomba való integrációjának” elősegítése.

Saját lakásán lőtték agyon a hírhedt svédországi Korán-égetőt

Salwan Momika éppen élő közvetítést folytatott a közösségi médiában a meggyilkolása idején.

A svéd kormány intézkedései tiltakozást váltottak ki Irán részéről is, amely behívatta Svédország nagykövetét, hogy kifejezze aggodalmát. Ismail Baghaei, az iráni külügyminisztérium szóvivője azt sugallta, hogy Svédország döntéseit olyan “külső erők” befolyásolhatják, amelyeknek érdekükben áll a két ország közötti kapcsolatok megromlása.

Svédország lépésével csatlakozik a többi európai országhoz, amelyek az Iránhoz kötődő titkosszolgálati tevékenységekkel szemben léptek fel az elmúlt időben. 

Az egyik legjelentősebb példa erre augusztusban történt, amikor Németország bezáratta a hamburgi Iszlám Központot, mivel az kapcsolatban állt az Iránhoz köthető szélsőségesek tevékenységével. A svéd hatóságok egyelőre nem jelezték, hogy a Hakimollahi tevékenységével kapcsolatos vizsgálat nyomán az Imam Ali Iszlám Központot véglegesen be kell-e zárni.

Bloomberg: Irán a TikTokon toboroz kiskorúakat az európai zsidók ellen

Veszélybe kerültek a sebezhetőbb zsidó közösségek, miután Teherán próbálja kiterjeszteni Európára is az Izrael elleni háborúját.

Álruhában mehetett csak ki az utcára Svédországban az izraeli énekesnő

„Sajnos visszatértünk azokhoz az időkhöz, amikor egy zsidó és izraeli nőnek el kell bújnia, hogy ne bántsák” – írta Eden Golan a két hónappal ezelőtti Eurovízió kapcsán.